Ana SayfaModaŞarap Hakkında Bilmedikleriniz

Şarap Hakkında Bilmedikleriniz

-

Standart bir 750 mililitre şişe şarap, 736 üzüm veya yaklaşık 2,6 libre meyve içerir. Bu sayı üzümlerin büyüklüğüne, türüne ve su miktarına bağlı olarak değişebilir.

Şarap nasıl yapılır?

Bu, fermantasyon adı verilen bir işlemdir. Maya denilen minik organizmalar, preslenmiş üzüm suyunda şekerle birleşerek iki atık üretirler: alkol ve karbondioksit. Meydana çıkan sıvı, katı parçalardan kurtulmak için filtrelenir ve variller halinde hemen veya bekletilerek şişelenir. Sonuç: Bu atık şarap haline gelir.

Şarap Hakkında Bilmedikleriniz

Kırmızı ve beyaz şarap arasındaki fark nedir?

Beyaz şarap üzümün kabukları olmadan fermente edilirken ve kırmızı şarap kabuklu bir halde fermente edilir. Bu yöntem, kırmızı şaraba polifenoller denilen daha fazla antioksidan verir. Acılık ve renk verirler. Kırmızı şarap, beyaz şaraptan yaklaşık 7 kat fazla polifenol içermektedir.

Şarap Hakkında Bilmedikleriniz

Sağlıklı bir içecek

Aşırıya kaçmadan dozunda tüketilen şarap, özellikle kırmızı şarap sizin için iyi olabilir. Bunun nedeni, vücudunuzun alkolden gelen etanolün yanı sıra, kalp ve beyin sağlığınıza iyi gelen polifenollerden kaynaklanıyor olabilir. Fakat günde bir kadehten ya da iki kadehten çok şarap içmek felç, yüksek tansiyon, karaciğer hastalığı, bazı kanserler ve diğer rahatsızlık riskinizi artırabilir.

Şarap ve seks

Kırmızı şarap cinsel yaşamınızı daha da güçlendirir, özellikle de kadınsanız. Ancak fazla içki içmeyin. Bir çalışmada, günde bir veya iki kadeh kırmızı şarap içen kadınların daha fazla cinsel istek duyduklarını ve içki içmeyenlere kıyasla daha fazla cinsel doyum gösterdiklerini belirtti. Ancak bundan fazlasını içenlerde herhangi bir iyileşme olmadığı ortaya çıktı. Bir kadın için günlük tüketilebilecek şarap miktarı, bir erkeğin tüketebileceğinin yarısı kadardır. Daha fazlası tehlikeli olabilir. Ayrıca şarabın tadını çıkarmak ve keyifli hissetmek istiyorsanız az miktarda almanız hem sağlığınızı hem de ruh halinizi olumlu yönde etkiler.

Şarap Hakkında Bilmedikleriniz

Şarap seven ülkeler

Amerika, Fransa ve İtalya dünyada en çok şarap tüketen ülkelerdir. Roma’daki Vatikan vatandaşı, dünyadaki diğer herhangi bir ülkenin insanından daha fazla şarap içiyor. Diğer önde gelen ülkeler ise İsviçre, Portekiz ve Lüksemburg’dur. ABD, yıllık tüketilen toplam şarap listesinin başında gelirken onu Fransa, İtalya, Almanya ve Çin takip eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz