Ana SayfaBeslenmeSizi İncitebilecek 10 Zararlı Yiyecek

Sizi İncitebilecek 10 Zararlı Yiyecek

-

Genellikle sebzeleri, tohumları ve deniz ürünlerini en sağlıklı seçenekler olarak görüyoruz, çünkü vitaminler ve omega-3 yağ asitleri yığını içeriyor. Bilmediğimiz, bu gıdalardan bazılarının potansiyel olarak ölümcül olabilen toksinler içerdiği. Hadi sizin için hazırladığımız listeye bir göz atın.

Manyok

Sizi İncitebilecek 10 Zararlı Yiyecek

Yuca veya manioc olarak da bilinen manyok, gelişmekte olan dünyada önemli bir besin öğesidir ve yarım milyardan fazla insana temel bir beslenme sağlar. Ancak, yanlışlıkla hazırlanan manyok’un akut siyanür zehirlenmesi, kısmi felç ve hatta ölüme neden olması için yeterli artık siyanür bırakabileceğinin farkında olun.

Karides

Sizi İncitebilecek 10 Zararlı Yiyecek
Karidesler çiftliklerde yetiştiriliyor ve bu bilinen bir gerçek. Enfeksiyonların, hastalıkların ve parazitlerin yayılmasını önlemek için çiftçiler hayvan yemini antibiyotiklerle pompalamakta ve sularını böcek ilacı veya fungisitlerle doldurmaktadırlar. Aşırı kalabalık nüfusu korumak için klor da dahil olmak üzere çok miktarda kimyasal katkı maddesi bu tahrip edici kokteyle eklenir. İşte bu da dikkatli olmazsanız ölümünüze sebep olabilir.

Patates

Sizi İncitebilecek 10 Zararlı Yiyecek
Panik yapmayın! Genel olarak, patates tamamen güvenli bir sebzedir. Patatesleri aşırı nemli veya parlak koşullarda bırakırsanız veya çok uzun süre bekletirseniz, filizlenmeye başlayacaktır. Ve bu filizler aslında glikoalkaloidler olarak bilinen toksik bileşikler içerir. Fıstıkları kesmiş olsanız bile çok fazla zaman geçtikten sonra zehir patates içinde olabilir, tüm bu patatesi uzağa fırlatsanız iyi olur.

Badem

Sizi İncitebilecek 10 Zararlı Yiyecek
Bu tohumun acı çeşitleri (fıstık değil), tatlı bademlerden daha fazla siyanür içerir. Acı badem özütü bir zamanlar tıbbi yolla kullanılmıştır, ancak küçük dozlarda bile, özellikle çocuklardaki etkileri ciddi veya öldürücü olabilmektedir; tüketimden önce siyanür kesinlikle çıkarılmalıdır. Bu nedenle, Amerika’da yiyecek olarak satılan tüm ticari olarak yetişmiş badem tatlı çeşittir.

Bambu Filizi

Sizi İncitebilecek 10 Zararlı Yiyecek
Bambu filizleri, çok sayıda Asya yemeklerinde ve et ürünlerinde kullanılır. Taze bambuya sık sık rastladığınızı düşünmüyoruz, ancak çiğ bambu filizlerinin manyok’ta da bulunan ve aynı toksinler içeren siyanojenik glikozitler içerdiğini bilmenizi isteriz. Bu toksinler iyice pişirilerek yok edilmelidir ve bu nedenle taze bambu filizleri başka yollarla kullanılmadan önce kaynatılır.

Mantarlar

Sizi İncitebilecek 10 Zararlı Yiyecek
Mantar toplama işlemi, mantar avı veya basitçe “mantarlaştırma” olarak bilinir. Kulağa hoş geliyor değil mi? Ancak unutmayın ki, tüm zehirli mantarların tanımlanabileceği tek bir özellik yoktur, ayrıca tüm yenilebilir mantarların tanımlanabileceği bir özellikte yoktur. Buna ek olarak, radyoaktif olanları da içeren ağır metalleri emmek için mantarların eğilimi oldukça fazladır, Avrupa mantarları şu ana kadar 1986 Çernobil felaketinden dolayı yüksek oranda zehir içerebilir. Ayrıca yol kenarlarından veya fabrikaların yakınından seçmemenizi öneririz.

Küflü Yiyecekler

Sizi İncitebilecek 10 Zararlı Yiyecek
Küfler genellikle yiyeceklerin üzerinde görülebilir, ancak yemeklerde veya diğer yiyeceklerde – mikotoksinler – tarafından üretilen toksinler görünmezdir ve gıdaya nüfuz edebilir. Bu yüzden küflü parçayı kesip bütün parçayı bir kenara atmasanız iyi olur. Brie veya Danimarka mavisi gibi özel peynirlerde, kalıplar bilinçli olarak tanıtıldığından, bu tarz durumlarda yemek için güvenlidir. Bununla birlikte, kalıp peynirler, peynirin yetiştirilmemesi gerektiği yerde hazırlanmışsa, yemeyin ve uzak durun.

Ravent

Sizi İncitebilecek 10 Zararlı Yiyecek
Ravent genellikle yapraklarla satılırken sapları tek yenilebilir kısımdır. Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de bir besin kaynağı olarak önerilen Ravent, yaprakları yüzünden yanlışlıkla insanların zehirlenmesine neden oldu. Yaprakları pişirme tozu ile pişirmek, soda ve asitler arasındaki reaksiyona girerek onları daha da zehirli hale getirebilir.

Fugu

Sizi İncitebilecek 10 Zararlı Yiyecek
Fugu yemekleri, Japon mutfağında en ünlü ve meşhur yemeklerden biridir. Fugu balığı, toksik parçaları çıkarmak ve eti kirletmemek için dikkatle hazırlanmalıdır. Bu nedenle, şefler 3 yıllık eğitimden geçer ve onu hazır etmesi için özel bir lisans almaları gerekir.

Fasulyeler

Sizi İncitebilecek 10 Zararlı Yiyecek
Ham fasulye zararlı, lezzetsiz bir toksin yani lektin içerir, bu da pişirme ile çıkarılmalıdır. Kırmızı fasulye toksiktir, ancak diğer türler de gıda zehirlenmesi riskini ortaya çıkarmaktadır. Yavaş pişirmeyi tercih edenler için kötü haber: fasulyeyi tencereye koymadan pişirmek toksinleri yok etmeyebilir. Az pişmiş fasulyeler, ya da kısaca çiğ fasulyeler daha fazla toksik içerebileceğinden onları en az 10 dakika kaynatın.
Burada, zehirlenme riskini azaltmanıza yardımcı olacak yararlı ipuçları sunduk. Bir şey “doğal” ise otomatik olarak güvenli olduğunu ifade etmez. Daima yemeklerinizi dikkatli hazırlayın ve pişirin. Ve en önemlisi, farklı bilgilere sahipseniz bizimle paylaşın ve yorumlarınızda bunları ekleyin, böylece bir daha ki sefer buraya ekleyebiliriz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz