Ana SayfaModaStresi Azaltmak İçin 10 Adımlık Bir Yürüyüşe Çıkmaya Ne Dersiniz?

Stresi Azaltmak İçin 10 Adımlık Bir Yürüyüşe Çıkmaya Ne Dersiniz?

Stres artık hayatımızın bir parçası haline gelmişken onu yönetmeye ne dersin?

-

Bu farkındalık ipuçları ile kendinize biraz iyilik yapın!

Modern dünyamız harika değil mi? Hayatımız, 10 ile 20 yıl öncesine göre teknolojik gelişmelerle daha elverişli bir hale geldi. Ancak hayatımızı kolaylaştırmaya yardımcı olan bu ilerlemeler aynı zamanda bizi daha fazla talep içine sokmaktadır. Stres seviyeleri de her zaman daha yükseki çünkü günlük hayatın temposu inanılmaz bir hıza ulaştı.
Bazen stresli hisseder ve nedenini bile açıklayamayabiliriz.
Önemli olan, sorunun kökenine ulaşmak ve ilk etapta onu engellemek olmalıdır. Stresi yönetmek sadece ruh sağlığınız için gerekli değil, aynı zamanda fiziksel sağlığınız için de kesinlikle hayati önem taşır. Uzmanlar aşırı stres yaşayanların kalp krizi gibi sağlık sorunlarının daha yüksek risk altında olduğunu söylüyor.
Stresi önlemek için bu ipuçları yaşamınızda kolaylık sağlayacaktır. Stresli olduğumuzda istediğimiz şey de bu değil mi?
#1. Kendinizi kontrol edin
Zihninizi ve bedeninizi bilmek her zaman kolay değil ama önemli. Strese karşı gelmek istiyorsanız, tamamen bunalmış oluncaya kadar beklemeyin. Bunu daha erken fark ederseniz, durumla başa çıkmak ve olumsuz duyguları yönetmek daha kolay olur.
#2. Derin bir nefes alın
Açık görünüyor, değil mi? Her gün bir saatlik bir meditasyon seansından söz etmiyorum ama her gün birkaç dakikayı sessizce oturmak ve düşüncelerden uzaklaşmak için gerçekten yardımcı oluyor. Stresli olduğumuzda, beynimize hızlı düşünerek kolayca yüklenebiliriz. Evinizde rahatlatıcı, sessiz bir yer bulun ve derin nefeslerle zihinsel sessizliği yaşayın.
#3. Rahatlatıcı kokuları keşfedin

rahatlatıcı kokular

Sakinleşmeye ihtiyacınız olduğunda aromaterapi ve mumlar mükemmeldir. Sizin için iyi gelen bir koku bulun, bu kokular iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Birçok kişi için, stres seviyelerini düşürdüğü söylenen lavanta. Tütsü, mumlar harika oluyor.
#4. Kahkahayı hayatınızda eksik etmeyin
Aslında kahkahaların stresin azaltılmasına ve önlenmesine yardımcı olabileceği bilimsel olarak kanıtlandı. Kim iyi bir şakaya ya da filme gülmeyi sevmez ki? Hayat gülmek için neden aramak konusunda çok kısa. Hatta bazen kendinize gülmeyi bile ihmal etmeyin.
#5. En sevdiğiniz müzikle eğlenin

sevdiğiniz müzik

Müzik herkes için favori bir ilaç. ABD’deki Brandeis Üniversitesi’nden araştırmacılar, Almanya’daki Marburg Üniversitesi ve ABD’deki Pennington Biomedical Araştırma Merkezi, müziğin vücudunuzdaki biyokimyasal stres azaltıcıları tetikleyebileceğini buldu. En sevdiğiniz müziği açın ve oturma odanızı kendi dans pistinize çevirin.
#6. Zamandan bir şey alın
Tabi, hayatımız çok hızlı ve meşgul ilerliyor. Ve dünya hızla dönüyor  fakat her şeyi tek seferde çözmeye çalışmayın. Bu zor ve sağlıksız. O anda mevcut olan şeylere odaklanın. Yapabileceklerinizi yapın.
#7. Çay için bir tat geliştirin
Zaten çay seviyorsanız, harika! Çayın inanılmaz sağlık yararları vardır ve siyah çay stres sonrası kortizol seviyelerini düşürmek ve rahatlama duygularını arttırmak için gösteriliyor. Seçebileceğiniz bir milyon çay türü var gibi görünüyor, bu yüzden sizin için bir tane olmak zorunda. Papatya, lavanta, ginseng ve nane, stresin giderilmesi için harika lezzetlerdir.
#8. Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabul edin
Bunu yapmak en zorlu şeylerden biri. Bu, bir işte veya tatilde kötü hava koşullarında, kayıp yaşadığınız anlamına gelmez. Bunun yerine, bir durumun en iyi şekilde nasıl yapılacağına ve durumun nasıl üstesinden gelineceğine odaklanın.
#9. Hayvanlar ile vakit geçirmeyi deneyin

kedi

Bir köpek yavrusuna sarılırken kim içini sıcacık hissetmiyor ki? Köpeklerin ve kedilerin harika bir terapi hayvanları olmasının bir sebebi var. Fakat bazı insanların evlerinde hayvanlar olamaz. En azından parkta ya da yerel bir sığınakta gönüllü olarak evcil hayvanlarının yanına uğrayın. Köpek öpücüğünün tamir edemeyeceği hiç bir şey yok!
#10. Son olarak gereksiz streslerden kaçının
Seni neyin strese soktuğunu biliyorsan, ondan uzak durmaya çalış. Çoğu zaman, bu hayır demeyi öğrenmek anlamına gelir. İşe ya da kişisel yaşamınıza göre, idare edebileceğinizden daha fazlasını almayın ve sınırlarınızı bilin. Hayatınız ve çevreniz üzerinde kontrolü ele alın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz