Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Hastalıklar Sperm Alerjisi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sperm Alerjisi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

-

Sperm alerjisi ya da seminal plazma alerjisi denilmektedir. Bireyde cinsel ilişkiye girdikten sonra sperm alerjisi oluşmaktadır. Kadında sperm sıvısı (meni, semen) içinde bulunan maddelere bağlı olarak alerji ortaya çıkmasına denilmektedir. Bu olaya sperm alerjisi demek aslında çok doğru bir ifade değildir. Çünkü ortaya çıkan bu alerji sperm içerisinde bulunan semen sıvısına (seminal plazmaya) karşı meydana gelmektedir. Bu nedenle seminal plazma alerjisi demek daha doğru bir ifade olacaktır. Bunların haricinde halk arasında sperm alerjisine vajina alerjisi ya da balayı alerjisi de denilmektedir.

Bölgesel olarak vajina ve çevresinde mevcut olan alerjik reaksiyonlar meydana gelebileceği gibi reaksiyonlar bütün vücutta da yaygın olarak kendini gösterebilir. Cinsel ilişki sırasında ya da daha sonrasında alerjik reaksiyon ortaya çıkabilir.

Sperm alerjilerinin yarısı genellikle ilk cinsel ilişki deneyimi ile kendini göstermektedirler. Fakat ilk cinsel ilişki sırasında herhangi bir sorun yaşanmasa da seminal plazma alerjisinin sonradan da oluştuğu vakalar bulunmaktadır.

Sperm Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Sperm alerjisi belirtileri şunlardır;

  • Vajina ve vulva da kızarıklık, yanma, ağrı, şişme, kaşıntı meydana gelmesi
  • Gözde kaşıntı, nefes darlığı, dilde, dudaklarda, yüzde ödem ve şişme gibi sistemik belirtiler meydana gelebilir. Atopik bünyeye sahip olan kişilerin çoğunda sistemik şikâyetler daha sık görülmektedir.

Bu belirtiler kadının vajinasına erkeğin boşalması ile beraber ortaya çıkabileceği gibi daha geç dakika ya da saatler sonrasında da meydana gelebilir. Alerji ile ortaya çıkan şikâyetler genellikle cinsel ilişkiye girdikten yarım saat sonra başlar ve ertesi gün sona ermektedir.

Sperm Alerjisi Tanısı

Sperm Alerjisi

Sperm alerjisi belirtileri ilişki ile ortaya çıkması kondom kullanıldığı zaman ortaya çıkmıyorsa tanıda en önemli kriterdir. Sperm alerjisi tanısı için çeşitli cilt testleri yapılmaktadır. Sperm alerjisinin olması için vajina içerisine boşalmanın olması şart değildir. Spermin cilt ile temas etmesi de alerjik reaksiyonu ortaya çıkarır.

Eğer ilişki esnasında lâteks, kayganlaştırıcı krem ya da başka maddeler kullanılıyorsa alerjinin nedeni daha iyi araştırılmalıdır. Kontakt dermatit, vulvovajinit, mantar (kandidiyazis) ayırıcı tanıda düşünülmesi gerekir.

Sperm Alerjisi Kısırlığa Neden Olur Mu?

Seminal plazma alerjisinin olması direkt olarak kısırlığa neden olmamaktadır. Fakat bu çiftler ilişki esnasında prezervatif kullandıkları için ilk aşamada hamile kalma imkânı bulunmamaktadır. Eğer çiftler çocuk sahibi olmak istiyorlarsa aşılama yöntemi ile gebeliğin gerçekleşmesi mümkündür. Aşılama yöntemi için spermler seminal plazmadan arındırılarak rahim içerisine verildiği için alerji durumu ortaya çıkmamaktadır. Normal yoldan çocuk sahibi olmayı isteyen çiftler ise bir başka alternatif olarak desensitizasyon tedavisi yapılarak korunmasız cinsel ilişki sonrası hamile kalınması sağlanır.

Sperm Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sperm alerjisi tedavisi için en kolay ve pratik yöntem cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanılmasıdır. Bu yöntem haricinde ise cinsel ilişkiye girmeden önce anti-alerjik ilaçlar kullanılması, immünoterapi (desensitizasyon) tedavileri gibi uygulamalar da tercih edilebilir.

Yine çiftler cinsel ilişki sırasında geri çekme yöntemini kullandıkları sırada vajina içine boşalma olmayacağı için alerji durumu oluşmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi yapmayı düşünün. 21. yüzyıl, ama genelde...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara çeken özelliklerine...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size bu temel...