Ana SayfaPsikolojiStresin Fiziksel Belirtileri

Stresin Fiziksel Belirtileri

-

Modern yaşamın hızına yetişmeye çalışırken oluşan stres ile ihmal ettiğimiz birçok şey söz konusu bunlardan biri de Cildimiz. Stres cilt sağlığımızı etkiler mi sorusu hep merak konusu şimdi bu sorunun cevabına bakacağız.

Stres bizim için bir motivasyon aracı olarak var olmalı aksi takdirde sağlığımız açısından yıpratıcı etkileri söz konusu olmaktadır. Bu gibi etkiler bazen stersin psikolojik etkileri olarak duygularımızı ve düşüncelerimizi bazen de stresin fiziksel etkileri olarak cildimizi yıpratabiliyor.

Yapılan araştırmalar hayatımızın artık olmazsa olmazı haline gelen stresin her şey ile bağlantısı olduğunu ortaya çıkarıyor. Stres başta sağlığımız açısından psikolojik ve fiziksel olmak üzere birçok alanda bizi yıpratıyor. Stresin fiziksel etkileri psikolojik etkilerinden daha önemli hale gelebiliyor çünkü fiziksel olarak stresin kişi üzerinde bıraktığı etki herkes tarafından görülebiliyor ve fark edilebiliyor. Bu açıdan bakıldığından Stresin fiziksel etkileri çok önemli bir hale geliyor.

Stres sonucunda ortaya çıkacak olan cildin kuru olması parlaklığını yitirmesi gibi durumlar sonucunda mat ve kuru bir cilde sahip olmayı kimse istemez herhalde bunun için bir çok kür kullanılabilir ama asıl olan sorunun altında yatan problemi yani stresi çözmediğimiz takdirde geçici çözümler olacaktır.

Stresin sağlığımız için bir tehdit olarak ortaya çıkmaması için ne yapmalıyız. Maddeler halinde sıralayacak olursak eğer;

  • Beslenmenize dikkat etmeli ve sebze ağırlıklı beslenmek gerekiyor.
  • Ekstra vitamin almaya çalışmalısınız bu sizi daha sağlıklı kılacaktır.
  • Kafeinli içeceklerden mümkün mertebe uzak durmaya çalışın
  • Vücudunuzu esnetecek ve rahatlamanıza yardımcı olacak egzersizleri sıklıkla yapmaya çalışın.
  • Günde 8 saate yakın uyku almaya çalışın ve uyku düzeniniz olsun bu sizi dinç ve dirençli yapacaktır.
  • Hayatın kaynağı olarak suyu kesinlikle ihmal etmeyin. Bolca su için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz