Ana SayfaCilt BakımıSalatalığın Cilt İçin Mükemmel Etkileri

Salatalığın Cilt İçin Mükemmel Etkileri

-

Bol şifa, cildi yumuşatma, antioksidan ve nemlendirme etkisi ile salatalık (Cucumis sativus, aile Cucurbitaceae), doğru tariflerle değerli bir kozmetik haline dönüşebilir.

Bilim adamları, Cucumis terimiyle, su samuru ailesine ait tüm bitkileri (kabaklar, kavunlar, salatalıklar) kapsayarak zaman içinde salatalık geçmişinin izini zorlaştırıyor. Ancak, Tayland’da bu sebzenin tohumları, 9,750 yıl öncesine dayanan mağara duvarlarında bulunmuştur. Ayrıca Mısırlılar, Kızılderililer, Romalılar ve Yunanlar 3000 yıl önce salatalık yetiştirdikleri bilinmektedir.

Özellikler

Salatalık suyu C ve B1 vitaminleri, eser elementler(minareller), şekerler ve karotenlerin kombinasyonu sayesinde cilt için anti oksidan etkisi yaratır, yumuşatıcı ve nemlendirici özellikleri ile cilde yararlıdır. Ayrıca, salatalık kabuğununda bulunan vitaminler  cildi destekler. Bir besin maddesi olarak salatalık, romatizmaya, artritik ağrıya ve hipertansiyona karşı etki eder. (Büyük miktarlarda kullanılınca) idrar söktürürcü, canlandırıcı ve müshil etkisi vardır.

Peki hangi durumlarda  kullanılmalı?

Hafif güneş yanıklarında: Yanıklarınızın daha çabuk iyileşmesini sağlamak için cildinizi taze salatalık suyu ile serinletin.

Çocukların yüksek ateşinde: Salatalık suyu hızla susuzluğu giderebilir ve çocuğunuzun organizmasını buna karşı uyarır.

Şişkin ve yorgun göz kapakları için:

Klasik bir tarif: 10 dakika boyunca yorgun göz kapaklarında tuttuğunuz taze dilimlenmiş salatalıklar yorgunluk ve şişkinlik belirtilerini yatıştırır ve gözlerinizi dinlendirir.

Normal-karışık ciltler için yüz maskesi

Cildin hazırlanışı: Yüz bölgesini salatalık kabuğunun iç kısmıyla ovun.

Maskenin hazırlanışı: salatalığı rendeden geçirin, yumurta beyazı ve birkaç damla limon ilave ederek iyice karıştırın.

Uygulama: Maskeyi yaklaşık 10-20 dakika boyunca yüzünüzde tutun sonrasında iyice yıkayın. (limon, ışığa duyarlı bir madde olduğundan maskenin öğleden sonra ya da akşam uygulanması önerilir, cilt hemen güneşe maruz bırakılmamalıdır.)

Kurutulmuş ciltler için yüz maskesi

Yüz, boyun ve dekolte bölgenize cilde zengin bir katman olan salatalık maskesi uygulayın (örn. Salatalıklı Apivita Aromatherapy Express salatalık Express maskesi).

Uygulama: Yüzünüze daha önce yeşil çaya batırılmış temiz bir gazlı bez koyun. Gazlı bezin üzerine, dar uzun dilimlenmiş taze salatalıkları gözlerinizi örtecek şekilde serin.Suyunu çıkarması için ara ara dilimleri hafifçe sıkın. Maskenin etki etmesi için 15-20 dakika o şekilde bekleyin.

Normal kuru ciltler için yüz maskesi

Etkili kuru cilt bakımı için, 2-3 çorba kaşığı yulaf gevreği ile yarım salatalık suyunu karıştırın. Gevreği suya batırınca iyice suyu çekmesini bekleyin ve maskeyi yaklaşık 15 dakika kadar yüzünüzde kalacak şekilde uygulayın.

Normal kuru ciltler için boyun maskesi

Boynunuza taze salatalık dilimleri yerleştirin ve yaklaşık 2 saat boyunca kalacak şekilde boynunuzun çevresini ince havlu ile sıkıca sarın. Bu yöntem boyun kırışıklıklarını azaltmak için çok iyi bir doğal çözüm olarak görülür.

İpucu! Uygulamakta olduğunuz terapi veya kozmetik amaçlı salatalığın kullanımı nasıl olursa olsun (maske, salatalık veya kaynatma) organik salatalık seçmeniz önerilir.Fakat konvansiyonel ise kullanmadan önce sıcak su ile iyice yıkamanmalı. Ve yine de, maskelerinizi 12 saatten fazla tutmamanız önerimizdir.

KaynakVita

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz