Ana SayfaAşkSevgilinizin Ruh Halini Önemsiyor Musunuz?

Sevgilinizin Ruh Halini Önemsiyor Musunuz?

Partnerinizi anlamanın ipuçları

-

Kendi duygularımızı yönetmek yeterince zorken, partnerimizin ruh halleri de bizi bir döngü içine soktuğunda durum fazlasıyla zorlaşabilir. İşler stresli olsa bile, bir çift olarak yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri  birbirini destekliyor olabilmekten geçer.

İşte partnerinizi anlamanın ipuçları;

#Kişisel Algılamayın

Partneriniz hayal kırıklığına uğramış gibi hissediyorsa, sinirli yada üzgünse; ani ve sert tepkiler verebilir. Ve söylemeyi istemediği şeyleri söyleyebilir. Söylenen şeylerin çoğunun bir anlamının olmadığı bilsek bile çoğu zaman bu durumu kişisel algılayabiliriz. Bunların oluşmasında milyonlarca sebep var. Kendinizi, düşük modunuz için suçlarsanız savunmacı bir ruh haline bürünebilirsiniz. Bu durum sizi gerçek olaydan kopartabilir ve partnerinizin canını sıkan olayı konuşmayı engelleyebilir.

*Tavsiye: Herkesin kötü günleri olabilir, partnerinizin duygularından sorumlu olmadığınızı unutmayın.

#Nefes Alın

Eğer kötü ruh haliniz sizi duygusal bir boşluğa itecek durumdaysa, biraz mola verip soluklanmalısınız. Kendinize mola vermenin yanlış olduğunu düşünmemelisiniz; konulara sakin ve ılımlı yaklaşmanız için yararlı olacaktır. Bu düşük modun üstesinden gelmek için duş alın, müzik dinleyin, yürüyüşe çıkın ya da gündelik işlerden birini yapın. Bu şekilde kendinizi yenilenmiş ve mevcut durum ile nasıl mücadele etmeniz gerektiği konusunda daha sağlıklı hissedebilirsiniz. 

*Tavsiye: Kendinize zaman ayırmanın ilişkinizin sağlığı için daha iyi olacağını ona söyleyin.

#İçinize Kapanmayın

Kötü ruh hallerini mümkün olduğu kadar hayatımızdan çıkartmalıyız çünkü bu durum bulaşıcı olabilir. Tıpkı soğuk algınlığı ve grip mevsiminde ellerimizi daha sık yıkamamız gibi. Duygusal durumunuzu etkileyebilecek negatif şeylerden kendinizi uzak tutmalısınız. Kötü ruh halinde takılıp kaldıysanız mutluluğu seçmeye karar vermelisiniz. Dışa dönük olabilmeyi deneyebilirsiniz.

*Tavsiye: Partnerinizin kötü ruh halinin kendisi ile ilgili olduğunu, sizin ile ilgili olmadığını kendinize hatırlatın. Duygularınıza sahip çıkarak ruh halinizi konulardan ayrı tutun.

#Anlamak İçin Çaba Gösterin

Partnerinizi rahatsız eden şeylerin neler olduğunu anlamaya çalışmak isteyebilirsiniz. Partnerinizden onu gerçekten neyi üzdüğünü açıklamasını isteyin. Dinlerken göz teması kurmayı ihmal etmeyin. Böylece dikkatinizin onda olduğunu bilmek partnerinize iyi gelecektir.

Birbirinizi dikkatle dinlemeniz halinde, söylenmemiş ya da yanlış anlaşılmalara neden olan şeylerin bile daha kolay çözülebileceğine çok şaşıracaksınız.

*Tavsiye: Kendinizi iyi hissetmiyorsanız bu tarz konuşmalardan kaçının. Partnerinize hak ettiği değeri verin.

#Sabırlı Olun

Hepimizin böyle zamanları var. Yarının yeni bir gün olacağını ve bunların da geçeceğini bilerek yaşamak, daha sağlıklı bir perspektiften bakmamızı sağlar.

*Tavsiye: Kötü bir gün geçirdiğinizi düşünün. Öyle anlarda kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız partnerinize de öyle davranmaya özen gösterin.

#Negatifliği Değiştirin

Durumu içselleştirmek yerine, nasıl yapıcı bir rol bulmanız gerektiğini düşünün. Genelleme yapmadan, olumsuz düşüncelerin neden olumsuz olduklarına dair sağlam örnekler verin.

Yapıcı olun. Güzel şeyler söylemeyi deneyin. Bu yaklaşımlar enerjinizi bir anda pozitif yöne taşıyacaktır.

 *Tavsiye: İçselliğinizi partnerinizle paylaşmadan önce sakin olduğunuzdan emin olun, değilseniz başka bir zaman seçin. Sinirli ve öfkeliyseniz durum iyiye gitmeyecektir.

#Suçlama Oyunu Oynamayın 

Durumun iyi gitmediği zamanlarda birini suçlamak istememiz çok doğal. “Bu sabah alarmı kurmayı unutmamış olsaydın çok sinirlenmezdim.” demek bu durumu düzeltmez. Eğer birtakım faktörler hayatı daha zor hale getiriyorsa, partnerinizin hayal kırıklıklarını ve / veya endişelerini ifade etmesine izin verin. Geçmişe dönemezsiniz ama bugünü de harcamamalısınız.

kalp

#Tetikleyicilere Dikkat Edin 

Partneriniz belirli durumlara karşı kötü mü tepki gösteriyor? Dikkat etmemiş olabilirsiniz, çünkü (çoğumuz gibi) ilişkiniz başlamadan çok önce var olan tetikleyicilere sahibiz. İlginçtir ki partnerinizi etkileyen belirli durumların veya insanların tamamen farkında olmayabilirsiniz. Herkesin hassas olduğu noktalar olabilir. Bunları anlamaya ve dikkat etmeye özen göstermeniz size ve partnerinize iyi gelecektir.

Bir sonraki mücadelenizden önce olanları düşünün. Bir çözüm modeli ortaya çıkıyor mu? Eğer öyleyse onlarla ilgili daha sakin ve sevgi dolu olun. Gözlemleriniz ile partnerinizi şaşırtın.

*Tavsiye: Bu durum kendi tetikleyicilerinize bakmak için de harika bir zamandır. Sizi kötü bir ruh haline sokabilecek şeylerin tamamen farkında mısınız?

#İşler Hala Kötüye Gidiyorsa Bir İlişki Danışmanına Sorun

İlişkinizde iyiden çok, kötü günler geçirdiğinizde veya iletişim bozulduğunda, profesyonel danışmanlığı düşünebilirsiniz. Sıklıkla dışarıdan bir bakış açısı, bir ilişkiye zararlı olabilecek dinamiklere ve modellere ışık tutabilir.

*Tavsiye: Daha fazla acı çekmeyin. Dış desteğe ihtiyaç duymak yanlış değil! 

#Önce Aşk 

Partnerinizin en kötü anlarında nazik ve sabırlı olun çünkü böyle bir durum yaşadığınızda sizde, sizin için aynısını yapmasını istersiniz. Partnerinizin kötü ruh hali yüzünden pes etmeyin. İkinize de, odaklanmanız için olumlu bir şey bulun. Film izleyin, sevdiğiniz bir restorana gidin ya da dans edin. Bu tatlı hareketler, çevrenizde dolaşan negatif şeyleri değiştirmeye yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz