Ana SayfaModaSelenyum Takviyesi, Ne İşe Yarar?

Selenyum Takviyesi, Ne İşe Yarar?

-

Selenyum, insanlar için “gerekli” besin maddelerinden biridir. Vücudumuz bunu yapamadığından, beslenme yoluyla almamız gerekir. Selenyum olmadığında; kalp, eklemler, gözler, bağışıklık sistemi ve üreme sistemi zarar görebilir.

Selenyum, bitkilerde doğal olarak bulunur, aslında sebze ve meyvelerde, ihtiyacınız olan tüm besin maddeleri ve mineralleri alırsınız. Yapılan araştırmalara göre selenyum eksikliğinde, kalp rahatsızlıkları ortaya çıkabiliyor. Düşük selenyum seviyelerini önlemek için uzmanlar, selenyum takviyelerinin sağlık açısından yararlı olabileceğini belirtmektedir.

Selenyum Takviyesi Ne İşe Yarar?

Selenyum, antioksidan özelliklere sahip olduğu bilinen birkaç besin maddesinden biridir. Dolayısıyla selenyum, serbest radikallerin hücrelere ve DNA’ya zarar vermesini önleyen kimyasal reaksiyonlarda önemli bir rol oynar. Selenyum da dahil olmak üzere antioksidan takviyeleri; genellikle kalp rahatsızlığı, kanser ve görme kaybını önlemeye yardımcı olur.

Selenyum takviyesi ne işe yarar?
  • Selenyum takviyesi özellikle astıma sahip kişilere yardım olur ve ayrıca, romatizmal hastalıklar kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya da yardımcı olur.
  • Selenyum seviyeleri yaşla birlikte azaldığından, bazı uzmanlar, selenyumun yaşlanma sürecini yavaşlatabileceğini iddia ediyor.
  • Düşük selenyum düzeyleri ayrıca; depresyon, erkek kısırlığı, zayıf bağışıklık sistemi ve tiroit problemleri ile de ilişkilidir. Ruh halinin kötüleşmesine neden olur.
  • Selenyumun HIV’in ilerlemesini yavaşlattığı ve ağır metallerin zehirli etkisine karşı koyduğu söyleniyor.
  • Baş ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi sağlık sorunların selenyum takviyesi ile iyileştiği söylenmektedir.
  • Selenyumun ayrıca, çocukların sindirim sistemi için de oldukça önemli olduğu belirtilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz