Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Hastalıklar Sık Rastlanan Ayak Rahatsızlıkları

Sık Rastlanan Ayak Rahatsızlıkları

-

İçeri doğru büyüyen ayak tırnakları

Ayak tırnaklarının (özellikle baş parmaktaki tırnağın) üst dış köşeleri aşağı doğru uzar ve çevredeki deriye batar.

Bunun bir çok nedeni vardır. Başparmağın tırnağı genellikle küçüktür. Parmağın kendisi ise büyük ve yumuşaktır, tırnağın çevresini sarar. Tırnak düz olarak değil de köşeleri yuvarlak kesilirse, tırnağın batma ihtimali artar. Başparmağı sıkıştıran ayakkabılar da tırnağı deriye gömerek içe doğru büyümesini kolaylaştıracaktır.

Belirtileri: Başparmaktaki deri kıvrımları çevresinde ağrı. Bu deri kıvrımlarının kolayca mikrop kapması.

Korunmak için sıkı ayakkabılar giymeyin. Tırnakların kenarlarını aşağıya doğru kesmeyin. Her zaman dümdüz kesin.

İçe doğru büyüyen tırnaklar için çok etkili iki tedavi yöntemi vardır. Bunların ikisi de bir ortopedi uzmanınca yapılmalıdır. Birincisi lokal anestezi altında tırnağın çıkarılmasıdır.Tırnak yatağı, kabuk düşene kadar her gün antiseptik pansumanlarla korunur. Daha sonra başparmak açıkta iyileşmeye bırakılır. Bu sürede, burnu açık ayakkabılar giyilmelidir. Tırnak yeniden uzar. Yeniden uzarken normal büyür ya da yeniden içe büyüyerek mikrop kapar.

Bu tedavi etkili olmazsa, cerrahın yapabileceği tek şey tekrar büyümemesi için tırnak kökünü tahrip etmektir. Bu sanıldığı kadar korkunç bir müdahale değildir. Ağrılı değildir ve hastanede yatmak gerekmeden, lokal anestezi ile yapılabilir.

Varis

Bacağın alt bölümündeki toplardamarların şişip kabarmasıdır. Kimi zaman ayak bilekleri de şişer, bileğin iç bölümünde daha sonra yaralar açılır.

Nedeni: Bacakta derin ven trombozu (toplardamarda kan pıhtısı)dur. Gebelikte, büyüyen bebeğin pelvisteki toplardamarlara yaptığı baskı yüzünden varisin durumu kötüleşebilir.

Belirtileri: Varislerin üzerindeki deride kaşıntı, ağrı, bacakların çabuk yorulması, bileklerin şişmesidir. Bacağın alt bölümünde kanın göllenerek dokuların yeterli beslenememesi yüzünden bileğin iç bölgesinde yaralar açılabilir.

Varisler çok ciddi değilse yapılacak bir iğneyle büzüşmeleri sağlanabilir. Çok yaygınsa, bir damar cerrahının müdahalesiyle bacaktaki varisli damarlar çıkartılabilir. Bu oldukça büyük bir ameliyattır.

Siğil

Çapı üç santimi bulan yuvarlak siğillerdir. Elde olduğu gibi dışarıya değil de içeri doğru büyürler. Yürürken ortaya çıkan basınç yüzünden taban derisi içine gömülürler.

Nedeni: Siğillere neden olan bir tür virüstür. Yapısı tam bilinmemektedir. Çok bulaşıcıdırlar. Hemen her zaman yüzme havuzu gibi yalın ayak dolaşılan kalabalık yerlerde bulaşır. Sıvı nitrojen, katı karbon dioksit, nitrik asit buharı ile kökten tedavi yapılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi yapmayı düşünün. 21. yüzyıl, ama genelde...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara çeken özelliklerine...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size bu temel...