Home Psikoloji Strese Karşı Etkili 5 Uçucu Yağ

Strese Karşı Etkili 5 Uçucu Yağ

0

Stres artık günümüzde sıradanlaşan ve yaygınlaşan bir rahatsızlık. Günlük yaşamın yorucu temposu, yoğun iş hayatı, ilişkilerde yaşanan çatışmalar, stresin nedenleri olarak karşımıza çıkıyor. Stresin belirtileri ise, gerginlik, panik, halsizlik, yeme bozuklukları olarak kendini gösterebiliyor. Stresle başa çıkmada birçok yöntem mevcut. Gevşeme egzersizleri, nefes terapisi, spor, hobiler, insanı stresten korumaya yardımcı olabiliyor. Bazı uçucu yağların da, strese karşı oldukça etkili olduğu biliniyor. Bu yağlar;

1-) Lavanta Yağı
Lavanta yağı, sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve endişelerden arınmaya yardımcı olur. Lavanta, bilinen bir numaralı sakinleştiricidir ve yüzyıllardan bu yana bu amaçla kullanılır. Kalp ve zihin sağlığı için oldukça etkili olan lavanta yağı, stres, panik ve anksiyete durumlarında kullanılabilir.

2-) Gül Yağı
Gül yağı, lavanta yağından sonra en çok kullanılan yatıştırıcı yağdır. Gül yağı, güzel kokusuyla, sadece sakinleştirici olarak değil, odaklanma problemlerine karşı da etkilidir.

3-) Yasemin Yağı
Yasemin yağı, mutluluk hissi uyandıran, insanı gevşetip rahatlatan muhteşem bir yağdır. Hem kokusu, hem de bu etkileri için kullanılabilir.

4-) Sedir Ağacı Yağı
Sedir ağacı yağı, zihni yatıştırır, stresten korur, mutluluk verir. Ayrıca kas gerilmelerine karşı etkili bir yağdır. Yatmadan önce yastığın üzerine birkaç damla sedir ağacı yağı damlatmak, uyumaya da yardımcı olur.

5-) Sandal Ağacı Yağı
Zihin açıklığı sağlayan sandal ağacı yağı, hem sakinleştirici bir etkiye sahiptir, hem de konsantrasyonu arttırmakta oldukça etkilidir.

Ruh sağlığı için, aromaterapi yüzyıllardır kullanılan bir yöntemdir. Yukarıda saydığımız uçucu yağlar, stres, anksiyete, depresyon ve gerginlik durumlarında gevşemeye yardımcı olan şifalı bitkilerdir.  Ayrıca, “Depresyon ve Anksiyeteye Karşı Etkili 5 Doğal Yöntem” isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version