Ana SayfaPsikolojiŞişmanlama Takıntısı Hakkında (Anoreksiya Hastalığı)

Şişmanlama Takıntısı Hakkında (Anoreksiya Hastalığı)

Zayıflık Hastalığı

-

Anoreksiya Hastalığı Nedir? Nedenleri Teşhis ve Tedavisi

Anoreksiya nevroza adı verilen bir psikolojik rahatsızlık olan anoreksiya, şişmanlık takıntısı nedeniyle yemek yemeyi kısma ve psikosomatik bir zarara uğrama halidir.

Genelde genç yaşlarda görülmekle birlikte, erkenden tedavi edilmeye başlanırsa problem olmaktan çıkar. Ancak tedavi edilmezse ciddi psikolojik hastalıklara neden olmakla birlikte, ölümcül sonuçlar görülebilir. Tipik olarak zayıf olan kişilerin, yeterince ince olmadıklarını düşünmeleriyle başlayan bu rahatsızlık, kilo almaktan korkmak nedeniyle tetiklenir ve birçok psikolojik hezeyanı da beraberinde getirir.

Yakınlarınızdan birinde anoreksiya varsa mutlaka tedavi olması için ikna etmeniz, bu sorunun ölümcül olabileceği konusunda bilinçlendirmeniz gerekmektedir.

Anoreksiya Hastalığının Nedenleri

Meslek gereği zayıf olması gereken manken, dansçı ya da oyuncular başta olmak üzere kilolar konusunda takıntılı olmakla başlayan bu süreç, ilerleyen aşamalarda yemek yemeyi azaltmak, yediğini kusmak, hiç yememek gibi belirtilerle devam eder. Daha sonra hasta hiç yemek yiyemez hale gelir ve aşırı zayıflamaya başlar.

Sağlıklı beslenmeyen ve kendini aç bırakan bu kişiler psikolojik olarak dayatılan güzellik algısının kurbanı olarak mükemmeliyet tutkusu nedeniyle anoreksiya nevroza hastalığına meyillidir.

şişman kadın güzelmidir

Anoreksiya Hastalığının Teşhisi

Hastalığın teşhisi oldukça kolaydır ve tipiktir. Anoreksiya olduğunu reddetmekle başlayan süreç, bu kişilerin yakınları tarafından fark edilir. Hastalarda genel olarak;

 • Kilo almaktan korkmak,
 • Aşırı zayıflık,
 • Çok zayıf olunsa da şişman olduğu düşüncesi,
 • Yemek, kilo ve diyet takıntısı,
 • Kusma, laksatif ve idrar sökücü kullanma,
 • Çok fazla egzersiz,
 • Düşük özgüven,
 • Duygusal anlamda dengesizlik,
 • Dikkat çekme,
 • Obsesif kompülsif bozukluk,
 • Çocukça davranışlar,
 • Kimlik sorunları gibi belirtiler görülmektedir.

Anoreksiya Hastalığının Tedavisi

Anoreksiya özellikle erken müdahale edildiğinde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Öncelikle hasta psikolojik olarak destek alır ve tedaviye ikna edilir. Daha sonra ise ideal kilosuna ulaşması için gerekli olan vitamin ve besin takviyesini alır. Beslenme danışmanlığı ile hem sağlıklı beslenmek hem de aile de dahil olmak üzere psikolojik destek almak şarttır.

Acil Tedavi Seçenekleri

Aşırı su kaybı ve ölüm derecesindeki açlık söz konusu olduğunda acil müdahale gerekir. Starvasyon tedavisi ile dehidrasyon durumu ve kalp rahatsızlıkları sıvı şekilde beslenmenizi gerektiren bir tedaviyi gerektirebilir.

Aşırı kilo kaybının geri dönüşümü ve normal kiloya ulaşma süreci için de gıdasal rehabilitasyon uygulanmaktadır. Bu şekilde sağlıklı beslenme sistemi ile ideal kiloya ulaşma imkanı bulunur. Eğer kilonuz, olmanız gereken kilonun %25 altındaysa hastaneye yatılması gerekmektedir.

Anoreksiya Tekrarlar Mı?

Anoreksiya tedavisi psikolojik aşaması da olan bir tedavi seçeneğidir. Bu yüzden hastanın psikolojisinin de normale dönmesi beklenir. Yine nevroz belirtileri ve pbsesif kompulsif bozukluk devam ediyorsa psikolojik desteğin daha sık bir şekilde alınmasına ihtiyaç duyulabilir.

Kimler Risk Altındadır?

Kilo konusunda takıntısı olanlar, kilo alma ve kilo vermeye çok müsait olan ve bunu takıntı haline getirenler, meslek gereği fit ve zayıf olması gerekenler, psikolojik sorunları olanlar, vücuduyla barışık olmayanlar, belirli bir kalıp vücuda sahip olma takıntısı olanlar her zaman risk altındadır.

Ayrıca yedikten sonra kusma durumunu da alışkanlık haline getirenler bu konuda ciddi risk altındadır ve anoreksiya hastalığı bu kişilerde görülebilir.

Mide bulantısı
Mide bulantısı

Anoreksiyanın Psikolojik Boyutu

Anoreksiyaya sadece zayıflık olgusuyla bakmak yanlıştır. Çünkü bu sorunun kaynağı psikolojiktir. Psikolojik olarak kendini rahat hissetmeyen ve çevre baskısı, mükemmellik arzusu ya da diğer psikolojik etkenler nedeniyle anoreksiya nevroza görülür.

Tedavinin başarılı sonuçlar vermesi ve hastanın normale dönmesinden sonra bile psikolojik destek devam etmeli, kendiyle barışık olması için terapi desteği verilmektedir.

Anoreksiyanın Bazı Belirtileri

Anoreksiya sorunun bazı belirtileri vardır ki bunlar biraz daha dikkatle fark edilebilmektedir. Mesela kendi başına yemek yemek, yemek yerken çatal ve bıçakla aşırı derecede ilgilenmek ve yemeği çok uzun süre çiğnemek gibi tuhaf yemek yeme alışkanları bulunmaktadır.

Ayrıca adet düzensizliği gibi sorunlar da bu hastalıkla bağlantılı olarak görülebilir. Aynı zamanda yiyecek takıntısı ve mide ağrıları da açlık nedeniyle görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Birçok kadın anoreksiya tedavi seçenekleri konusunda normal kilosuna döneceği bilse de tedaviyi reddeder. Bu durumda ciddi bir psikolojik destek verilmeli ve hastanın tedaviye ikna edilmesi sağlanmalıdır. Aksi halde açlıktan ölmek ve kalp sorunları yaşamak söz konusu olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz