Ana SayfaModaSosyal Medyanın Aile İlişkilerine Verdiği 8 Çarpıcı Zarar

Sosyal Medyanın Aile İlişkilerine Verdiği 8 Çarpıcı Zarar

Sosyal Medyanın Zararları...

-

We Are Social’ın (Dijital pazarlama ajansı), yayınladığı 2016 yılı istatistiklerine göre, dünyada halihazırda, 3.419 milyar internet, 2.307 milyar sosyal medya, 3.790 milyar cep telefonu kullanıcısı var. Mobil cihazı aracılığı ile sosyal medyayı kullananların sayısı ise 1.968 milyar. Bu rakamlara göre, dünyanın neredeyse yarısının internet erişimi olduğunu söyleyebiliriz. Dünya üzerinde 100’ün üzerinde sosyal medya platformu mevcut. Ülkemizde ise yaygın olarak kullanılan sosyal medya siteleriFacebook, Twitter, İnstagram, Google+, Youtube, Whatsapp ve Messenger’dır.

Aslında bu makalemizde, sosyal medyanın aile ilişkilerine zararlarına ve sosyal medyanın aileye etkilerine değineceğiz. Sosyal medya ve aile ilişkileri üzerine yapılmış pek çok araştırma var. Yine internetin aile ilişkilerine zararları ile ilgili yazılmış makalelerin sayısı da oldukça fazla. Öncelikle, sosyal medya ile ilgili bazı önemli bilgileri ve sosyal medyanın neden bu kadar hayatımıza etki ettiğini sizlerle paylaştıktan sonra, sosyal medyanın aileye verdiği zararları, aşağıda değerlendireceğiz.

İnsanların en büyük duygusal ihtiyaçlarından biri beğenilme arzusudur. Bu ihtiyacı karşılamak için sosyal medya platformları bulunmaz birer nimettir. Övülmek, beğenilmek, ilgi görmek insanoğlunun yaratılışında var olan, doğal bir özelliğidir. Sosyal medyada insanların bir kısmı, yazdıkları ilgi çekici sözler ve yazılarla ilgi ve beğeni toplarken, bir kısmı da bazı yeteneklerini ortaya koyarak kendilerini ispatlıyor ve geniş kitlelere erişebiliyorlar.

İnsanların bir kısmı ise bu duygusal ihtiyacını çoğu zaman yanlış bir biçimde karşılıyor. Kendilerine ait olmayan sözleri sanki kendilerine aitmiş gibi paylaşarak, esasında kendilerini aldatıyorlar. Bazı insanlar da dış görünüşlerini yani, güzelliklerini veya yakışıklı olmalarını fırsat bilerek beğenilme ihtiyacını karşılıyorlar. Bunların hepsi normal karşılanabilecek durumlardır.

Sosyal medya sitelerinin yararları da yadsınamaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Sosyal medya platformları, firmaların müşteri potansiyelini arttırmalarına yardımcı olurken, web sitelerinin daha fazla ziyaretçiye ulaşmasını sağlıyor. Kan ihtiyacı duyurusu, sokak hayvanlarının sahiplenilmesi, toplumsal olaylarda hızlı bir biçimde bilinçlenilmesi ve kenetlenilmesi gibi imkanlar sağlayan sosyal medya platformları, kullanım oranının artması ile birlikte birtakım problemleri de beraberinde getiriyor.

Sosyal Medyanın Aile İlişkilerine Verdiği 8 Çarpıcı ZararBilgi kirliliği, bu problemlerden biri olarak karşımıza çıkarken, bizim burada asıl değinmek istediğimiz konu, sosyal medyanın aile ilişkilerine verdiği zararlar.

Sosyal medya sitelerinde geçirilen gereksiz zamanlar esasında, aileden çalınan zaman anlamına geliyor. Kimi zaman, aile içi ilişkilerin ulu orta sergilenmesi ise, ailelere çok büyük zararlar verebiliyor. Bu siteler aracılığı ile tanışıp, evlenen insanların, çoğu kez yuvaları ve hayalleri yıkılıyor, hayata dair umutları yok olmaya yüz tutuyor.

Çünkü bu platformlar, aldatmak için çok elverişli alanlardır. İnsanların birbirini sosyal medya aracılığı ile sahte ve maskeli bir kimlikle aldatması oldukça kolaydır. Şimdi genel hatlarıyla sosyal medya kullanımının aile içi iletişime verdiği zararları maddeler halinde sıralayalım.

1-) Aileden Çalınan Zaman
Zaman, geri dönüşü olmayan ve telafi edilemeyen en önemli kaynak. Har vurup, harman savurduğumuz ve bir türlü zaman yönetimini öğrenemediğimiz sürece zaman, ilerleyen yaşlarda bize en çok “ah keşke” dedirtecek kaybımız olacak. “Ah keşke çocuklarım şimdi yanımda olsaydı da onlarla doya doya zaman geçirseydim” veya “Ah keşke zamanı geri döndürebilsem de, kaçırdığım fırsatları şimdi değerlendirebilsem” şeklinde yakınmalara pek çoğumuz şahit olmuşuzdur.

aileden calinan zaman

Aile, bir insanın hayatında yer edebilecek en büyük zenginliktir. Onlarla geçirilecek zaman dilimlerinin her saniyesi pek kıymetlidir. Bu nedenle ilerde “AH” dememek için, sosyal medyada geçirilen zaman sınırlandırılmalı ve aileye daha çok zaman ayrılmalıdır.

2-) Yalan
Aslında şunu itiraf etmek gerekiyor ki, bu sosyal medya platformlarının bir suçu değil. İnsanların bir kısmı, sosyal medya hesaplarında, olduklarından çok daha farklı bir kimlik ile görünüyorlar. Bu hem kendilerine, hem ailelerine, hem de iletişim halinde oldukları diğer insanlara ciddi zararlar verebiliyor.

Sosyal Medyanın Aile İlişkilerine Verdiği 8 Çarpıcı Zarar

Sosyal medya aracılığı ile tanışarak evlenen insanların ciddi bir bölümü karşısındakilere maalesef, olduklarından çok daha farklı bir izlenim vererek onları aldatıyorlar. Bu da ileride kavgalara, tartışmalara, geçimsizliklere ve nihayetinde boşanmalara neden oluyor. Hele bir de ortada çocuklar varsa, dram üstüne dram olarak toplumsal bir yaraya dönüşüveriyor. Eşinizden boşanabilirsiniz. Peki ya çocuklarınızdan?

3-) İletişim Problemleri

Sosyal medyada geçirilen uzun zamanlar, ailelerin konuşma ve sohbet etme, birbirleri ile paylaşımlarda bulunma kültürlerini de yok ediyor. Hal böyle olunca iletişim problemleri ortaya çıkıyor ve birbirlerini dinlemeyen, birbirlerini anlamayan bireylerden oluşan ailelerde mutsuzluk ve huzursuzluk gün geçtikçe artıyor.

4-) Aldatma
Sosyal medya aracılığı ile tanıştığı kimselerle, eşini aldatan insanların sayısı da maalesef az değil. Bu durum aile kurumunun dibine dinamit döşüyor. Bu durum içinde bazen birkaç aileyi de barındıran büyük yıkımlara neden olabiliyor. Evli bir adamla, evli bir kadının sosyal medya aracılığı ile tanışarak eşlerini aldatmaları, iki ailenin de mahvına neden oluyor.

Aldatmak isteyen sosyal medya olmadan da aldatabilir diye düşünebilirsiniz. Evet öyledir fakat, sosyal medya insanların kimliklerini gizlemeleri için daha kolay bir mecra olduğu için, bu tip gayri ahlaki girişimler sosyal medyada çok daha fazla görülüyor.

Bir Kere Aldatan Erkek Bir Daha Yapar Mı?

5-) Çocuklar Üzerindeki Etkileri
Sosyal medya bağımlısı haline gelen çocuklarının, akademik performanslarının düşmesi ve ders başarılarının aşağıya doğru bir ivme çizmesi ile kimi aileler panik halinde evde interneti iptal etme girişiminde bulunurlar. Artık içinde bulunduğumuz yüzyılda bu çok geçerli bir yöntem değildir. Çünkü internet artık ceplerimizde.

Yeni nesil çocukların internete erişmesi de çok kolay. Yasaklar, her zaman insanlara cezbedici gelir ve genellikle aksi bir tepkiye neden olur. Her konuda olduğu gibi bu konuda da, ailelerin bilinç kazanması ve bu bilinci çocuklarına aşılaması pek çok problemin çözümü adına yapılabilecek en güzel ve en sağlıklı yöntemdir.

Sosyal Medyanın Aile İlişkilerine Verdiği 8 Çarpıcı Zarar

Aile, sosyal medya ve internet kullanımı ile çocuklarına iyi bir örnek olmalı ve sonrasında ise, sosyal medyanın kullanımı, sosyal medyadan gelebilecek zararlar hakkında çocuklarını bilgilendirmelidir. Aksi halde düşük ders başarısı, evde her gün internet kullanımı yüzünden çıkan kavgalar ve istenmeyen arkadaşlıklar kronik bir hale dönüşecektir. Bu durum, evde huzur bulamayan ve özgürlüğünün kısıtlanmış olduğunu düşünen çocukların, özellikle ergenlik döneminde ailelerinden uzaklaşmasına bile neden olabilir. Öncelikle aileler sosyal medya kullanımı konusunda bilinçlenmeli ve çocuklarını bilinçlendirmelidir.

Sosyal medya aracılığı ile karşılaşabilecekleri cinsel istismardan ve siber zorbalıklardan çocuklarınızı korumayı da asla ihmal etmemelisiniz.

6-) Maddi Kayıplar
Kimi sosyal medya sitelerinde oynanan paralı oyunların bağımlısı haline gelen kimselerin yaşayacağı maddi kayıplar, aile içinde büyük bir huzursuzluk sebebidir. Bu yüzden sanal alemde çok dikkatli olunmalı ve asla kendinizi sanal alemin o cezbedici tuzaklarına kaptırmamalısınız. Aile ekonomisine zarar verecek bu tip durumlardan kesinlikle sakınmalısınız.

7-) Görgüsüzlük
Sosyal medya siteleri, bugün görgüsüzlüğün merkezi haline gelmiş, herkesin birbirine caka sattığı platformlara dönüşmüş halde. Sosyal medya, özenti hareketler sebebi ile insanların hem kimliklerini kaybetmelerine, hem de “onda var ben de niye yok” düşüncesi ile kendilerini ekonomik sıkıntılara sokmalarına sebep oluyor.

Tatil yerlerinde, lüks bir restaurantta, pahalı bir alış-veriş merkezinde çekilen resimlerin görgüsüzce paylaşılması, insanlar arasında saçma bir rekabet duygusuna sebep olabiliyor. “Bak onlar bu yaz dördüncü defa tatile çıkıyorlar, ama biz bir kere gittik” şeklindeki tartışmalar, evde gereksiz huzursuzluklara neden olabiliyor. Elinizdeki imkanlarla mutlu olmayı bilin ve  sevgili eşler, birbirinizi gereksiz sıkıntılara sokup, kendinize de ailenize de yazık etmeyin.

😎 Mahremiyet
Görünüşte muhafazakar olan ailelerin bile pervasızca aile mahremiyetini zedeleyici paylaşımlarda bulunduğu, sosyal medyada sıkça karşılaşılan bir durum. Elbette bu, İslami hassasiyeti olan ailelerin dikkat etmesi gereken bir önemli bir konu. Aile mahremiyetinin pervasızca ve bilinçsizce ortaya saçılması, hem itikadi, hem de ailevi problemlere yol açabiliyor.

İnternet de, sosyal medya da doğru bir biçimde ve gerektiği kadar kullanıldığı taktirde elbette çok büyük yararlar sağlıyor. Tıpkı şu anda bu yazıyı okuyor olduğunuz gibi, merak ettiğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz konularda, çok hızlı bir şekilde bilgiler elde etmenize imkan tanıyor. Fakat yine de yukarıda sıraladığımız problemler dikkate alınmalı ve sosyal medya bilinçli bir biçimde kullanılmalıdır. Mutlu bir aile ortamı ve huzur dolu yuvalar için, her aile ferdi üzerine düşeni yapmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz