Ana SayfaBeslenmeSizi Şok Edecek 8 Gıda Gerçekleri

Sizi Şok Edecek 8 Gıda Gerçekleri

-

Mağazada satın aldığınız gıda ürünleri genellikle ilave malzemeler içerir. Necibe.com olarak bizler en sevdiğimiz yiyeceklerin içeriğinde ne olduğunu bulmak için karar aldık.
Aşağıda verdiğimiz bilgiler, bu ürünlerden hiçbirini yememeniz gerektiği anlamına gelmiyor; ancak, tükettiğimiz miktarı kontrol etmemiz gerektiğini gösteriyor. Bu özellikle çocukların erişebildiği yerlerde önemli. Gıda ürünlerini seçmek ve en iyi içeriği öğrenmek için sonuna kadar okuyun.

Ketçap

Sizi Şok Edecek 8 Gıda Gerçekleri

Ketçap, konsantre domates ve mısır nişastası içeren bir püredir. Konsantredeki domates miktarı ketçabın kalitesine bağlıdır ve % 6 ile % 10 arasında değişir. Ketçap yapıldığında, mısır şurubu sık sık eklenmekte ve bu da muhafaza edilmesine ve viskoz olmasına yardımcı olmaktadır.
Tavsiye: Ketçabı seçerken daha kaliteli olanları tercih edin.

Yengeç Çubuğu

Sizi Şok Edecek 8 Gıda Gerçekleri
Yengeç çubuklarında kullanılan et (surimi) ucuz türde balıklar kullanılarak üretilir. Fileto temizlenir, balık kokusunun bertaraf edilmesi için çaba sarf edilir ve sonra kıyılır. Daha sonra diğer maddeler – tuz, şeker, soya proteini, bitkisel yağ, gıda renklendiricileri ve katkı maddeleri – karıştırılır.
Tavsiye: Yüksek kaliteli dondurulmuş yengeç çubukları büküldüğünde sıkışmaz ve kalın bir sargıya bağlanır. Büküldüklerinde kolayca kırılırlarsa, büyük miktarda mısır nişastası olduğunu gösterir.

Patates Cipsleri

Sizi Şok Edecek 8 Gıda Gerçekleri
Patates cipsleri, çoğunlukla, yıkama tozuna dışsal olarak benzeyen yenilenmiş patateslerden hazırlanırlar. Önce pirinç veya mısır unu eklenir. Bir kanserojen olan akrilamid patates cipsinin ısıl işlemi sırasında birikir. Patates cipsinin bazı markalarında, bu kimyasalın, güvenlik seviyelerini (kg başına 0.2 μg) aşan miktarlarda % 1,000 oranında bulunduğu bulunmuştur.
Tavsiye: Tam patateslerden elde edilen patates cipsleri, kızartıldıklarında daha fazla yağ içeriyorlar, oysa yeniden yapılandırılmış patateslerden yapılanlar genelde fırında pişiriliyor.

Mısır Gevreği

Sizi Şok Edecek 8 Gıda Gerçekleri
Yukarıda bahsedilen bileşenlerin yanı sıra bazı tahıl markaları palmiye yağı içerir. Buna ek olarak, mısır şurubu bunların çoğunda bulunabilir. Bu, yüksek miktarlarda fruktoz içerir – kutuda belirtilmeyen bir gerçektir.
Tavsiye: Şeker ve çok miktarda mısır nişastası nedeniyle, uzmanlar her gün kahvaltıda çocuklarınıza beslemenizi önermezler. Şeker daha çok “buzlu” tahıllarda ve meyve içerenlerde bulunur.

Meyveli Yoğurt

Sizi Şok Edecek 8 Gıda Gerçekleri
Miktarının % 1 ile % 5 arasında değişen meyvenin dışında, meyve dolgusu,mısır nişastası, şeker, aromatizanlar, renklendiriciler ve asidik düzenleyiciler içerir. Mısır nişastası, jelatin, sodyum alginat ve sakız reçinesi stabilizatörler olarak kullanılır.
Tavsiye: En iyi meyveli yoğurtlarda tam süt ve sağlıklı bakteriler bulunur (bifidobakteryum ve laktik asit bakteri miktarı belirtilmelidir.) Krem ve ayran da kabul edilebilir içeriktir.

Nutella

Sizi Şok Edecek 8 Gıda Gerçekleri
Genellikle palmiye yağı olan bitki yağı, bu tatlı çikolatanın üretiminde kullanılır. Diğer bileşenler arasında vanilya, emülgatörler, koyulaştırıcılar ve aromatizanlar bulunur.
Tavsiye: İçindeki yağı ve daha az kakao olması ihtimalinin daha yüksek olması nedeniyle, çok fazla tüketilmesinin sağlıklı olmadığı düşünülmektedir. Dünyanın önde gelen çikolata üreticisi, günde 2 çay kaşığı tüketmenizi önermektedir.

Beyaz Çikolata

Sizi Şok Edecek 8 Gıda Gerçekleri
Çikolata gerçekten yalnızca kakao yağı içermelidir, ancak çoğunlukla hurma yağı, hindistan cevizi yağı ve shea yağı ile seyreltildiğini görebilirsiniz. Diğer bileşenler emülsiyonlaştırıcıları (çoğunlukla lesitin), aromatizanları ve katkı maddelerini içerir.
Tavsiye: Yüksek kaliteli çikolata kırılgan ve sert olmalı ve kırıldığında çatlamalı ve parçalanmalıdır.

Yoğunlaştırılmış Süt

Sizi Şok Edecek 8 Gıda Gerçekleri
Yoğun süt, sütten türetilmiş bir sıvının buharlaştırılmasıyla yapılır (bir tanesi yaklaşık 1,5 litre gerektirir). Sadece hayvansal yağ içermelidir. Üreticiler genelde içerdiği süt miktarını azaltmakta ve gerekli yağ içeriğine ve tutarlılığına ulaşmak için bitkisel katı yağlar ve koyultma maddeleri kullanmaktadırlar.
Tavsiye: Teneke kutu üzerinde “şeker içeren bir süt ürünü” çizgileri üzerinde yazılı bir açıklama varsa, süt yukarıda açıklanan şekilde yapılmıştır.

Gıda ürünlerinin seçiminde genel tavsiyeler

  • Genel kural: Bir ürün ne kadar az katkı maddesi içeriyorsa, daha sağlıklı olması beklenir. Hangi maddelerin sağlıksız bir katkı oluşturduğunu hatırlamaya çalışın. Hatta bu katkı maddelerini internette araştırarak, nelere sebep olabileceklerini inceleyebilirsiniz.
  • Ünlü markalara benzeyen ama içeriği benzer olmayan isimler, üreticilerin bazı gıda kalite standartlarını gözlemlemelerine izin vermiyor. Bazı yerlerde, şirketler ulusal standartlara göre farklılık gösterebilecek kendi standartlarını koyabiliyorlar.
  • “Şurup”, “pekmez”, “dekstroz”, “sorboz” ve “-oz” ile biten diğer isimler olarak tanımlanabilecek şeker benzeri ürünleri kontrol edin. Ayrıca ambalajda E967 (koenlinit) , E954 (sakarin) – temel olarak, “E9” ile başlayan herhangi bir katkı maddesi varsa bunlara da dikkat etmenizde yarar var. Sağlığınız sizin için değerli ve bunun kıymetini bilmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz