Ana SayfaCilt BakımıSiyah Noktalardan Kurtulma İçin Doğal Yöntemler

Siyah Noktalardan Kurtulma İçin Doğal Yöntemler

-

Siyah noktalar cildine özen gösterenler için büyük bir sorundur. Ancak bakım yapıldığı takdirde bu sorunlarla karşılaşılmamaktadır. Siyah noktalar evde doğal yöntemlerle tedavi edilebildiği gibi, medikal estetik işlemleri ile de kolaylıkla gidebilirler. Siyah noktalardan kurtulmak için şunları söyleyebiliriz. Siyah noktalar ciltte daha çok sebum üretilmesi sonucu oluşur. Ancak diğer cilt tiplerinde de görebildiğimiz siyah noktaların oluşum nedeni temelde temizlenmeyen bir cilttir. Cilt temizlenmediği takdirde gözenekler tıkanır ve tıkalı gözenekler siyah nokta oluşturur. Bu siyah noktaları gözenekleri temizlediğimiz takdirde kolaylıkla önleyebiliriz. Siyah noktalar nasıl geçer diye merak edenler için bazı uygulamalar anlatacağız.

Karbonat:

Karbonat sivilce ve aknelerin giderilmesinde etkili bir maddedir. Bunun nedeni de karbonatın küçük granüllü yapıda olmasıdır. Granüllü yapısı sayesinde cildinizde doğal bir peeling etkisi yapar. Fiyat açısından da cebinizi yormayacak bir madde olan karbonatla ucuz ve etkili bir şekilde siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. Hazırlaması ise şu şekilde. Dilediğiniz kadar karbonatı maden suyu ile karıştırıyorsunuz ve krema haline getiriyorsunuz. Siyah noktalardan kurtulmak için krem haline gelen bu maskeyi cildinizdeki siyah noktaların olduğu yerlere masaj yaparak uyguluyorsunuz. Daha sonrasında durulamadan bekliyorsunuz. Maske kuruduktan sonra cildinizden masaj yaparak çıkarıyorsunuz.

Şeker:

Şeker peeling etkisi yüksek olan önemli bir maddedir. Peeling yaparken sıklıkla kullanılan şeker malzemesi cildi ölü derilerden etkili bir şekilde arındırır ve bu sayede siyah nokta oluşumuna engel olur. Mevcut siyah noktaların giderilmesinde de etkin bir göreve sahiptir. Tıkalı gözenekleri şeker maskesi sayesinde açabilir ve cildinizindeki ölü derileri atabilirsiniz. Ayrıca şeker kan dolaşımınızı hızlandıracak ve daha parlak, yumuşak bir cilde sahip olacaksınız. Yine uygun fiyatlı bir maske önerisi olan şeker uygulaması evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir uygulamadır.  Arzu ettiğiniz miktarda şekeri biraz suyla karıştırıp cildinize bununla masaj yapabilirsiniz. Bu şekilde masaj yaparak cildinizde peeling etkisi yaratmış olacaksınız.

Buhar Banyosu:

Buhar banyosu da siyah noktalardan kurtulmak için etkili yöntemlerdendir. Buhar gözeneklerin en derinine kadar etki ederek içindeki kirleri yumuşatır ve bu kirleri cildin yüzeyine çıkarır. Buhar banyosu yaptığınız takdirde cildinizdeki bütün kirlerden arınmış olacaksınız. Siyah noktaların da cildin üzerine çıktığını göreceksiniz. Hazırlamak için suyu kaynatıp bir kaba boşaltıyorsunuz. Kaynamış suyun buharını suya fazla yaklaşmadan yaklaşık 30 santimetre uzaktan yüzünüze tutuyorsunuz. Yaklaşık olarak 10 dakika bu şekilde bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla temizliyorsunuz. Sonrasında gül suyuyla yapacağınız tonik siyah noktalarınızı ve çıkan kirleri temizleyecektir. Ardından nemlendirici uyguluyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz