Home Moda Sperm Kalitesini Ve Sayısını Etkileyen Faktörler

Sperm Kalitesini Ve Sayısını Etkileyen Faktörler

0

Sperm doğurganlık ve neslin devam etmesi için en önemli etkendir. Sperm kalitesisini ve sayısını etkileyen birçok faktör bulunur. Bunlar özellikle genetik faktörlerden kaynaklanır. Sperm sayısın genetik çok önemli bir faktördür. Erkeğin bununla birlikte doğru şekilde büyümesini etkileyen her faktör spermi ve doğurganlığı da doğrudan etkiler.Sperm sayısındaki azalmalardan dolayı doğurganlıkta meydana gelen sorun büyük oranlarda kolaylıkla tedavi edilebilir. Bu durumdaki kişilerin paniğe kapılıp çocuk yapamayacağını düşünmeleri yanlıştır. Sperm kalitesi ise daha önemli bir konu olup tedavisi daha uzun ve yorucu olabilir. Sağlıklı her erkeğin sperm kalitesinde ve sperm miktarında zaman zaman değişiklikler meydana gelebilir. Bu durum çocuk yapımı sırasında bir sorun olup tedavi edilmesi mümkündür.

Sperm Seviyesini Ne Etkiler?

Sağlıklı bir erkek boşalma sırasında yüzlerce miktarda sperm döker. Bu meni şeklinde dışarıya akar. Meni ise spermlerin sağlığını ve dayanıklılığını koruyan özel bir yapıdır. Meninin boşalma sırasında dışarıya değilde vajinaya dökülmesiyle döllenme start alır. Ancak doğurganlık için bu yeterli değildir. Çok miktarda ve yeteri kadar spermin vajinaya ulaşması gerekir. Sperm sayısını psikolojik etkenler büyük oranda etkiler. Bunun yanında sıcaklık, kullanılan ilaçlar gibi dış faktörlerde oldukça etkilidir. Sperm sayısını artırmak için doğal yollardan sağlıklı ve dengeli beslenerek artırmanız mümkündür. Bunun yanı sıra doktor kontrolünde olmanız da oldukça önemlidir.

Sperm Kalitesi Nedir Neden Önemlidir?

Doğum için yeteri miktarda spermin vajinaya ulaşması kadar sağlıklı ve güçlü spermlerin bulunması yani spermlerin kaliteli olması gerekmektedir. Birçok kısırlık sorununda ön de gelen sperm kalitesi genelde spermlerin çoğunluğunda kalıtsal olarak hasarlı DNA’nın taşınması bu nedenle vajinaya varamamaları etkili olur. Ayrıca spermlerin hastalıklı olmasa bile güçlü yapıda olmaları gerekir. hızlı ve canlı hareket etmeleri yaşam için savaşmaları gerekir.

Sperm Kalitesini Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Her ne kadar tıbbi yöntemlerle sperm kalitesi artabilse de bu durumun kalıcı olması için hayat tarzınızı değiştirmeniz gerekir. düzenli uyku, düzenli beslenme, düzenli egzersiz yapma ve stres seviyenizi azaltmanız gerekir. Sağlıklı, kaliteli ve çok sayıda sperm için doğal beslenmelisiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version