Home Saç Bakımı Sakınılması Gereken 6 Sağlıksız Saç Alışkanlığı

Sakınılması Gereken 6 Sağlıksız Saç Alışkanlığı

0
Sakınılması Gereken 6 Sağlıksız Saç Alışkanlığı

Kadınların vazgeçilmez aksesuarlarından olan saçlar, düzenli bakım ile oldukça hoş bir görüntüye sahip olabilirler. fakat sağlıklı saçlara kavuşmak zordur, hele ki aşağıda sayacağımız yanlışları yapıyorsanız.

1- Islak saçları fırçalamak

Saçların en zayıf olduğu zaman, yıkandıktan hemen sonraki, ıslak oldukları andır. Karışmış saçları ıslakken fırçalamak saçlar için son derece zararlıdır çünkü bu işlem saçınızın kırılmasına sebep olur. Saçlarınızı kendi kendine kurumaya bırakıp daha sonra geniş uçlu bir fırça ile tarayabilirisiniz. Böylece hem daha kolay açılır hem de kırılmasını önlersiniz, tabi ki öncesinde saçınızı kremlemeyi unutmayın.

2- Saçlarımızı havlu ile ovalamak

Birçok insan banyodan çıktığı gibi saçlarını havlu ile ovalar fakat bu, saç telleri için oldukça sakıncalıdır. Bu kaba hareket saç tellerini kırdığı gibi yapısına da zarar verir. Sertçe saçı kurulamaya çalışmak yerine, havluyu saça nazikçe dokundurarak saçtaki nemi almak saç telleri için çok daha faydalıdır.

3- Şekillendiriciler

Saçlarınızı yüksek ısıdan kurtarmak, saçlarınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Daha önce de söylediğimiz gibi saçların kendi kendine kurumasını beklemek, onları fön makinesi ile kurutmaktan çok daha iyidir. Bu işlem kırılmaları önlediği gibi saçtaki nemin de korunmasına yardımcı olur.

4- Saçların üzerinde uyumak

Endişelenmeyin, saçlarınız zarar görmesin diye tüm gece ayakta kalmanızı önermeyeceğiz. Bunun yerine saçlarınıza zarar vermeden rahatça uyuyabilmeniz için en ideal şekli söyleyeceğiz. İpek bir yastık kılıfına saçlarınızı sarıp ya da içine koyup o şekilde yatın, saçınız uzunsa örebilirsiniz de. Böylece gece boyunca saçlarınız elektirklenmeden rahatça uyuyabilirsiniz.

5- Yanlış saç fırçası kullanmak

Piyasada çok fazla saç fırçası satılmakta ve bu fırçaların her birinin kendine özgü kullanım şekilleri vardır. Saç şeklinize göre hangi tür fırçayı kullanmanız gerektiğine dair küçük ipuçları vereceğiz.

  • Sentetik kıllı fırçalar çok kalın saç telleri için idealdir.
  • Doğal kıllı fırçalar düz saç telleri için idealdir.
  • Karışık kıllı fırçalar en çok tercih edilen saç fırçalarıdır, çünkü çoğu saç tipine uygundurlar.

6- Çok sıcak duş

Çok sıcak su ile banyo yapmayı seviyorsanız, üstelik banyoda uzun süre kalıyorsanız, faydadan çok zarar görüyor olabilirsiniz. Sıcak su saçlarınızı ve cildinizi kurutabilir, saç deriniz için gerekli olan koruyucu yağları derinizden sıyırabilir. Saçınızın kıvrılmaya ve dehidrasyona eğilimi varsa su sıcaklığını düşürmeyi deneyin.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version