Ana SayfaSaç BakımıSarımsak Saçlara Nasıl Uygulanır?

Sarımsak Saçlara Nasıl Uygulanır?

-

Özellikle de sarımsağın saçlara faydaları oldukça fazladır. Yapılan araştırmalar sonucunda da bu kanıtlanmıştır. Çeşitli saç bakım yöntemlerine baktığınız zaman hep sarımsak ile saç bakımından bahsederler. Bu yöntemleri uygulayabilirsiniz ancak sarımsağı saçınıza nasıl süreceğiniz konusunda bir fikriniz yok mu? Gelin sizlere anlatalım.

Öncelikle şunu belirtelim; sarımsak aslında saçlara değil saç derinize sürülmektedir. Bunun sebebi sarımsağın saç derisine faydası vardır. Sarımsağı saçınıza uygulayabilmek için birkaç adet sarımsağı dövdükten sonra çıkan su içerisine bir çay bardağı sıcak su ekleyebilirsiniz. Su ılındıktan sonra bu suyu saçlarınıza uygulayabilir ve saç derinize güzel bir şekilde yedirebilirsiniz.

Yaklaşık olarak bir saat bekleyin ve sonrasında da zseytinyağı beraberinde tekrardan masaj yaparak normal şampuan beraberinde saçlarınızı güzel bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Sarımsak İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Sarımsak saçlarınıza doğal parlaklıklar katmakla kalmamaktadır ve özellikle de saç köklerinizi güçlendirmektedir ve çevresel faktörler sebebi ile oluşmakta olan saç dökülmesinin de önüne geçmektedir.
  • Kozmetik mağazalarda da rahatlıkla bulabileceğiniz birçok bakım ürününün içinde bulunan sarımsağı da evinizde saç maskesi yaparak kullanabilmeniz mümkündür.
  • Yine ilk olarak 4 – 5 adet diş sarımsağın kabuklarını ve yine üstündeki zarı ortadan kaldırın. Sarımsakları da bir kap içerisine koyarak ezin. Sonra blender var ise onları güzelce dilimleyin ezilen sarımsakları ve suyunu da başka bir kap içerisine alın.
  • Uygulama aşamasında da parmak uçlarınızı sarımsağa batırın ve sonrasında da saç derinize güzel bir şekilde masaj yapın. Masajı dairesel hareketler ile uygulayarak tam faydasını görebilirsiniz.
  • Sarımsağı da saçınızda yarım saat bekletebilirsiniz ve yarım saat sonra saçınızı güzel bir şekilde yıkayabilirsiniz. Saçınızı yıkarken de doğal şampuan kullanabilir veya aktarlarda bulabileceğiniz sarımsak özlü şampuanları da kullanabilirsiniz.

Sarımsağın Saçlara Bir Zararı Var Mıdır?

Sarımsağın saçlara bilinen herhangi bir zararı yoktur. Ancak özellikle de son yıllarda sarımsağın kullanımı oldukça yanlış yapılmaktadır. Birçok kişi sarımsağı çok sıcak kaynar su içerisine atarak suyu ile saçları yıkamaktan bahseder. Buradaki hatalardan ilki aşırı sıcak suya atılmasıdır. Çünkü sıcak su sarımsak içerisinde olan faydalı bileşenleri aşırı sıcaktan dolayı öldürecektir. Bu yüzden buna dikkat edin.

Yapılan bir diğer hata ise sarımsak suyunun saf olarak saç diplerine uygulanması gerekmektedir. Ama çeşitli maskelerde veya bakım tavsiyelerinde sarımsak suyunun, saf su ile karıştırılmasından bahsedilir. Bu şekilde sarımsaktan tam anlamıyla faydalanamayabilirsiniz. Yine fayda görürsünüz ancak sarımsak suyunu saf olarak saç diplerine dairesel hareketler ile uygulamak çok daha faydalı olacaktır. Bu yüzden bunlara dikkat etmelisiniz.

Yine sarımsak ile bakım yaptıktan sonra saçlarınıza saf zeytinyağı sürebilir ve bununla masaj yapabilirsiniz. Çünkü sarımsak saç diplerinizi biraz kurutacaktır. Zeytinyağı ile yumuşatma işlemini yapabilirsiniz. Saçlarınızı zeytinyağı ile masaj yaptıktan sonra normal su veya saf şampuan kullanarak yağı, saçlarınızdan çıkartabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz