Ana SayfaModaSihirbazların Sır Gibi Sakladığı 9 Hile

Sihirbazların Sır Gibi Sakladığı 9 Hile

-

Çocuklar doğal olarak mucizelere inanırlar. Büyüdüklerinde ise bazı inançlarını kaybedebilirler. Bununla birlikte, yetişkinler bazen illüzyonistlerin performansını izlediklerinde sihire inanmaya başlarlar. Necibe.com size ünlü sihirbazların en popüler püf noktalarının sırlarını öğrenme fırsatı vermek istedi ve böyle bir liste hazırladı.

Görünmez Vagon

Sihirbazların Sır Gibi Sakladığı 9 Hile

Hile: İnsanlar el ele tutuşur ve bir vagonu çevreler. Daha sonra sihirbaz büyük bir bez parçasını aşağı indirir ve vagonu çevreler. Ardından Ta da ! Vagon bir anda kaybolur. Üstelik çevreleyen insanların gözleri önünde! Peki vagon nereye gitmiştir ?
Açıklama : Vagon genellikle sahnenin altındaki özel bir bölümde gizlidir. Bez içindeki ince çerçeve sayesinde şekli korunur. İnsanlar ise vagonun kaybolduğu anı görmüyor, çünkü etrafındaki ışık oldukça fazla.

İnsan Vücudundan Geçmek

Sihirbazların Sır Gibi Sakladığı 9 Hile
Hile: Sihirbazın asistanı ortası delikli dar bir kutuya yerleştirilir. Delik bir perde ile kaplıdır. İllüzyonist, kutunun ters tarafındaki delikten geçer. Biz izleyenler ise gerçekten de İllüzyonistin asistan vücudundan geçtiğini görürüz.
Açıklama: Kutunun içindeki kişi tamamen düz durduğunda kutu dar görünüyor. Ancak asistan duruşunu değiştirdiğinde, illüzyonistin delikten geçmesi için yeterli alan vardır. Böylece bizim içinden geçtiğini zannettiğimiz İllüzyonist aslında asistanının yanından geçip çıkmaktadır.

Şişedeki Balık

Sihirbazların Sır Gibi Sakladığı 9 Hile
Hile: Sihirbaz kapağı ile birlikte içinde biraz su bulunan bir şişe gösterir. Ardından şişe bir peçete ile kaplanır, bazı “sihirli” kelimeler söylenir ve peçete çıkarıldıktan sonra şişenin içinde bir balık vardır.
Açıklama: Şişenin kapağının altında ince düz bir düzenek bulunur. Bu düzenek genellikle kolayca çıkarılır. Balık düzenek üzerindedir ve onu kapak yüzünden görmemiz oldukça zordur. Peçeteyi çıkartırken illüzyonist düzeneği çeker ve balık suya düşer. Oldukça etkileyici bir ilizyon öyle değil mi ?

İğne Yutma Hilesi

Sihirbazların Sır Gibi Sakladığı 9 Hile
Hile: Bu hilenin yazarı Harry Houdini’dir. İllüzyonist ipliği ve 50 iğneyi yuttuktan sonra, onları halka açık bir alanda tamamen ağzından çıkarıyor. Dahası 50 iğnenin hepsi zincir olmuş bir şekilde ağzından çıkıyor. Oldukça inanılmaz değil mi ? Hadi gelin bir de sırrını okuyalım!
Açıklama : Sihirbaz aslında iğneleri yutmaz, aslında bakarsanız iğneleri bir bardak suya tükürür. Doğru ışık efektleri sayesinde kimse bunu görmez. Peki okadar iğne ağzından nasıl mı çıkıyor ? Aslında zincirlenmiş bir şekilde duran bu iğneler, illüzyonistin ağzının içinde zaten bir parça kartonun etrafında sarılmış durumda; sana “boş” ağzını numaradan önce gösterdiğinde, mukavvayı parmaklarıyla gizliyor ve orada olduğunu görmüyorsun.

Sihirli Sandalye

Sihirbazların Sır Gibi Sakladığı 9 Hile
Hile: Bir çoğumuz bu İllüzyonu bir çok yerde görmüştür. İlizyonist bir sandalyede oturuyor ve öylece duruyor. Daha sonra asistanı geliyor ve sandalyeyi çekiyor. Ama hiçbirşey değişmiyor. Çünkü sihirbaz hala oturmaya devam ediyor. Üstelik havada ! Peki bunu nasıl yapıyor ?
Açıklama : Aslında oldukça basit bir numarası var. Sihirbazın bacağından gelen gizli bir platform var ve sihirbaz zaten bu platform üzerinde oturuyor. Asistanı gelip sandalyeyi çektiğinde zaten o sandalyede oturmuyordu. Eğlenceli duruyor öyle değil mi ?

Elleri Bağlı Ceketten Kaçış

Sihirbazların Sır Gibi Sakladığı 9 Hile
Hile: İllüzyonist, kolları sırtın arkasına tutturulmuş bir ceketi giyer. Bütün sahne bir perde ile kaplıdır. Birkaç dakika sonra sihirbaz, bu bağlı ve hapsolmuş ceketten harika bir şekilde kurtulur ve artık özgürdür. Bazı varyasyonlarda, sihirbazı baş aşağı çevrilir veya onu havaya uçururlar.
Açıklama: Kolları bağlanırken, illüzyonist kollarını göğsüne bağlar ve derin bir nefes alır. Nefes aldıktan sonra kollarını hareket ettirmek için ceketinin koltuk altında gizli bir yer vardır. Hatta daha da ötesi, ünlü illüzyonist Houdini bir zamanlar oyunu başarıyla tamamlamak için omzunu yerinden çıkartmak zorunda kalmış.

Dişleri İle Kurşun Yakalamak

Sihirbazların Sır Gibi Sakladığı 9 Hile
Hile: İllüzyoniste silah ile ateş edilir. Ardından derin bir sessizlik olur ve herkes korku içerisinde neler olduğunu anlamaya çalışırken, aslında illüzyonist oldukça sağlıklıdır. Hatta dahası kurşun dişlerinin arasında öylece durmaktadır.
Açıklama : Bu gibi numaralarda kurşunlar bal mumundan yapılır. Yani aslında ateş edildiği gibi eriyen kurşunlardır. Daha öncesinde ise sihirbaz ağzına daha önceden aldığı kurşunu çıkarır. Böylece bizde sanki ağzı ile tuttuğunu zannederiz. Oldukça başarılı öyle değil mi ?

Keskin Bıçak

Sihirbazların Sır Gibi Sakladığı 9 Hile
Hile: İllüzyonist, bu hilesinde bir bıçağın veya keskin bir demirin üzerine yatar ve herkes onun içerisinden geçtiğini görür.
Açıklama : Direğin kenarı hareket edebilir ve sihirbazın arkası özel bir delikle kaplıdır ve oraya geldiğinde direk kaybolur. Delici efekti taklit etmek için, illüzyonistin karnında başka  özel bir mekanizma vardır ve illüzyonistin karnından bir anda çıkması için tasarlanmıştır. Sadece gerekli anlarda dışarı çıkmaktadır. Özel bir platformda illüzyonisti tutuyor ve düşmesini engelliyor.

Bayan Zig zag

Sihirbazların Sır Gibi Sakladığı 9 Hile
Hile: Bu hile ünlü “kadını ortadan ikiye ayırma” illüzyonunun başka bir varyasyonu. zig zag illüzyonunda sihirbaz bir asistanını üç parçaya böler, performansın sonunda ise tamamen eski halinde dışarı çıkmasını sağlar.
Açıklama: Bu inanılmaz numara, 35 santimetre yükseklikteki kutuları ve 20 santimetre yüksekliğinde bir mobil platformu kullanmaktadır. Kadın asistan alt kutuya girerken, gizli bir bölmede duruyor. Kapak, mobil platformun içinde bulunan boş bir bölmeye açılır. Sihirbaz tüm kutuların açıklıklarını kapattığında, kız kapaktan aşağı kayar ve platformun iç bölmesinde bağdaş kurarak oturur. Sihirbaz kutuları tamamen açtığında ise izleyici, asistanın gövdesinin karışık bir halini görür. Elbette sahte deliklerin içine yerleştirilmiş sadece manken parçaları vardır ve biz onları gerçek zannederiz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz