Ana SayfaBeslenmeSüper Sağlıklı İnsanların 12 Alışkanlığı

Süper Sağlıklı İnsanların 12 Alışkanlığı

-

Çevrenizde gördüğünüz mutlu ve sağlıklı insanların nasıl bunu başardıklarını hiç düşündünüz mü? Işıl ışıl parlayan ciltleri, dümdüz karınları, esnek vücutları ve canlı bakışları vardır. Onlar yanınıza geldiğinde adeta görünmez bir pozitif enerji de yanınıza gelir ve sizi sarar. Çevrelerine yaydıkları titreşimler o kadar güçlüdür ki, hissetmemek ya da tepkisiz kalmak imkansızdır. Sizler için süper sağlıklı insanların özelliklerini araştırdık ve hepsinin yaptığı ortak özellikleri listeledik.

1.Kahvaltı yapmak

Süper Sağlıklı İnsanların 12 AlışkanlığıGüne kahvaltıyla başlamak birçok yönden önemlidir. Erken saatlerde yaptığınız kahvaltı, metabolizmanızı düzenleyerek daha çok yemenizi engeller. Yapılan çalışmalar, sağlıklı bir kahvaltı yapan yetişkinlerin iş yerinde daha verimli olduklarını ve sabah yemekleri yiyen çocukların testlerde daha yüksek puan aldıklarını gösterir. Eğer büyük kahvaltı sofraları size göre değilse, kahvaltılık gevreklerle birlikte bir parça meyve ile yiyebilirsiniz. Yanında meyve suyu ya da süt içmeyi unutmayın.

 

2.Yemekleri planlayın

Yemeklerinizi planlamak uzun vadede zamandan ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olur. Aç hissettiğinizde bir süre bekleyin, sonra oturun, hedeflerinizi ve ihtiyaçlarınızı değerlendirin. Kilo vermek istiyor musunuz? Şekeri, yağları veya karbonhidratları listeden çıkardınız mı? Bunların yerine protein veya vitamin eklediniz mi? Yemekleri programlamak sizi kontrol altında tutar. Ne yediğinizi ve ne zaman yiyeceğinizi bilmek, iradenizi de güçlendirir.

Süper Sağlıklı İnsanların 12 Alışkanlığı

3.Bolca su için

Su içmenin vücudunuza olan pek çok faydası vardır. Hemen bir tane su kabı alın ve bunu listenin başına ekleyin. Yeterli miktarda su içmek kilo vermenize yardımcı olabilir. Obezite ve tip 2 diyabet, günlük içmeniz gereken suyu tükettiğinizde etkileri azalabilen hastalıklardır. Sade su içemiyorsanız portakal, limon, karpuz veya salatalık dilimleriyle suyunuza lezzet katabilirsiniz.

Süper Sağlıklı İnsanların 12 Alışkanlığı

4.Egzersizleri aksatmayın

Bir fincan kahve içmek yerine kalkın ve hareket edin. Yürüyüş yapmak, kol ve bacakları esnetecek hareketler yapmak vücudunuz ve zihniniz için harika bir egzersizdir. Düzenli olarak her gün yürüyün, merdiven çıkın, asansör kullanmayın. Tüm bunları alışkanlık haline getirdiğinizde formunuzu koruduğunuza ve nasıl fit göründüğünüze inanamayacaksınız.

Süper Sağlıklı İnsanların 12 Alışkanlığı

5.Çevrimdışı ol

E-postalarınızı ve sosyal medyalarınızı çok mu kontrol ediyorsunuz? Elbette, arkadaşlarınızın ve ailenizin en son güncellemeleri yalnızca bir tık uzaklıktadır, ancak kuzeninizin en son yediği şeylerin resimlerini gerçekten görmek istiyor musunuz? Sabaha kadar bekleyelim. Oturumu kapatmak ve telefonu bırakmak için bir süre belirleyin. Bu arada siz de başka şeyler yapabilirsiniz. Yürümek, kitap okumak veya gün içinde yiyebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

6.Yeni bir şey öğren

Yeni beceriler beyninizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bir dans sınıfına ya da yaratıcı bir yazı atölyesine kaydolun. Daha iyisi, yeni bir dil öğrenin. Yapılan zihinsel çalışmalar yaşlanmanın belirtilerini yavaşlatabilir ve hatta Alzheimer hastalığının etkilerini geciktirebilir.

Süper Sağlıklı İnsanların 12 Alışkanlığı

7.Sigara içmeyin

Eğer çok fazla sigara içiyorsanız, azaltmayı ve sonrasında bırakmayı deneyin. Daha sağlıklı olmanız için büyük bir adım. Böylece vücudunuz kendiliğinden düzelir. Son sigaranızdan 20 dakika sonra en kısa sürede kalp atış hızı ve tansiyonunuz düşer. Neden bekliyorsunuz ki? Bu alışkanlığı hemen bugün başlatın. Doktorunuz, sigarayı bırakmanıza yardımcı olmak için sizin yanınızda olacaktır.

Süper Sağlıklı İnsanların 12 Alışkanlığı

8.Uyku kalitenizi artırın

Kaliteli uykunun sağlığa faydalarını listelemeye kalkarsak bu liste oldukça uzun olacaktır. İyi bir gece uykusu sizi daha iyi bir ruh haline getirir, hafızayı geliştirir, daha iyi konsantre olmanızı sağlar ve yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olur. Uzun vadede, kalp rahatsızlığı riskinizi düşürür. Her gün 7 ya da 9 saat uyumayı hedefleyin. Bir program yapın ve her gün aynı saatlerde yatıp aynı saatlerde kalkmaya çalışın.

Süper Sağlıklı İnsanların 12 Alışkanlığı

9.Kaslarınızı güçlendirin

Kaslarınızı güçlendirmek, ilerleyen yaşlarda da sağlıklı olmanıza yardımcı olur. Bunun için ille de spor salonlarına gitmeye gerek yoktur. Oturduğunuz yerde ya da günlük işlerinizi yaparken de kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Yapacağınız ufak ama etkili egzersizler, zayıflamanıza, kalbinizi güçlendirmenize ve kemiklerinizi korumanıza yardımcı olabilir. Ağırlık kaldırma gibi hafif egzersizleri haftada en az iki kez yapın.

Süper Sağlıklı İnsanların 12 Alışkanlığı

10.Dışarıya çıkın

Güneş ışığında geçireceğiniz birkaç dakika, D vitamini seviyesini yükselterek kemikleriniz, kalbiniz ve ruh haliniz için oldukça iyidir. Ayrıca dışarıda olmak, TV ya da bilgisayarın önünde oturarak saatler harcamak yerine vücudunuzu hareket ettirme olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. Mümkünse, şehirdeki kalabalık sokaklar yerine parkları ya da doğal ortamları tercih edin. Yapılan bir çalışma, kentsel yeşil alanlarda dolaşan insanların, yerleşim alanlarında yürüyen insanlara nazaran daha sakin olduğunu ortaya çıkardı.

Süper Sağlıklı İnsanların 12 Alışkanlığı

11.Dengenizi koruyun

Gençseniz ve aktifseniz, yoga gibi dinlendirici sporlar yapmak yaşlanma etkilerinizi geciktirecek ve dengede kalmanızı sağlayacaktır. Yaşlıysanız, bu tip hareketler sizi daha uzun süre aktif tutacak ve kemiklerinizi korumanıza yardımcı olacaktır. Yaşınız ne olursa olsun, dengenizi korumak daha sağlıklı bir kalbe sahip olmanızı ve daha fazla güven duymanızı sağlar. Yoga ve tai chi yapmak en etkili denge sporlarıdır.

12.Dikkatle yapın

Meditasyon yapmak zihninizdeki gereksiz düşüncelerden kurtulmanıza ve çevrenize karşı daha hassas ve dikkatle bakmanıza yardımcı olur. Ayrıca ruh haliniz daha pozitif olur ve çektiğiniz hafif ağrılar yok olur. Bilim adamlarının yaptığı çalışmalarda 8 hafta boyunca düzenli olarak meditasyon yapan kişilerin beyinlerinde duygular, öğrenme ve hafıza ile ilgili bölümlerin geliştiklerini gözlemlemişlerdir. Bulaşık yıkarken bile yaptığınız işe odaklanmak, o anda gelen geçmişe dair sizi üzen anılardan kurtulmanıza ve daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz