Ana SayfaBeslenmeŞekeri Hayatımızdan Çıkarınca Ne Olur?

Şekeri Hayatımızdan Çıkarınca Ne Olur?

-

1800’lü yıllarda yaşayan ortalama bir insan, her 5 günde 45 gr şeker tüketiyordu. Günümüzde yaşayanların ne kadar şeker tükettiğini biliyor musunuz? Her 5 günde 765 gr. Eskiden lüks olan şekeri, sonraları bütün yiyecek gruplarına koyduk. Peki, şekeri hayatımızdan çıkarsak, bedenimizde ve zihnimizde neler değişir?  Cevabı yazımızın devamında…

1. Işıldarsınız 

Şeker tükettiğinizde, en çok da sizi daha genç ve parlak gösteren hücrelere zarar verir. Hücreler, hain şeker ile bağlandığında renksizleşir, zayıf görünür, elastikiyetini kaybeder; sonucunda da cilt yüzeyinde kırışıklık, sarkmalar ve parlaklık kaybı oluşur. Şekeri bırakarak, tüm bunları önleyebilirsiniz.

2. Cildiniz Tarlaya Benzemez 

Şekeri bu kadar tüketmeye devam ettiğiniz sürece cildiniz tarlaya benzer. Şeker, bağışıklık sistemini zayıflatır. Zayıf bir bağışıklık sistemi bakterilerle savaşamaz. Bakteriler de gözenekleri tıkar. Tıkanmış gözenekler sivilceye neden olur. Buna ek olarak, tüketilen şeker miktarı ile doğru orantılı olarak testosteron seviyeniz artabilir.

3. Doğurganlığınız Artar 

Şekeri tamamen hayatınızdan çıkarıp 3 ay beklerseniz, adet döngünüzün düzene girdiğini, hatta sonunda bebek sahibi olabildiğinizi gözlemleyebilirsiniz.

4. Libidonuz Artar

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmaya göre aşırı miktarda şeker; vücuttaki östrojen ve testosteron seviyelerini kontrol eden geni kapatıyor. Bunun sonucunda da kısırlık, polikistik over sendromu ve rahim kahserine yol açabilecek aşırı miktarda östrojen ve testosteron vücuda yayılıyor.

5. Stres Azalır 

Şekerli gıdaları daha çok tükettiğimizde, duygusal stres daha fazla olur. Bir anda kendimizi, bir şeylere sinirlenirken bulup, ardından bir çikolata ile sakinleştiğinizi fark ediyorsanız, yanlış yoldasınız.

6. Kilo Verirsiniz

Bu maddeyi bir kenara bırakmak olmaz. Şekerli gıdalar, boş kaloriden başka hiçbir şey değildir. İnsülin salınımı ve hormonlar üzerindeki etkilerinin yanında, sürekli acıkmanıza neden olması da cabası. Şekeri hayatınızdan çıkardıktan kısa bir süre sonra, kilo vermeye başladığınızı fark edeceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz