Ana SayfaDiyetSizi Daha Aç Hissettirecek 10 Besin

Sizi Daha Aç Hissettirecek 10 Besin

-

Kimi besinler ne kadar çok tüketilirlerse tüketilsinler kısa bir süre sonra aç hissetmenize neden olabilirler. Bunun pek çok sebebi olabilir. Lif bakımından zengin olmayan gıdalar, sindirim sisteminin çok hızlı çalışmasına ve daha çok kalori harcanmasına neden olurlar. Oluşan enerji ihtiyacı, kişileri şekerli gıdalara yöneltir ve sağlıksız bir beslenmeye neden olur.

1.Kruvasan

Kahvaltıda yemesi oldukça keyifli olan kruvasanların çok da sağlıklı oldukları söylenemez. Yağlıdırlar ve beyaz un içerirler. Ayrıca daha fazla kalori almanıza neden olurlar. Öğle yemeğine kadar sizi tok tutacak bir kahvaltı istiyorsanız iki dilim tahıl ekmeğinin içine haşlanmış bir yumurta koyabilirsiniz.

Sizi Daha Aç Hissettirecek 10 Besin

2.Az yağlı yoğurt

Bir gıdayı ne kadar çok çiğnerseniz sizi o kadar çok tok hissettirir. Az yağlı yoğurt tüketmek sık sık aç hissetmenize neden olan ve kan şekeri seviyenizi yükselten tatlandırıcılar içerir. Bunun yerine, taze meyveler ve fıstıklarla sade, tam yağlı yoğurt tüketmeyi deneyin. Böylece daha fazla lif aldığınız gibi daha fazla çiğnemiş olursunuz ve daha tok hissedersiniz.

3.Çörek, kek

Kahvaltıda bir çörek veya bir parça kek arasındaki farkı hiç merak ettiniz mi? Beslenme açısından fazla bir fark yoktur. Her ikisi de rafine edilmiş beyaz un, şeker ve yağ ile doludur ve açlığınızı tatmin etmeksizin kaloriye dönüştürmek için mükemmel bir yoldur.

Sizi Daha Aç Hissettirecek 10 Besin

4.Beyaz pirinç

Beyaz pirinç önce enerjinizi yükseltir sonra ise sizi daha yorgun ve aç hissettirir. Bunun yerine basmati pilavı veya kahverengi pirinç seçin. Böylece “roller coaster” tepkisi denilen inişler ve çıkışlar yaşamazsınız.

Sizi Daha Aç Hissettirecek 10 Besin

 5.Yumurtanın beyazı

Daha az kalori almak için yumurtanın ortasındaki sarı kısmı yemezseniz sizi doymuş hissettirmeyecektir. Bunun nedeni, yumurta sarısının, vücudunuzdaki hücreleri oluşturmak için kullandığı amino asitler sayesinde müthiş bir protein deposu olmasıdır. Son araştırmalar, bir yumurta içindeki doymuş yağ ve kolesterol miktarının sağlığınız için kötü olamayacağını gösteriyor.

6.Yapay tatlandırıcılara sahip tahıllar

Bazı tahıllarda yapay tatlandırıcılar bulunur. Özellikle yapay olarak şekerlenmiş gıdalar kan şekerinizi etkileyebilir ve aslında sizi daha fazla aç bırakabilir. Bunun nedeni, tatlı tadını kalori olmadan elde ettiğinizde, vücudunuzun hala bu kaloriyi arıyor olmasıdır.

7.Meyve suyu

Meyve sularının hiçbirinde lif bulunmaz. Bu da, normal bir meyve yediğinizde oluşan tokluk hissini engeller.  Meyve suyu tükettiğinizde kan dolaşımınız yavaşlar ve aç hissedersiniz.

Sizi Daha Aç Hissettirecek 10 Besin

8.Beyaz ekmek

Beyaz ekmekte sizi tok hissettirecek lif veya besin maddeleri yoktur. Beyaz ekmek yerine tahıllı ekmekler tercih edebilirsiniz.  Pek çok tahıllı ekmek çeşidi vardır: kepekli, çavdar ve buğday bunlardan sadece birkaçıdır. Birkaçını deneyebilir ve size hangilerinin faydalı olduğunu görebilirsiniz.

9. Patates kızartması

Patateslerinizi fırında pişirin veya haşlayın; böylece diğer tüm gıdalara göre daha tok hissedersiniz. Fakat onları yağda kızarttığınızda ve tuzla ektiğinizde besin değerlerinin çoğunu kaybederler. Bu yüzden normal patateslerden daha fazla yağ ve tuza sahiptirler.

Sizi Daha Aç Hissettirecek 10 Besin

10.Soda

Araştırmalara göre soda içen insanlar günde daha fazla kalori alıyor. Bilim adamları, bunun sizi daha çok aç hissettirdiğini söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz