Ana SayfaModaSusuz Kaldığımızın İşaretleri Nelerdir?

Susuz Kaldığımızın İşaretleri Nelerdir?

-

Gün içinde ne kadar su içmemiz gerektiği ile ilgili çok fazla şey söyleniyor. Unutulmaması gereken şey, herkesin bünyesinin ve alması gereken su ihtiyacının farklı olduğudur. Örneğin böbrek hastaları vücutlarındaki sıvıyı atamadıkları için çok fazla su tüketmeleri oldukça sakıncalı bir durumdur. Alıştığınızdan daha fazla su kaybettiğinizde vücudunuzun sıcaklığını sabit tutması ve atıkları temizlemesi gibi bazı temel işleri yapması daha zorlaşır. Terlediğinizde, ağladığınızda ve tuvalete her gittiğinizde su kaybedersiniz.

Az su içmeniz sizi nasıl etkiler?

Yeterince su içmediğinizde yorgun hissedebilir, başınız ağrıyabilir, motivasyonunuz düşebilir, kendinizi depresif hissedebilir ve odaklanmanız zorlaşabilir. Tüm bunları yaşıyorsanız ne kadar su tükettiğinize dikkat edin.

Susuz Kaldığımızın İşaretleri Nelerdir?

Bebekler ve çocukların yaşlılardan daha çok su tüketmeleri gerekir. Fakat yaşlı kişilerin bu konuda daha çok dikkat etmelerinde fayda vardır. Çünkü yaş ilerledikçe susuzluk duygusuz azalır ve vücut ne kadar susuz kalırsa kalsın, kişi susadığını fark etmeyebilir. Çocukların yanı sıra hamile ve emziren kadınların da normalden daha çok su içmeleri gerekir.

Çocukların az su içtiğini nasıl anlarsınız?

Çocuklar bedenleriyle ilgili neler hissettiklerini her zaman söyleyemezler. Bunu anlamak için çocuğunuzun ağzına bakın. Ağızları kuru ve yapışkan ise bu, az su içtiklerinin bir göstergesidir. Ayrıca yanakları ve gözleri çökük olabilir. Nefes alışları da oldukça hızlıdır.

Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde belirtiler

Susamış olabilirsiniz, ağzınız kuru veya yapışkan olabilir. Her gün dört kere, çok sık olmamak kaydıyla tuvalete gidiyor olabilirsiniz. Her tuvalete gittiğinizde çok sık idrar çıkarmıyor olabilirsiniz. Aslında yeterli su içip içmediğinizi anlamanın en pratik yolu idrarınızı kontrol etmektir. Eğer idrarınız koyu renkli ve kokulu ise vücudunuzun ihtiyacı olan suyu almıyorsunuz demektir. Başınız dönüyorsa susuzluğunuz artıyor olabilir. Nefes  alış ve kalp atış hızınız normalden fazla olabilir. Ayrıca çok huysuz olabilir ve kafanız karışık hissedebilirsiniz.

Susuz Kaldığımızın İşaretleri Nelerdir?

Bir günde ne kadar su içmeniz gerekiyor?

Uzmanlar günde 8 bardak su içilmesi gerektiğini söylüyor. Bu miktarın söylenmesinin altında bilimsel gerçekler vardır. İçmeniz gereken miktar, ne kadar hareket ettiğinize, nerede yaşadığınıza ve genel sağlığınıza bağlıdır. Eğer yeterince içiyorsanız idrarınız berrak olacaktır.

Su ihtiyacınızı enerji içeceklerinden karşılamak ne kadar doğrudur?

Adı üzerinde su içmeniz gerekiyorsa su için, başka şeyler değil. Kahve, çay, meyve suyu ya da enerji içecekleri tüketerek su ihtiyacınızı karşılayamazsınız. Bu tür içecekler, tuz, şeker ya da kafein içerirler. Çoğumuz egzersiz sırasında sudan başka bir şeye ihtiyaç duyarız fakat, enerji içeceklerindeki ekstra kalorileri yakmak için daha fazla çalışmanız gerekir.

Susuz Kaldığımızın İşaretleri Nelerdir?

Doktorunuzu ne zaman aramalısınız?

Ağır dehidrasyon belirtileri gördüğünüzde derhal doktorunuzu arayın. Bu durum çocuklarda daha ciddi olabilir. Bu nedenle kontrolden sonra doktorunuzun da önerisiyle check up yaptırmanız en iyisidir. Dehidrasyon belirtileri şunlardır;

  • 24 saatten fazla süren ishal
  • Baş dönmesi ve baygın hissetmek,
  • Halsizlik
  • Hızlı nefes alma
  • İdrarın kanlı veya çok yoğun olması.

Acil tedavi

Su seviyeniz çok düştüğünde, kendi başınıza dehidrasyon sorunuyla baş edemezsiniz. Bir hastanede tedavi edilmeniz gerekir. Dehidrasyon tedavisinde amaç vücudunuzun sıvı almasını sağlamak ve vücudunuzun dengesini tekrar kazanmasını sağlamaktır. Doktorlar damar yoluyla tedavi yapabilirler, çünkü  damar yoluyla su ve tuzları vücudunuza almak ağız yoluyla almaktan daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Çok su içersek ne olur?

Böbreklerinizin süzebileceğinden daha fazla su içtiğinizde hiponatremi denilen bir durum ortaya çıkabilir. Bu, sodyum seviyelerinin çok düşük olması ve hücrelerin şişmesine neden olan bir durumdur. Ölümcül olabilir, ancak oldukça nadir görülür. Çoğunlukla, uzun mesafeli yarışlarda çaba gösteren kişilerde görülebilir.

Yeterli su alabilmek için ipuçları

Yeterli miktarda su içmeyi hatırlayamıyorsanız, bunun için oluşturulan programları kullanabilirsiniz. Bilgisayarınıza, telefonunuza hatta saatinize kurabildiğiniz bu hatırlatıcı programlar yardımıyla içmeniz gereken suyu alabilirsiniz. Başka bir yol da her yemek arasında bir bardak su içmektir. Bazı insanlar, yanlarında bir su şişesi taşırlar, bu da iyi bir yöntemdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz