Ana SayfaÇocuk GelişimiŞiddet İçerikli Oyunların Çocuk Sağlığına Etkileri

Şiddet İçerikli Oyunların Çocuk Sağlığına Etkileri

-

Çocukların vazgeçilmez eğlencesi savaş oyunları, geleceklerini alt üst etmeye devam ediyor.

Çocuklar ve Şiddet İçerikli Oyunlar

Çocuklar her yeni gün kendini geliştirmek adına adımlar atmak zorundayken, çocuk sağlığını büyük riske sokan savaş oyunlarını oynamakla meşgul olmaktalar. Bilgi çağının başlamasıyla hayatımızda inanılmaz boyutlarda değişiklikler meydana gelmeye devam ediyor. Birince olarak aile içindeki sohbet ve iletişimin yok olduğunu görerek başlayabilirsiniz. Bilgisayarlar günlük yaşantıya dahil oldukları günden bu yana tüm Dünya geniş çapta olumlu ve olumsuz yol gitti. Bu durumdan en çok etkilenen tabi ki doğru yanlışı tam olarak ayırt etmeye yaşlarında yanılgılara düşen çocuklar olacaktır.

Tam burada aile büyükler devreye girerek atılması gereken doğru adımlara öncü olarak en düzgün seçimi çocuklarımıza tarif etmek zorundadır. Günün büyük bölümünü ders çalışmak, kitap okumak ve spor yapmak gibi fayda sağlayacak hareketler içinde olması gerekirken, tüm gün bir ekran başında geçirerek tüm hayatını etkilendiğinin farkında olamayacaktır. Bunda çevre, sosyal baskı ve diğer ortamlara dahil olma çabası, özentilik, ilgi çekilmesi ve daha yüzlerce neden olabilir.

Çocukları Şiddet İçeren Oyunlardan Nasıl Koruyabiliriz?

10 yaşında bir çocuğun 5 saat çizgi film izleyip 2 saat bilgisayarda silahla ateş etmesi sadece karakter bozulmasına neden olacaktır. Çocuklarının bu yanlışını düzeltmek için bir şey yapmadan direk ceza sistemine geçen aileler, çok daha büyük problemler yaşamaya hazır olmalıdırlar. Çocuklarının yanlışını yanlış bir çabayla ört bas etmeye çalışmak sorunları çözmeyecek aksine şiddet ve gerilim olarak geri yansıyacaktır. Yaşanmakta olan olaylar sonucunda Başbakanlık aileleri bilinçlendirme adına adımlar atmaya ve internet üzerindeki tüm oyunları denetlemeye hız kesmeden devam etmekte.

Tüm çocuk gelişimi uzmanları bu tarz oyunlardan tamamen uzak durulmasının şiddetle altını çiziyor. Hiçbir şey yapılamıyorsa bile en azından bilgisayarda oturma sürelerini dikkat edilmeli. 8 saatini faydalı biçimde bile bilgisayar başında geçirmesi bile çok büyük zararlar doğuracaktır. Üstüne üstelik ruhsal sıkıntılar yaratmaya davetiye çıkartan oyunlarla geçirilen günler hiçbir olumlu etkiye yol açmayacaktır.

Çocuklarınız ödevlerini yaptıkları için ödül olarak izin vermeniz çok normal ve güzel bir hareket olarak algılanmalıdır ancak, ödevlerden sonra kalan tüm zamanını burada geçirmesi çok yanlış bir davranıştır. Sürekli olarak tek başına eğlenceli vakit geçirdiklerini zannetmeleri, kimseye ihtiyaç duymadan hayatlarının sonuna kadar yaşaya bilecekleri sanmaya kadar varabilmektedir. Tüm yaşantıları boyunca anne babaları onlar için çabalayacak ve hiçbir sorun çıkmayacak sanan çocuklarının sayısı hiç az de sayılamaz. Son derece tehlikeli olan bu davranışın bir anda fikirlerine oturması an meselesidir. Bu kadar risk içeren bir duruma karşı tedbiri elden bırakmamak çok mühim.

Çocukları İçin Faydalı Aktiviteler Neler Olabilir?

Çocuklar için sonsuz sayıda yapılabilecekler varken, her faaliyetten önce çocuklarda kitap okuma alışkanlığı edinilmelidir. Çocuklara bu tarz faydalı alışkanlık öğrettirdikten sonra diğer konularda yapılması gerekenleri kendisi tamamen çözümleyebilmektedir.

Spor tartışılmasız hem bedenen hem ruhsal açıdan çok önemlidir. Kendi sağlıklarını güvence altında hissedecek adımlar atılması diğer konularda karşılaştıkları problemleri çok daha rahat atlatmalarına yardımcı olacaktır. Spor yapmayı seven çocuklar bilgisayar başında çok fazla vakit kaybetmezler, bir konuda kendilerini geliştirmeleri okul hayatlarında daha fazla başarılı olma şanslarını arttırmaktadır.

Kendilerini mutlu ve rahat hissetmek adına çaba harcamaları gerektiğinin farkında olmalarını sağlamanız daha güzel sonuçlar ortaya koyacaktır. Çocuğunuz için kafanızda tasarladığınız tüm adımlar için bir çocuk sağlığı uzmanına danışmanız çok daha sağlıklı neticeler elde etmenize yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz