Ana SayfaHastalıklarSu Çiçeği Hastalığı Nedir?

Su Çiçeği Hastalığı Nedir?

-

Suçiçeği hastalığı hayatın daha çok çocukluk döneminde karşımıza çıkan bir hastalıktır. Hastalık virüs kökenli bulaşıcı bir hastalıktır. Kırmızı pulcuklar ve içi dolu kabarcıklarla kendini belli eder. Gözle görülebilen belirtileri vardır. Kolay ilişebilen tehlikeli olmayan bir hastalık türüdür. Virüs genelde ağız yolu ile çoğalmaya başlar. Üst derinin genel yapısında bozulmalar oluşur. Genellikle 2 ile 9 yaş arasındaki çocuklarda çok sık görülür. Yeni doğan bebeklerde ve ilk 3 aylık bebeklerde görülmez. Anne sütünün bağışıklık sistemini korumasından dolayı bebeklerde görülmez. Hastalık daha çok kış ve bahar aylarında çok sık görülür. Kişi 1 kez su çiçeği hastası olduktan sonra vücut hastalığa karşı bağışıklık kazanarak hayatın diğer dönemlerinde kişi bir daha su çiçeği hastalığına yakalanmaz.

Su Çiçeği Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Suçiçeği hastalığının en belirgin belirtisi kırmızı pulcukların meydana gelmesidir. Lekeler 2 gün içinde kabarıklara dönüşür. Sırt ve göğüs bölgesinde görülen lekeler 15 gün içinde kendiliğinden kaybolur. Kişide yüksek ateşler görülür. Ateş derecesi 40 dereceye kadar çıkabilir. Kaşıntıların uzun sürmesi tehlikeli bir durum olup kişi mutlaka uzman doktora görünmesi gerekir.

Su Çiçeği Hastalığı Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Virüs kökenli bir rahatsızlık olan su çiçeği ilaçla tedavi edilmez. Kaşıntıyı azaltmak için losyon ve krem kullanmak gerekir. Evde tedavisi mümkün olan hastalık için dinlenmek son derece önemlidir. Hastanın yatağı sürekli temiz tutulmalıdır. Ilık duş hastayı rahatlatır. Oda sık sık havalandırılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz