Ana SayfaBeslenmeSonbaharda Sağlıklı Olmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Sonbaharda Sağlıklı Olmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

-

Yaz mevsiminin sona erip sonbaharın kendisini hissettirdiği şu günlerde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve hava değişimine karşı vücudumuzu hazırlamamak için neler yapmalıyız? Havaların soğumasıyla beraber grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmak ve sonbaharda sağlıklı olmak için beslenme şekli çok önemli.

Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlendirebiliriz?

Sonbaharda sağlıklı olmak ve kışa iyi hazırlanmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek çok önemli. Bunun da en önemli yolu beslenmeden geçiyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve vücudu kışa hazırlamak için A, C ve E vitaminlerini bolca tüketmelisiniz.  Karbonhidrat, yağ, protein ve tam tahıllı ürünlerin tüketiminde dengeli olmaya özen gösterin. Şekeri aşırıya kaçarak kullanmak bağışıklık sisteminize ciddi zararlar verecektir. Bol bol soğan, sarımsak, turunçgiller, domates ve brokoli tüketebilirsiniz. Bu besinler antioksidan açısından zengindir ve hücreye zarar veren maddeleri yakalayarak yok edip bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmeye özen gösterin. Ayrıca yeterli ve kalite uyku vücudun direncini güçlendirmek için çok önemlidir.

Sonbaharda Sağlıklı Olmak İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

Sonbaharda Sağlıklı Olmak İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

Haftada ortalama 2-3 kez balık tüketmek sizin için çok faydalı olacaktır. Balık, omega-3 açısından çok zengindir ve vücudun direncini arttırır. Ayrıca fındık ve ceviz omega-3 açısından güçlü diğer besinlerdir.

A vitamini vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan bir vitamin olarak bilinmektedir. Havuç, brokoli, yumurta, sarı ve yeşil sebzeler A vitamini açısından zengindir ve sonbaharda sağlıklı olmak için yardımcı yardımcı olur.

Vücutta antioksidan etkisi güçlü olan E vitamini özellikle kuru baklagillerde, bademde ve fındıkta bolca bulunur.

Antioksidan açısından güçlü bir diğer vitamin de C vitaminidir. C vitamini aynı zamanda vücudun toksinlerden arınmasına da yardımda bulunur. Yeşilbiber,  maydanoz, ıspanak, kuşburnu,  limon, portakal ve mandalina C vitamini açısından zengindir. Vücudumuzu kışa hazırladığımız bu dönemde taze sıkılmış portakal suyu vücudunuzun direncini büyük ölçüde arttırarak sonbaharda sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.

Çaylar da büyük ölçüde antioksidan içerir. Çayınıza bal ekleyerek içerseniz çayı antioksidan açısından daha da güçlendirerek vücudun bağışıklık sitemini güçlendirebilirsiniz. Ayrıca çaya limon eklemek de diğer faydalı yöntemlerden bir tanesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz