Ana SayfaKişisel BakımTırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

-

Tırnaklara haftalık olarak uygulanan manikürün yararı vardır. Tırnağın görünen bölümü canlı değildir. Canlı tek bölüm, lunula ya da yarım ayın altına gömülü olan tırnak köküdür. Tırnakları veya tırnak etlerini sinirli sinirli kemirme huyu tırnak kökünün büyümesini bozabilir, bu da biçimsiz tırnaklara yol açar. Tırnaklardaki oyuklar, çatlaklar tırnağın büyürken kırılmasına neden olabilir.

Ek vitamin ve mineral alarak tırnaklarınızı daha sağlıklı kılabilir miyiz?

Kısaca hayır. Vitaminlerin ya da kalsiyum, demir gibi minerallerin tırnağı güçlendireceği, kırılma ve çatlamaları önleyeceğine ilişkin hiçbir tıbbi kanıt yoktur.

Ellerimizi esnek ve düzgün tutmak için yapabileceğimiz bir egzersiz var mıdır ?

Hayır. Ellerinizde artrit varsa, doktorunuzdan ya da bir fizik tedavi uzmanından özel egzersizler konusunda bilgi alınız. Elleriniz normalse, günlük işlerde yapacağınız hareketler yeterli egzersizi sağlar. Bundan başka bir şey gerekmez. Sık sık el kremi sürmek dolaşımı arttırır, tırnaklara giden kanı arttırır. Aynı zamanda ellerinizin güzel görünmesini sağlar.

Tırnaklarınızda lekeler belirmesini nasıl önleyebilirsiniz?

Tırnakların büyümesi sırasında küçük, kırmızı çizgiler ve küçük, beyaz noktalar oluşması normal sayılır. Bunlar, tırnak kökünün ufak zedelenmelerinden oluşabilir. Tırnak üç, dört ayda büyür; bu süre içinde leke de tırnakla büyüyüp kesilecektir. Bu konuda yapabileceğiniz bir şey yoktur. Tırnaklardaki sarı lekelere kimi zaman tırnak cilalarında bulunan sarımsı boyalar neden olur. Bu boya tırnağa girer ve kalıcıdır. Tırnakla birlikte büyüyüp kesilmesini bekleyebilirsiniz ya da birkaç kat renkli cilayla kapatabilirsiniz. En sevdiğiniz tırnak cilaları böyle bir leke bırakıyorsa, cilanın altına bir kat saydam cila sürün.

Kolay Kırılan Tırnaklar

Uzunlukları parmak ucunu aşınca kolayca çatlayan, kat kat ayrılan ve kırılan yumuşak tırnaklar.

Nedeni: Herhangi bir dolaşım bozukluğu yoksa, nedeni büyük olasılıkla kalıtımsal bir eğilimdir.

Tırnaklarda dikiş yüksüğü gibi oyuk varsa sedef hastalığına bağlı olabilir. Böyle bir durumda uzmana başvurun. Tırnaklar kaşık biçimindeyse uçları yukarı doğru kıvrılıyorsa, bu demir eksikliğinden olur. Tırnak güçlendiricileri ve tırnak cilalarını kullanabilirsiniz.

Tırnaklarınıza bakım yaptıkça daha güçlü ve dayanıklı olduklarını göreceksiniz.

Ayrıca bkz: El Bakımı Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz