Ana SayfaModaStephen Hawking 50 Yıldan Fazla ALS İle Yaşadı Peki Nedir Bu ALS?

Stephen Hawking 50 Yıldan Fazla ALS İle Yaşadı Peki Nedir Bu ALS?

ALS Hakkında Neler Biliyorsunuz?

-

ALS hakkında ne biliyoruz ve kadınları nasıl etkiliyor?

2014’te sosyal medyada amyotrofik lateral skleroz için para ve farkındalık yaratmayı amaçlayan viral Buz Kovası Mücadelesi kampanyasını görmeden bu konu açılmamıştı. Sosyal medya sayesinde durumu daha çok kişi öğrendi ve çok fazla para harcandı (yaklaşık 200 milyon dolar), bu da zaten tıbbi atılımlarla sonuçlandı.
Kısa bir süre önce 76 yaşında hayatını kaybeden dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking, ALS’nin en meşhur insanlardan biriydi. Bir diğeri, tabiki bu ismi ile eş anlamlı olan beyzbol oyuncusu Lou Gehrig oldu.
Peki ALS tam olarak nedir? 
Mayo Clinic’e göre, ALS, yavaş yavaş sinir hücrelerinin parçalanmasına ve ölmesine neden olan ve sonuçta kasların şiddetli zayıflaması nedeniyle maluliyete neden olan ilerleyici bir nörolojik hastalıktır. Genellikle uzuvların hareketini etkilemeye başlarken, zamanla zorlaşan, yemek yemek, konuşma veya nefes almayı imkansız hale getiren bir hastalık.
Neyse ki, ALS tipik olarak hastalığın ilerlemiş olması kadar, sayısız bilimsel katkıda bulunan Hawking’de olduğu gibi, kişinin düşünme yeteneğini etkilemez. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 20.000 ile 30.000 kişi arasında ALS hastalığı mevcut. Ve Hastalık Kontrol Merkezlerine göre, her yıl yaklaşık 5.000 yeni vaka teşhis edilmektedir.
ALS belirtileri nelerdir? 
Birçok durumda olduğu gibi, ALS’nin erken belirtileri ve semptomları, sık sık el zayıflığı, sakatlık, kas krampları, kollarınızda ve omuzlarınızda seğirme gibi normal ve zararsız pek çok etkiyi içerir. Bununla birlikte, günlük hayatınızda yaşamaya daha az yatkın olduğunuz, normal günlük aktivitelerinizi ya da yürüyüş zorluklarını da içeren diğer belirtiler vardır. Bacağınızdaki, ayaklarınızdaki veya ayak bileklerindeki zayıflık; konuşma ya da yutma problemi ve başınızı yukarı kaldırırken veya iyi bir pozisyonda tutmanın zorluğu  gibi.

ALS

ALS ne sebep olur?
Bilim adamları hala ALS’nin nedenlerini çözme sürecindedir, ancak bu noktada Mayo Kliniğine göre vakaların % 5 ila 10’unun kalıtsal olduğunu bilmektedirler. Ne yazık ki, bilinen bir tedavi yoktur. Bir kişinin ALS olma şansını artırabilecek bazı risk faktörleri vardır. Yaşları (en yaygın 40 ve 60 yaşları arasında olan kişiler) yanı sıra sigara içme, zararlı toksinlere maruz kalma gibi çevresel faktörler (spesifik maddeleri belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekir). ALS’li en tanınmış kişilerden bazılarının erkek olduğu gerçeğine rağmen, durum 65 yaşından önce kadınlarda daha sık görülür (bu noktadan sonra tanı oranı ortaya çıkar). Ayrıca, sigara içilmesi, özellikle menopoz sonrası kadınlarda ALS için daha fazla tetikleyici gibi görünmektedir.
ALS nasıl teşhis edilir ve tedavi edilir?
Erken belirtiler ve semptomlar diğer nörolojik durumlara benzeyebildiğinden, ALS’nin teşhis edilmesi zor olabilir. Bu nedenle doktorlar diğer hastalıkları dışlamak için bir grup test yaptırma eğilimindedir. Bu testler arasında MRI, kan ve idrar testleri, kas biyopsisi, sinir iletim çalışması veya elektromiyogram yer alabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, ALS için bir tedavi yoktur, ancak sinir hasarının ilerlemesini yavaşlatmaya ve kişiyi daha rahat bir hale getirmeye yardımcı olabilecek ve yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilecek tedaviler vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz