Ana SayfaPsikolojiStres Anında Size Yardımcı Olabilecek 10 Teknik

Stres Anında Size Yardımcı Olabilecek 10 Teknik

-

Stres, çağımızın en büyük ve en yaygın psikolojik rahatsızlıklarından biri olarak karşımızda duruyor. Yoğun iş yaşamı ve her geçen gün dağ gibi büyüyen problemler, günümüzde büyük ölçüde stresin nedenleri olarak görülmektedir. Stres genellikle olumsuz bir durum gibi gözükse de, dozunda yaşanan stres, insanı motive eden, zorluklarla başa çıkma yolunda insanı geliştiren bir tecrübedir. Kişinin stresi algılayışı, stres durumunda aldığı tavır ve davranış stresin olumlu ya da olumsuz olarak nitelendirilmesinin ölçüsüdür. Stresle başa çıkma yollarını bilen bir kimse için stres, bu açıdan bakıldığında yararlı bile olabilir.

Stres durumunda insan vücudu fiziksel ve zihinsel bir takım tepkiler verir. Sinir sistemi, adrenalin ve kortizol hormonu salgılamaya başlar. Bu hormonlar aslında bir tepkimenin sonucunda salgılanır ve bizi uyanık ve enerjik tutacak bir savunma mekanizması geliştirmemize yardımcı olmaya çalışırlar. Genellikle, iştahsızlık ya da aşırı yeme arzusu, panik, gerginlik, mutsuzluk, halsizlik stres belirtileri olarak karşımıza çıkar. İşte tam da stres ve kaygı anında nasıl davranılacağını bilmek ve stresi yönetebilmek insanı geliştirecek bir avantaja dönüştürülebilir. Çünkü yaşanılan her zorluk ve bu zorluklara karşı verilen mücadele insanı hayata karşı daha güçlü kılacaktır.
Stres durumunda anlık rahatlama için aşağıda sıralayacağımız 10 şeyi deneyebilirsiniz.

1-) Nefesinizi Düzenleyin
Zihnimizden geçen bütün düşünceler nefes alıp vermemizi etkiler. Endişeli ve kaygılı olduğumuz durumlarda nefes alıp verme sıklığımız değişir. Stres anında zihninizi dinginleştirmek için derin ve uzun nefesler alıp verin. 5 saniye boyunca nefesinizi tutun ve yine 5 saniye boyunca nefes verin.

2-) Serinleyin
Zihnin ve bedenin serinlemesi enerjinizi yeniden dengeleyecektir. Ağzınızı hafifçe açarak dilinizi kıvırıp dudaklarınızın arasından hafifçe dışarı çıkartın. Bu şekilde 2-3 dakika boyunca ağzınızdan nefes alıp, burnunuzdan vererek sakinleşmeyi deneyebilirsiniz. Bu tekniğe “sitali parayam” adı verilir ve uzak doğuda sık kullanılan bir tekniktir.

3-) Hemen Tepki Vermekten Sakının
Stres durumunda anında verilen tepkiler daha sonra büyük pişmanlıklar yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle cevap vermeden ya da eyleme geçmeden önce birkaç saniye bekleyip, kendiniz toparlayın. Öfke ve stres anında ilk birkaç saniyede kişinin kendini kontrol edebilmesi çok önemlidir.

4-) Doğaya Çıkın
Doğanın sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Stres anında bulunduğunuz ortamı terk ederek, en yakınınızda bulunan, bir deniz kıyısı, orman ya da ağaçlı bir alana çıkın. Stres ve öfke durumunda ortam değiştirmek yapılabilecek en güzel eylemlerden biridir.

5-) Egzersiz Yapın
Stres durumundan sonra, yaşadığınız psikolojik baskıdan kurtulabilmek adına fiziksel bir aktivitede bulunun. Egzersiz, yaparken salgılanacak olan adrenalin ve endorfin, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Düzenli olarak egzersiz yapmak ise stresten korunmanıza yardımcı olacaktır.

6-) Soğuk Bir Duş Alın
Hidroterapi, beden ve zihin için oldukça yararları, sofistike bir bilim dalıdır. Soğuk su kılcal damarlarınızı açacak, kalp, böbrekler akciğer ve karaciğerinizde şok bir etkiye yaratıp stresinizin azalmasını sağlayacaktır. Soğuk duşa, bedeninizin diğer organlarını alıştırmak için el, kol ve bacaklarla başlanmalıdır.

7-) Rahatlatıcı Bir Müzik Açın
Müzik, insan ruhuna iyi gelen sihirli bir şeydir. Stres anında sığınılacak bir liman olarak müzik tercih edilebilir. Enstrümantal ve rahatlatıcı bir müzik, ya da pozitif bir şarkı size iyi gelecektir.

😎 Şükredin
Elinize bir kağıt kalem alıp, varlığından mutlu olduğunuz tüm varlıkların güzel bir listesini oluşturmak sizi rahatlatacaktır. Şükretmek insana manevi olarak iyi gelen önemli bir dayanaktır.

9-) Olumsuz Düşüncelerden Kaçının

Aklınızdan kötü senaryoları söküp atın. Kendi kendinize olumlamalar yaparak, güzel anılarınızı, mutlu olduğunuz anları düşünün. Sevdiğiniz fotoğraflarınıza bakın. Olumlu düşünceler stresinizi atmanıza yardım edecektir.

10-) Doğal İçecekler Tüketin
Fitokimyasallar açısından zengin yeşil bitkilerin suyu zihninizi gevşetecek ve stres atmanıza yardım edecektir. Muz, yaban mersini, lahana, ıspanak, zencefil ve limon suyu stresi azaltacak besinlerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz