Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Uzmanlar Teff Tohumlu Çayın 10 Şaşırtıcı Faydası...

Teff Tohumlu Çayın 10 Şaşırtıcı Faydası…

Teff Çayının Faydaları...

-

Teff Tohumlu Çay: Teff tahılının en önemli sağlık faydaları arasında kilo verme, kan dolaşımın artması, adet sorunlarının azaltılması, kemik sağlığının iyileştirilmesi, uygun büyüme ve gelişimin desteklenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, Çölyak hastalarına yardımcı olunması, diyabetik semptomların yönetilmesi, optimize edilmesi sindirim ve kalp sağlığının düzenlenmesidir.

Teff Tahılı Nedir?
Özellikle Afrika’nın güneyini ziyaret etmediyseniz veya Etiyopya mutfağının tadını çıkarmadıysanız, teff tahıl olarak adlandırılan bu tahıldan haberiniz olmayabilir. Bununla birlikte, bu Afrika ülkesinin protein açısından zengin olan bu temel gıda maddesi, yüksek besin içeriği, hızlı pişirme süresi ve çok yönlü uygulamalar sayesinde Hollywood’dan insanlar için ideal bir “süper yiyecek” haline getirdiği için son zamanlarda büyük ilgi gördü. Bilimsel olarak Eragrostis tef olarak bilinen bu küçük tahıl Afrika’da yaygın olarak kullanılmaktadır ancak yeni yeni Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerlik kazanmaya başlamıştır. Böylesine küçük bir tahılda kaç tane besleyicinin paketlendiği şaşırtıcıdır, ancak teff tanesinde bulunan mineral, vitamin, lif ve organik bileşikler onu milyonlarca insan için ideal bir besin kaynağı haline getirmektedir.

Teff’in en yaygın kullanımı un ve ekmek yapmaktır, ancak temel olarak diğer tahıl gevreği ile aynı şekilde kullanılabilir. Etiyopya mutfağında, büyük ekmeklerin büyük çoğunluğunun sunulduğu ve (Etiyopyadan yapılan) injera ekmeği, Etiyopya mutfağının dünyaya yayıldığı gibi teff konusunda da bilgi ve ilgiye sahip. Ama neden bu kadar önemli? Hangi gizli besinleri tutar?

Teff Tahıl Sağlık Faydaları: Aşağıda, teff tahılının büyüleyici sağlık faydalarına daha yakından bakalım.

Büyümeyi Teşvik Eder
Sekiz farklı amino asitle birlikte, lysine denilen az miktarda da dahil olmak üzere, teff büyüme ve gelişme için önemli destekler sağlayabilir. Vücudumuzun yaşamları boyunca yeni hücreler, yaşlılığı onarması ve genel gelişimi sağlamak için proteine ​​ihtiyacı vardır. Hayvansal proteinler yardımcı olabilirken, vücutlarımız bitkisel proteinleri kendi bileşen amino asitlerine daha kolay ayırabilirler, bu nedenle menünüzde teff gibi bir gıda bulundurmak sadece vejeteryanlar ve sağlık gıda hayranları için değil herkes için önemlidir.

Çölyak Desteği
Çölyak hastalığından muzdarip insanların sayısı artmaya devam ettikçe, glüten içeren gıdalara alternatif seçeneklerin olması önemlidir. Çölyak hastalığı (glüten intoleransı), acı çeken insanlar için çok acı verici ve tehlikeli olabilir. Bu nedenle, özellikle çok besleyici olduğu için, sütlü tahıl gibi glütensiz seçenekler gluteni önleyen besinler insanlar için sağlıklı ve lezzetli seçenekler sunar.

Sağlıklı Kemikler
Teff tohumlu çay çok çeşitli mineral ve besin içerir, ancak kalsiyum açısından gerçekten etkileyicidir. Kalsiyum kemik büyümesi ve gelişimi için gerekli bir mineraldir ve yaşlandıkça katı kemik mineral yoğunluğuna katkıda bulunur. Eğer osteoporoza (belki de yaşam tarzından dolayı) yatkınsanız veya diyetinizde kalsiyum eksikliği varsa yaşınıza göre kemik bütünlüğünüzü korumaya yardımcı olabilir.

Güçlü Bağışıklık Sistemi
Her ne kadar tahılların zengin mineralleri olsa da, özellikle C vitamini gibi önemli bir vitamin seviyesine sahip oldukları bilinmemektedir. Muhtemelen bildiğiniz gibi C vitamini bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasıdır. Beyaz kan hücrelerinin üretimini ve aktivitesini uyarır. Bununla birlikte, C vitamini, aynı zamanda, yeni hücrelerin, kan damarlarının, organların ve kas dokusunun oluşturulması için gerekli olan kolajende de önemli bir bileşendir. Teff tanesinin yüksek protein içeriği ile birlikte, bu yararlı diyet lifinde bulunan C vitamini, genel sağlığınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Anemi için Sirkülasyon Sağlar
Minerallerden bahsetmek, en alışılmadık derecede yüksek mineral içeriği demir formundadır. Aslında, genellikle anemi hastası olan hastalar için teff önerilir. Demir, kırmızı kan hücrelerimizde kilit bir unsurdur ve vücutta demir eksikliği olduğunda, zayıflık, baş dönmesi, kognitif bozukluk, kas krampları ve baş ağrıları sıklıkla görülür (bunlar aneminin belirtileridir). Dolaşımınızı hızlandırmak ve vücudunuzun önemli organ sistemleri ve bölgelerine oksijenlenmesini arttırmak istiyorsanız, hemen diyetinize biraz teff tane veya injera ekmeği ekleyin!

Diyabet Kontrolü
Genellikle teff tohumu tanesinden göz ardı edilen yan faydalardan biri, diyabetiklerin durumlarını yönetmelerine yardımcı olma kabiliyetidir. [8] İnsülinin kan dolaşımına salınımını yavaşlatmaya yardımcı olarak, teff, diyabet hastalarının dikkatli değilseniz tehlikeli sivri ve dalmaların önlenmesine yardımcı olabilir. Bu kısmen teff tanesinin lif içeriğine bağlıdır. Sindirim sürecini tamamlar. Bu muhtemelen, tahıldaki diyet lifinin yüksek içeriğinden dolayıdır, bu da dışkıyı toplayabilir, peristaltik hareketi uyarır ve bağırsak hareketlerinizin düzenliliğini ve kalitesini arttırır.

Diyet İçin: Diyet lifi aynı zamanda aşırı omega-6 yağ asitleri ortadan kaldırarak vücuttaki kolesterol seviyelerini dengeleyebilir, kabızlık, şişkinlik, kramp ve daha ciddi gastrointestinal sorunları giderir. Ekstrakt enerji üretiminde yüksek konsantrasyonlarda ek mineral enerji üretimi, büyüme ve onarım, enzimatik reaksiyonlar, sinir sistemi fonksiyonu ve kırmızı kan hücresi oluşumu dahil olmak üzere vücudumuzda önemli rol oynayan bakırdır. Uygun bakır seviyeleri olmadan, vücudumuzun sistemlerinin çoğu başarısız olmaya başlayacaktır, bu nedenle teff ile bir bakır takviyesi almak asla kötü bir fikir değildir.

Kalp Sağlığı: Sağlıklı kalp sağlığı için çok yararlı olduğu gösterilmiştir. Düşük sodyum içeriği vücudun atardamarları fazla tıkamasını ve tahılların araştırma çalışmalarında kan basıncını etkili bir şekilde azalttığını göstermektedir. Bu, kalp krizi veya felç geçirme olasılığınızı azaltabilir ve kardiyovasküler sisteminizdeki genel zorluğu azaltabilir.

Son Söz: Teff tohumlu çayın bilinen alerjik yapısı ve herhangi bir tutarlılıkta yan etkisi bulunamamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi yapmayı düşünün. 21. yüzyıl, ama genelde...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara çeken özelliklerine...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size bu temel...