Ana SayfaHastalıklarSinüzit İçin Doğal Çözüm Yolları

Sinüzit İçin Doğal Çözüm Yolları

-

Sinüsleriniz yanaklarınızda, alın ve kaşlarınızın arkasında, burnunuzun köprüsünün iki yanında ve burnunuzun arkasında bulunan hava dolu ceplerdir. Kolayca tıkanabilirler. Sağlıklı sinüsler toz, mikrop ve diğer hava parçacıklarını tutan ince bir mukus tabakası ile kaplanmıştır. Mukus tabakası sayesinde hava temizlenerek vücuda alınır. Eğer ki mukus tabakası zarar görürse sinüsleriniz sorunla karşılaşır ve sinüzit hastalığına kapılırsınız. Genel olarak açıklamak gerekirse sinüzit burun ve sinüslerindeki dokular şiştiğinde ve iltihaplanırsa olur. Bu, sinüslerin düzgün bir şekilde boşalmasını engeller.   Sinüzit için doğal çözüm yöntemleri ile bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Nemli Hava Alın

Yatak odasında veya çok vakit geçirdiğiniz diğer odalarda bir nemlendirici bulundurun. Kuru hava, sinüsleri tahriş edebilir, ancak havayı nemli tutmak tıkanıklığı azaltmanıza yardımcı olabilir. Buharın günde iki ila dört defa teneffüs edilmesi de yardımcı olabilir. Ayrıca banyoda kapıyı kapatıp ve duş çalışırken oturmak da faydalı olabilir. Suyun sıcak olduğundan emin olun.

Sinüzit İçin Doğal Çözüm Yolları

Sigaradan ve Sert Kokulardan Uzak Durun

Sert temizlik ürünleri, boyalar, saç spreyi, parfümlerden ve özellikle de sigara içen dumanlar sinüslerinizi tahriş edebilir. Evinizde arkadaşlarınızın veya ailenizin sigara içmesine izin vermeyin. Kokusuz çeşitleri olan “yeşil” temizlik ürünleri arayın. Bu ürünlerin sinüs problemini tetikleyebilecek sert kimyasalları içermesi daha az olasıdır.

Daha Fazla Su İçin

Daha fazla su veya meyve suyu için. Mukusun inceltilmesine ve drenajı teşvik etmesine yardımcı olacaktır. Sıcak çay, başka bir iyi seçenektir. Kafein veya alkol içmemeye dikkat edin. Eğer ki içecekseniz aşırıya kaçmayın. Her ikisi de sizi susuz hale getirebilir. Alkol sinüsün şişmesine neden olabilir. Her gün sekiz veya daha fazla bardak su veya diğer sağlıklı içecekleri tüketin.

Burun Solüsyonu Kullanın

Burnunuza ve burun tıkanıklığına fayda sağlayarak sinüslerinizi temiz tutmanıza yardımcı olabilir. Mukusu ve alerjeni temizlemek için tıkanıklığınıza neden olan hafif, steril bir salin solüsyonu kullanın. Lavabonun üzerine eğilin, solüsyonu bir burun deliğine boşaltın ve burun boşluğunuza ve diğer burun deliğinden boşaltmasına izin verin. Ağzınızı açık tutun ve burnunuzdan nefes almayın.

Burun Solüsyonunu Kendiniz Hazırlayabilirsiniz

Şişeler, şırıngalar ve Neti kapları çoğu eczanede bulunur. Önceden doldurulmuş bir kap satın alabilir veya kendi tuz çözeltinizi yapabilirsiniz. Kendinize özgü yapmak için yaklaşık 16 gram yani bir çay kaşığı tuz içeren ılık steril su karıştırın. Üzerine ½ çay kaşığı kabartma tozu ilave ederek tuz üzerine atın.

Sinüzit İçin Doğal Çözüm Yolları

Tetikleyicilerden Kaçının

Burun alerjileri ağrı ve basınç gibi sinüs sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, hayvan tüyleri, toz ve polen gibi ortak tetikleyicilerden uzak durun. Eğer ki alerjiniz var ise alerjilerinizi de tedavi edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz