Ana SayfaHastalıklarTırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

-

Tırnak mantarı el ve ayak tırnaklarında olmak üzere çevresel, temizlik ve hastalık durumlarna göre oluşur. Peki bizleri çoğu zaman zor durumda bırakan ve hastalık belirtisi de olabilen tırnak mantarı nasıl geçer?

Birçoğumuz çevresinde tırnak mantarı sorunu yaşayan insanlara rastlamıştır. Eğer arka planında bir hastalık yoksa tırnak mantarı ilaclarıyla bu hastalığı kolaylık yenebiliriz. Ancak tırnak mantarına ne iyi gelir? Sorusuyla beraber öncelikle tırnak mantarına bitkisel çözüm aramak daha doğru olacaktır.

İlk yöntem olarak, bir fincan suyla beraber 5 diş sarımsağı güzelce kaynatın. Yapılan bu karışımı bir kaba koyun ve tırnaklarınızı su ılık hale gelene kadar içinde tutun. Ortalama 15 dakika bu şekilde beklemek faydalı olacaktı. Daha sonra ıslak bırakmayacak şekilde güzelce kurulayın. Bu işlemi yaklaşık olarak 4 hafta kadar uygulamakta fayda olacaktır.

Tırnak mantarı nasıl geçer? sorusuna bir başka cevap ise, karbonatlı sudur. Macun kıvamına gelecek şekilde karbonatlı suyu karıştırın ve tırnaklarınıza sürün. Hatta eğer yapabilirseniz tırnağın alt bölümüne de sürmekte yarar vardır. Daha sonra ise ıslak bırakmayacak şekilde kurulayınız.

Bir başka çözüm ise kekikotudur. 3 çorba kaşığı kekikotuyu 5 dakika boyunca iki fincan su ile beraber kaynatın. Daha sonra çay gibi demlemeye bırakın. Kekikotu dem alınca bir pamuk yardımıyla tırnağınıza sürün.

Tüm bitkisel ve doğal kürlerle beraber tırnak mantarı neden olur? sorusu da önemlidir. Tırnak mantarı özellikle toplu olarak kullanılan duş ve spor salonu gibi yerlerden bulaşabilir. Bilmediğiniz insanlara ait tırnak makası kullanımından bulaşabilir. Ancak bunların yanında tırnak mantarı çok ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Şeker hastalığı ve metabolik bozukluklarda da tırnak mantarı görülebilir.

[irp posts=”5288″ name=”Batık Tırnak Tedavisi”]

Eğer uzun süreli tedaviye rağmen tırnak mantarı geçmiyorsa doktora danışmayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz