Home Moda Tırnak Kırılmasına Doğal Çözüm Önerileri

Tırnak Kırılmasına Doğal Çözüm Önerileri

0
Tırnak kırılmasına ne iyi gelir?

El ve ayak tırnakları, keratin adı verilen katmanlardan oluşur. Sağlıklı tırnaklar pürüzsüz ve renklidir; leke ya da renk değişikliği yoktur. Ancak bazen sağlıklı tırnaklar da kırılgan olabilir. Her 5 kişiden 1’ini etkileyen tırnak kırılması, kadınlarda daha fazla görülür.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Tırnak kırılması ve güçsüz tırnaklar için risk faktörlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Demir eksikliği,
  • Çok fazla el yıkama,
  • Güneş yanığı,
  • Rüzgar,
  • Kimyasallara maruz kalma,
  • Çok soğuk ve kuru havaya maruz kalma,
  • Tırnakta travma ya da yaralanma

Tırnak Kırılması İçin 5 Doğal Çözüm

1. Temizlik Yaparken Eldiven Kullanın 

Tırnak kırılmaları için doğal yöntemler

Evde düzenli olarak yemek ve temizlik yapıyorsanız, tırnaklarınız sık sık suya maruz kalıyor demektir. Tırnak kırılmasını önlemek ve kırılgan tırnakları iyileştirmek için, iyi bir koruyucu eldiven satın alabilirsiniz. Özellikle sıcak su ve deterjanlara maruz kalıyorsanız, eldiven kullanmak, kırılgan tırnakları iyileştirmenize yardımcı olabilir.

2. Yeterli Su İçin 

Tırnak kırılması nasıl önlenir?

Susuz kaldığınızda, vücudunuzun tamamı bundan etkilenir, tırnaklarınız da. Yeterli miktarda su içmezseniz, tırnaklarınız daha fazla kırılma eğilimi gösterir. Güçlü tırnaklar için her gün en az 2- 2.5 litre su içmeye özen gösterin.

3. Doğal Bir El Kremi Kullanın 

Tırnak kırılmasına doğal çözüm

Doğal bir el kremi, el ve tırnak bakımında oldukça önemlidir. Tırnak kırılması ile başınız dertteyse, ellerinizi yıkadıktan sonra kurutup nemlendirmek harika bir fikirdir.

4. Sert Yapılı Asetonlardan Kaçının 

Tırnakların kırılmasını önlemek için, tırnaklarınızda kullandığınız ürünler de önemlidir. Çoğu aseton, kimyasal madde ile yüklüdür ve tırnakları kurutma eğilimi gösterir. Doğal bir ürün tercih etmek daha iyi olacaktır.

5. Brokoli Tohumu Yağı 

Brokoli tohumu yağının faydaları

Tırnaklarınızı güçlendirmek istiyorsanız, brokoli tohumu yağından yardım alabilirsiniz. Hem tırnak hem de saç ve cilt sağlığı için faydalı olan bu yağı, doğrudan tırnaklarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version