Ana SayfaModaSertleşme Sorunu Fiziksel Mi?

Sertleşme Sorunu Fiziksel Mi?

-

Sertleşme sorunu yakın geçmişe kadar psikolojik temelli olarak bilinmekte ve çalışmalar genelde bu yönde devam etmekteydi fakat yapılan bazı çalışmalar gösterdi ki sertleşme sorunun altında fiziksel bazı hastalıklar da yatmaktaymış bu nedenle artık hastalık nedenleri iki grup altında toplanmakta. Bunlar organik ve psikolojik nedenlerdir. Hastalığın nedeni her iki grup altındaki bir veya birkaç faktör olabilmektedir. İlk iş bu faktörlerin tespitidir. Hangi grup altındaki faktörlere bağlı ise ona göre fiziksel veya psikolojik olduğu söylenebildiği gibi her ikisine bağlı olduğu da söylenebilmektedir. Yani bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Yine de psikolojik kökenli olanları organik olanlardan ayırt etmek adına hastaya bazı sorular sorulması gereklidir. Bu soruların başlıcası sabah ereksiyonu ile ilgili genelde sabah ereksiyonu olan hastaların nedeni psikolojik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fiziksel Nedenler

Başlıca beş tip fiziksel neden yüzünden erektil disfonksiyon ortaya çıkmaktadır. Bunlar; ilaca bağlı, hormonal, anatomik/yapısal, nörojenik ve vaskülojenik. İlaca bağlı nedenler arasında; uyuşturucular, antihistaminikler, antiandrojenler, antipsikotikler, antidepresanlar, antihipertansiflerin kullanımı bulunmakta. Hormonal nedenler arasında; cushing sendromu, hipertiroidizm, hipotiroidizm, hiperprolaktinemi ve hipogonadizm yer alır. Sertleşme sorununda anatomik nedenler içinde; mikropenis, hipospadiasis, epispadiasis, penil fraktür ve peyronie hastalığı bulunur. Nörojenik nedenler arasında; inme, tümörler, multiple skleroz, Parkinson hastalığı, diabetes mellitus, alkolizm, spinal kord hasarları gibi nedenler bulunur. Vaskülojenik nedenler arasında; hipertansiyon, sigara içme ve diğer kardiyovasküler hastalıklar yer alır.

Psikolojik Nedenler

İki tip psikolojik neden kategorisi vardır. Birincisi jeneralize tiptir yani uyarılabilme eksikliğinden kaynaklanan ve seksüel ilişki bozukluklarından kaynaklanan olguları kapsar. İkincisi durumsal tiptir ki bu da partnerle ilişkili durumları veya stresle ilgili durumları kapsar. Olguların çoğunluğu durumsal tipten müzdarip olarak başvurur. Bunların içinde toplum algısından kaynaklı ve bireysel stres faktörleri büyük yer tutmaktadır. Gitgide artan bir diğer önemli stres faktörü de iş hayatının yarattığı stres faktörüdür ki bunda hastalar genelde hafta içi yorgunluktan ilişkiye girememek gibi bir şikayetle kendini belli ederler. Tüm bu ve benzeri psikolojik faktör için hasta terapiste veya gerekli ise psikiyatriye yönlendirilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz