Ana SayfaEstetikSkrotoks Nedir?

Skrotoks Nedir?

-

Tıp literatüründe Skrotoks olarak geçen işleme testis botoksu denilmektedir. Yani testis borularına botoks yapılmaktadır. Bu işlem şu şekilde gerçekleşir: sinirlerden kaslara giden kimyasal sinyal, sentetik nörotoksin tarafından bloke edilir ve dolayısıyla sonrasında da kaslar kasılmaz ve bu kasılma işlemi engellenmiş olur. Her ne kadar çoğu erkek testis torbalarına Skrotoks işleminin uygulanmasına izin vermese de testis botoksu erkekler arasında yaygınlaşmakta olan yeni bir trend. Yine araştırmalar sonucunda plastik cerrahi uzmanları testis botoksu uyguladıkları birçok kişi olduğunu ve 2017 yılında da bu kişilerin sayısının artacağını söylemektedirler.

Neden Skrotoks Yaptırılıyor?

Estetik cerrahi uzmanı olan Dr. John Mesa, skrotoksu “testis ütüsü” olarak tanımlamakta. Çünkü Skrotoks yaptırma nedeni botoks yaptırma nedeni ile benzer özellik göstermekte. Yani kişiler kırışıklıklarının daha az olması istiyor. Hal böyle olunca da bu işlemi yaptırmak isteyen erkeklerin artması söz konusu olmakta.

Testislerin normal çalışmalarını devam ettirebilmeleri için testis sıcaklığı vücut sıcaklığından daha düşük sıcaklığa sahip olmalıdırlar. Testis torbaları soğuk havalarda sıkılaşırken sıcak havalarda ise gevşemektedirler. Zaman ilerledikçe bu değişimler nedeniyle testislerde esneklik kaybı sorunları yaşanmakta ve kırışıklıklara yol açmaktadırlar.

Testis torbalarına botoks yapılarak, o bölgede ki kırışıklıklardan kurtulmuş oluyorsunuz. Ayrıca bu sayede testisleriniz de daha büyük görünmeye başlamaktadır.

Testis Botoksu Nasıl Yapılır?

Testis botoksu işlemi normal yani yüze yapılan botokslardan daha acılı olmaktadırlar. Bunun nedeni ise testislerinizin yüzünüze göre çok daha hassas olmasıdır. Skrotoks lokal anestezi ile yapılmakta olup 4 aya kadar botoksun etkisi devam etmektedir.

Ayrıca bu işlem yapılırken iğne yumurtalıklara değil deriye batırıldığı için bir zararı bulunmamaktadır. Fakat çocuk sahibi olmak isteyen kişiler sperm sayısı olumsuz etkileneceği için Skrotoks işlemi hakkında çok dikkatli olmalıdırlar. Yine bunun dışında uzmanlar testis botoksu çok iyi yapılmış olsa dahi his kaybına neden olabileceğini söylemektedirler. Yaptırmadan önce bu duruma kendinizi hazırlamanız çok önemli.

Testis botoksunun fiyatını merak edenler için ise fiyat aralığı 1000-3000 $ arasında değişmektedir. Kırışıkları azaltılmış düz görünümlü bir testis isteyenler bu fiyatın değdiğini düşünebilir. Ancak skrotoksun medikal faydaları ya da uzun vadede yaratacağı sonuçlar açısından bir araştırma bulunmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz