Ana SayfaModaTek Yumurta ve Çift Yumurta İkizi Hakkında

Tek Yumurta ve Çift Yumurta İkizi Hakkında

-

Tek yumurta ikizi

Tek bir yumurta tek bir sperm ile döllenirken aynı ikizlere ayrıldığında ikizler (monozigot) oluşur. Aynı DNA’ya sahip iki ayrı bebek oluşur.

Tek yumurta ikizi her zaman aynı cinsiyet ve kan türüdür. Neredeyse daima aynı plasentayı paylaşırlar, fakat aynı zamanda iki ayrı plasenta da olabilir. Yumurta bölünmeleri genellikle aynı ikizlerin aynı plasentayı ve / veya koryon ve amniyonları paylaşıp göstermeyeceğini belirler.

Aynı amniyon ve pıhtıyı paylaştıklarında ikizler daima aynıdır (Monoamniyotik-Monokoryonik olarak bilinir). Bölünme çoğu kez bu tür gebeliklerde ilk birkaç gün içinde gerçekleşecektir.

Ancak, bazı ilginç gerçekler şunlardır:

 • Yumurtanın döllenmesinden sonraki ilk iki gün içinde bölünmesi sonucunda ortaya çıkan ikizlerin muhtemelen ayrı plasenta, koryonlar ve amniyonlar (keseler) olacaktır.
 • Genellikle yumurta iki gün sonra bölünür ve bu durum plasenta paylaşan, ancak ayrı keseleri koruyan ikizler ile sonuçlanır.
 • Nadiren, bölünme yeterince geç olduğunda, aynı kutu da dahil olmak üzere her elementi Tek yumurta ikizi ortaya çıkar (göbek bağı kordon dolaşımı nedeniyle çok yüksek riskli gebelik – mono-mono ikiz gebelik olarak bilinir).
 • Daha seyrek olsa bile, özellikle geç bir bölünme muhtemelen yapışık ikizlerle sonuçlanır.

Tek yumurta ikizi görünüşlerinde çarpıcı bir şekilde benzer olabilir, ancak tek başına genetik faktörler değil çevresel faktörler nedeniyle bu durum her zaman söz konusu değildir.

Gerçekten de, ikizlerdeki ebeveynler herhalde bilmek için ikiz DNA testine başvuracaklar. İkiz Zigozite Testi olarak da bilinir, ikizlerin şaşırtıcı doğrulukla aynı veya kardeş olup olmadığını belirler. Çift genliklilik için bu DNA testi, her ikizin ağzından sürüntü alarak ve daha sonra analiz için bir laboratuvara gönderilerek kolayca yapılır.

Günümüzde, bilim camiasında bir yumurtanın neden kendiliğinden bölündüğüne dair kesin bir cevap yok, ancak aynı eşleştirmenin kalıtsal olmadığı düşünülüyor. Anlamı, ailenizde ikizler olması, tek yumurta ikizi doğurma olasılığında fark yaratmaz.

Çift Yumurta İkizleri

çift yumurta ikizleri

Çift Yumurta İkizleri (dizigotik) iki ayrı yumurta iki ayrı sperm tarafından döllendiğinde ortaya çıkar. Farklı zamanlarda doğan kardeşlerden daha fazla ortak olmayan iki ayrı bebek oluşur.

 • Çift yumurta ikizleri aynı cinsiyet ve / veya kan şekli olabilir.
 • Her zaman ayrı plasenta vardır, ancak plasentaları gebelik boyunca birlikte kaynaşabilir ve doğumda görünebilir.
 • Çift yumurta ikizleri asla aynı amniyon ve pıhtıyı paylaşmazlar.
 • Erkek ve dişi olan ve / veya farklı kan türlerine sahip olan çift yumurta ikizleri kolayca tespit edilebilir.
 • Son olarak, çift yumurta ikizleri kalıtsal etkilerden kaynaklanabilir.

Çift yumurta ikizleri, aynı ailenin herhangi bir kardeşi ya da kızkardeşi gibi birçok benzerliği aynı görünüşte paylaşabilirler.

Çift yumurta ikizlerine dair nedenler

 • Çift Yumurta İkizleri aslında eşleşmenin en yaygın türüdür.
 • Tek yumurta ikizi hiçbir belirgin nedenden ötürü gerçekleşirken, Çift Yumurta İkizleri, hiper-ovulasyon, annenin yaşı, doğurganlık tedavileri ve kalıtımsal etkiler gibi bir takım faktörlerden dolayı ortaya çıkar.
 • Hiper-ovulasyon (bir seferde iki veya daha fazla yumurta salınması), yumurtaların hepsi bu bir döngü sırasında döllenirken Çift Yumurta İkizleri veya katları ile sonuçlanır.
 • Ana doğanın bu aksaklığı devralınabildiğinden, bir ailenin birçok nesil boyunca kardeş ikizlerinin birkaç setine sahip olmak nadir değildir.
 • İkizlerin yalnızca annenin yanından geçtiği yaygın bir yanlış anlamadır. Aslında kalıtsal faktörler babanın yanından kız çocuklarına geçebilir.
 • Biraz daha basit söylemek gerekirse, erkek, yalnızca iki yumurtayı (Çift Yumurta İkizleri) yumurtlayan ya da bölünen bir yumurta (tek yumurta ikizleri) olan kadın olan spermi sağlar.

Bu nedenle, bir kadın, babasının yanında büyükanne, teyze vb. Hiper-ovulasyon genini hala devralabilir.

Fraternal ikizlere sahip olmak için ek bir nedeni, annenin anlayış yaşıdır. 35 yaş ve üstü kadınlarda çift yumurta ikizleri olma şansı daha yaygındır.

Fertil ikizlerin başka büyüyen bir nedeni de doğurganlık tedavilerinin kullanılmasıdır. Eğer bu tedavilerden geçiyorsanız, doktorunuz size bir çok doğum ihtimalini bildirmiş olacaktır. Doktorunuzun tek yumurta veya çift yumurta ikizleri hakkında vereceği bilgileri mutlaka göz önünde bulundurmanızı önermekteyiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz