Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Cilt Bakımı Selülitlerden Nasıl Kurtulursunuz?

Selülitlerden Nasıl Kurtulursunuz?

-

Selülit dermal ve cilt altı cilt tabakalarının, kırmızı, şişmiş, sıcak ve ağrılı bir cilde neden olan bir enfeksiyonudur.

Bazen bir ülser veya cerrahi yara nedeniyle kırık cilt bölgelerinde durum gelişir, ancak selülit vücudun herhangi bir yerinde veya cildin sağlam kaldığı yerde hatta yüzde de oluşabilir. En sık etkilenen bölge alt bacak, özellikle tibia’nın bulunduğu yerde ve ayaktadır. Bir sonraki en sık etkilenen bölge baş ve boyun tarafından takip edilen koldur. Bazı selülit türleri, bazen gözkapağı alanını etkileyen yanaklarını veya periorbital selluliti etkileyen bukkal selülit gibi etkilenen vücut bölgesine göre isimlendirilir.

Selülit, yayılabilir ve derhal şiddetli bir enfeksiyon olan septisemiye yol açtığı için derhal tedavi edilmezse tehlikeli olabilir. Rekürren selülit enfeksiyonu sonunda lenfatik drenajı bozabilir ve etkilenen bölgede kronik şişmeye neden olabilir.

Bu durum nispeten yaygındır ve her yaştan ve ırktan bireyi etkiler, ancak orta yaşlılar ve yaşlılar arasında daha sık görülür.

Selülit belirtileri nelerdir?

Selülit belirtileri, şişme, ağrı, hassasiyet, kızarıklık ve sıcaklık gibi iltihap belirtileridir. Bu belirtilere ateş, bazen terleme, titreme ve şişmiş lenf düğümleri eşlik edebilir. Sonunda, kırmızı alanlar büyür ve küçük kırmızı lekeler veya küçük kabarcıklar görünmeye başlayabilir.

Selülitin nedenleri

Cilt vücudun en büyük organıdır ve aşağıdakileri içeren üç tabakadan oluşur:

  • Cildi epidermis veya dış tabaka
  • Ter bezleri, kıl follikülleri ve kan damarlarının bulunduğu deri veya orta cilt tabakası
  • Koruyucu ve vücut ısısını düzenleyen yağ veya kollajen içeren subcutis veya alt cilt katmanı

Selülit, bakteriler ve bazen mantarlar cilt yüzeyine bir kesim veya çürük gibi aşınma yoluyla girdiğinde ortaya çıkar. Daha spesifik olarak, bu duruma neden olan en yaygın bakteri beta-hemolitik streptokoklardır.

Selülit, deri ve deri altı cilt katlarının enfeksiyonunu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Sebebi, nedensel bakterileri tanımlamak için belirtilere ve klinik muayene bulgularına dayanarak teşhis edilir. Daha sonra uygun bir antibiyotik reçete edilir.

Selülitlerden nasıl kurtuluruz? Selülit tedavisi

Selülit tedavisinde alınan genel adımlar şunları içerir:

  • Ateş, ağrı ve belirtileri kontrol eden ilaçlar – Genellikle parasetamol veya ibuprofen, selülit ile ilişkili ateş ve ağrı kontrolünde kullanılır. Hastalara bol miktarda su içirmeleri önerilir; eğer bacak enfekte ise, şişmeyi azaltmak ve ağrıyı azaltmak için yükseltilmiş tutulması gerekir.
  • Antibiyotikler – Enfekte bölgeden bir sürüntü alınabilir ve hangi antibiyotik etkili olabileceğini belirlemek için laboratuvar testleri gönderilebilir. Evde tedavi edilebilecek kadar iyi hastalarda genellikle yedi günlük antibiyotik gideri reçete edilir.
  • Kullanılan antibiyotiklerin ortak örnekleri arasında penisilin, flukloxacillin, eritromisin, doksisiklin sulfametoxazole / trimetoprim ve siprofloksasin bulunmaktadır. Bunlardan bazıları kombinasyon halinde kullanılabilir.
  • Şiddetli durumlarda hastanın hastaneye kaldırılması gerekebilir. Hastanede, antibiyotikler doğrudan intravenöz sıvılarla birlikte damara uygulanır. Hasta oral antibiyotik moduna geçmeden önce genelde 3-4 günlük bir kurs verilir.
  • İntravenöz antibiyotikler, sefotaksim, seftriazon veya sefazolini içerir. Diyabetik selülit gibi özel durumlarda kullanılabilen antibiyotikler arasında kombine amoksisilin ve klavulanik asit, klindamisin ve vankomisin yer alır.
  • Rekürren selülit hastalarının bacaklarda ve ayaklarda travma veya cilt yaralanmalarından kaçınmaları gerekir. Bu, diyabetik nöropati hastalarında, özellikle de periferik bacaklarda duygu kaybedebilir ve yaralanmaya daha yatkın hale gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size...