Ana SayfaModaTarot Falı Nedir?

Tarot Falı Nedir?

-

İnsanlar her zaman geleceği merak eder. Bunu öğrenmek için kimi zaman bazı objelere, kimi zaman fallara başvuran insan gelecek hakkında fikir sahibi olarak daha fazla şey öğrenmek ister. Bu yöntemlerden birisi de tarot falıdır. Tarot falının tarihçesi hakkında pek çok varsayım yapılsa da henüz kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Çoğu kişiye göre orta çağın sonlarına doğru ortaya çıkmıştır. Tarot falı kartlara sorular sorarak bunların cevaplarının yorumlandığı bir fal çeşitlidir. Bu nedenle tarot falına bakabilmek için kartların anlamlarını çok iyi bilmek gerekir.

Tarot Falı Destesinde Neler Bulunur?

Tarot destesi 78 karttan oluşur ve bu kartlar iki ana bölüme ayrılır. 56 karttan oluşan küçük kartlar serisi minör arcana olarak adlandırılırken kalan 22 kart büyük sırlar serisidir ve majör arcana olarak adlandırılır.

Küçük sırlar serisinde her kartın bir numarası vardır. Bu kartlar anlamlı ve özel durumları yorumlamak için kullanılır. Numaralandırılırken Romen rakamları kullanılır. Bu seride kartların kral, kraliçe, ermiş, güç, ölüm, şeytan, ay, yıldız, güneş gibi anlamları bulunmaktadır. Bu kartlar genelde hayatın manevi yönünü anlamlandırmakta kullanılır. Serideki her bir kartın psikolojik karşılığı vardır.

Büyük sıralar serisinde ise günlük olaylar anlamlandırılır. Kartlar hayatın maddesel ve pratik yönlerine bakış açısı sağlar. Bu seride kartlar kupalar, asalar, kılıçlar ve tılsımlar olarak 4 gruba ayrılır. Kupalar hayatın duygusal tarafıyla ilgilidir. Aşk, aile ve hayattaki dalgalanmaların anlamlandırılmasında kupalar kullanılır. Asalar genellikle başarı, mücadele, savunma ve rekabet konuları ile ilgilidir. Kılıçlar,  hayattaki güçlükleri ve sıkıntıları anlatır. Tılsımlar ise hayatın pratik ve maddesel yönleri üzerinde durur.

Tarot Falı Nasıl Bakılır?

Tarot Falı Nasıl Bakılır?

Tarot, kartlara soru sorarak bakılan bir fal türüdür. Bu yöntemde 78 kart kullanılır. Tarot falına başlamadan önce fal bakılacak ve baktıracak kişi arasında bir enerji geçişi sağlanabilirse falın daha kesin sonuçlar verdiğine inanılmaktadır. Tarot falı, falına bakan kişinin tercihine göre farklı yollarda uygulanabilir. Bunlardan ilkinde öncelikle kartlara soru sormak gerekir. Bu sorular ileride atılacak adımlara yönelik sorulardır. Daha sonra 7 kart seçilir. Bu kartlardan birincisi sorunun nedenine karşılık gelir. Sorunun nedenlerini ve kişiyi bu sorular karşısında nelerin beklediği tahmin edilmeye çalışılır. İkinci, üçüncü ve dördüncü kartlar geçmiş, beş, altı ve yedinci kartlar ise gelecek hakkında bilgiler verir. Bu yöntemde sorulan sorular çok önemlidir ve falın gidişatını genelde bu sorular belirler. Kartlar açıldıktan sonra hepsi toplu şekilde yorumlanır. Bu noktadaki yorumlar da fal bakan kişinin yorumuna göre farklılıklar gösterebilir.

Diğer bir tarot falı bakma yönetimde fala bakacak olan kişi kartları kendi tercih edeceği bir düzende ters olarak dizer. Sonrasında kartları teker teker çevirerek bu kartı belirlenen düzendeki yerine bağlı olarak yorumlar. Bazı falcılar bu yöntemde öncelikle kişiyi temsil edecek bir kart seçer. Seçilen kart ortaya bırakılır ve diğer kartlar bu kartın çevresinde açılır. Bu kart fal bakılan kişi için belirleyici karttır ve kartlar karıştırılmadan önce seçilmelidir. Bazen fal bakan kişi bu kartı tüm deste içerisinden seçerken bazıları ise bu kartı büyük sırlar serisi içerisinden seçer. Bu kartı seçerken fal baktıran ve bakılan kişi arasındaki enerji alışverişi çok önemlidir.

Bu yöntemde ise falına bakılacak kişinin enerjisini yansıtacak kişisel bir eşyası kullanılır. Bu eşya metal olmalıdır. Falına bakılacak kişi bu nesneyi iki eliyle kavrayarak avuçlarının arasında sıkıştırır ve cevap aradığı sorunlar üzerinde yoğunlaşmaya çalışır. Sonrasında bu nesne fal bakacak kişiye verilir. Fal bakacak kişi de nesneyi aynı şekilde kavrayarak nesneye aktarılmış olan enerjiyi hissederek anlamlandırmaya çalışır. Sonrasında sıra kartlara gelir. Kartı falına bakılacak kişi karıştırdıktan sonra desteyi üçe keserek masanın üzerine ters bir şekilde bırakır. Sonrasında falcı desteyi ortadakinden başlayarak toplar ve kartlar tamamen karışmış olur. Sonrasında fala bakacak kişi kartların anlamlarına göre yeni oluşturulmuş desteyi yorumlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz