Home Kitap Satranç – Stefan Zweig

Satranç – Stefan Zweig

0
Satranc - Stefan Zweig

Ünlü yazar Stefan Zweig, Satranç isimli eserinde, rastlantı sonucunda eline geçirdiği bir kitap aracılığıyla satrancı öğrenen ve satranç oyununun tüm inceliklerine hakim olmaya çalışan Dr. B’nin yaşadıklarını anlatıyor. Dr. B satrancı öyle bir tutku haline getirmektedir ki bu tutkusu onun hayatına mal olmaktadır. Kahramanımız beyin hummasına yakalanır. Öykü tadındaki eser, yaşadıklarının son bulacağının farkında olarak intihar etmek isteyen bir insanın, veda mektubu şeklindedir biraz da.

Avusturyalı yazar Stefan Zweig bu kitabını Brezilya’da sürgünde bulunduğu dönemlerde yazmaya başlamıştır. Hep kaçtığı Hitler baskısından intihar ederek kurtulmuştur. 1942 yılında hazırladığı zehirli içeceği önce kendisi içer sonra da kendi isteğiyle eşi de içerek birlikte ölüme yürürler. Nasyonal sosyalist düşüncesine bir tepki olarak kabul edilen yazarın ölümü, aynı zamanda Avrupa’nın bu kültürün baskısı altında yok olduğunu kabul edişidir.

Satranç kitabının konusu

Stefan Zweig’in  “Satranç” adlı kitabı oldukça gerilimli bir kurguya sahiptir. Kitabın kahramanı Dr. B’nin ruhsal hayatında yaşadığı gelgitler, bir öykü tadında ama oldukça uzun bir öykü olarak işlenmiştir. Kitap, New York’tan Buenos Aires’e giden bir yolcu gemisinde seyahat ederken gemide bulunan dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic ile belli bir ücret karşılığında bir el satranç oynamayı teklif eden bir milyonerin hikayesi ile başlamaktadır. Dr. B bu satranç karşılaşmasını dışarıdan izleyen bir kişi iken kendini tutamayıp müsabakaya karışır ve şampiyon ile karşılaşma yapması teklif edilir. Dr. B satranç şampiyonu Mirko Czentovic ile yaptığı müsabakayı çok ilginç bir şekilde kazanır.

Dr. B Gestapo döneminde bir otel odasına kapatılır ve uzunca süre bu otel odasında kalmak zorunda kalır. Odadan çok nadir çıkarılan Dr. B odada rastlantı sonucu bir satranç kitabı bulur ve kitap onun hayatında çok önemli bir yere sahip olur. Bu kitapta öğrendiklerini önce odada bulunan ekmeklerle oynamaya başlar. Daha sonra ise taşlar ve satranç tahtası olmadan tamamen zihinde bu oyunu oynar. Dr. B artık kuramsal bir satranç ustası olmuştur. Bu tutsaklık döneminde satranç tutkusu yüzünden beyin hummasına yakalanır. Tedavi edilip serbest bırakılır ve 20 yıl kadar elini satranca sürmez. Çok uzun süre satranç oynamamasına rağmen satranç şampiyonunu yenmeyi başarır.

Satranç, oldukça heyecanlı, insanın kendini ve sınırlarını sorgulaması gerektiğini anlatan farklı bir kitaptır. Bu yüzden çok satanlar listelerinden düşmemesine hiç şaşırmamak gerekir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version