Ana SayfaModaSonbahara Sağlıklı Adım Atmak İçin Ne Yapmalıyız?

Sonbahara Sağlıklı Adım Atmak İçin Ne Yapmalıyız?

-

Yaz mevsimini geride bırakıp sonbahara yaklaşırken havaların soğumasıyla birlikte bizi bekleyen bazı hastalıkların olduğunu biliyoruz. Bunlar grip, nezle, astım ve benzeri hastalıklardır. Çok çabuk ve kolay yayılan bu hastalıklar öksürme, hapşırma hatta karşınızdaki ile konuşma halinde iken bile bulaşabilir. Aslında bu zamanlarda hepimizin istediği şey aynı, kendimizi bu hastalıklardan korumak   ve sonbahara sağlıklı adım atmak istiyoruz.

Hastalıklar nasıl yayılır?

Sıcak günleri geride bırakıp havaların soğuduğu mevsime doğru giderken sıcaklıktaki bu değişimler mikropların çoğalması için çok uygun bir zemin oluşturuyor. Bu tür hastalıklar insanların yoğun yaşadığı ortamlarda daha çok türüyor ve daha çok insanı etkiliyor. Özellikle toplu olarak bulunduğumuz ortamlarda (okul, işyeri, toplu taşıma araçları) bu risk daha yüksek. Solunum yolu ile bulaşan bu hastalıklar insandan insana kolay bir şekilde geçebiliyor. Mesela hasta olan bir kişiyle tokalaşmanız ya da bulunduğunuz ortamda bu hastalığı taşıyan biri varsa onun hapşırması veya öksürmesi o virüsün kolayca o ortamda bulunan insanlara bulaşabiliyor. Hiç kimse hastalanıp evinde yatak yorgana hapsolmak istemez. Peki sonbahara sağlıklı adım atmak için neler yapmalıyız?

Sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gereken hususlar

Öncelikle bizim en önemli silahlarımızdan biri hijyen. Kişisel temizliğimize dikkat etmeliyiz. Bunu günlük birkaç basit alışkanlıkla kolaylıkla yapabiliriz. Dışarıdan evimize her geldiğimizde elimizi yıkamak, elimizin temiz olduğundan emin olmadan gözümüze, ağzımıza ve burnumuza elimizle dokunmamak, hastalık taşıyan insanlarla aynı oramda bulunmaktan kaçınmak ve onların eşyalarını kullanmamak. Kısacası bu tür pratik hijyen kurallarına günlük yaşantımızda dikkat ettiğimiz taktirde kendimize bir koruma kalkanı oluşturmuş oluruz. Sonbahara sağlıklı adım atmak için diğer bir husus da bağışıklık sistemimizi güçlendirmek.  Bağışıklık sistemi güçlü olan bir insan sonbaharda sağlığını koruması daha kolaydır. Bu sebepten ötürü bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz.

Sonbahara Sağlıklı Adım Atmak İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler:

  • Spor yapmak
  • Uyku düzeni (en az 6 saat)
  • Bol su (günde en az 1,5 litre)
  • Doğal besinler ve doğru beslenme
  • Stresten uzak durmak (kaliteli vakit geçirmek)
  • Yaşı 65 üzeri olanlar ve sinüzit, bronşit, kalp yetmezliği, diyabet, astım gibi hastalığı olanlar hastalık bulaşmadan önce aşı.

Bunları göz ardı etmeyip ve kendimize dikkat ettiğimiz takdirde sonbahara sağlıklı adımlar atarız. Hastalanıp eve hapsolmaktansa yağan yağmurlarda ıslanıp sevdiklerimizle bizi saran beyaz örtünün tadını çıkartırız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz