Ana SayfaÇocuk HastalıklarıSağlıksız Çocuklar Keyifsiz Çocuklardır!

Sağlıksız Çocuklar Keyifsiz Çocuklardır!

-

Sağlıksız çocuklar üzerinde yapılan testler sonucundan elde edilen bilgiler, dengesi bozulan çocukların temel nedeni olarak mutsuz oldukları belirlendi.

Çocuklar ve Mutsuzluk Nedenleri

Çocukların gülüşleri her yeri her mekânı canlandırır. Çocuk sağlığında bozulma nedenlerinin başında çocukların gülmemesi olduğu anlaşıldı. Bunun yüzlerce nedeni olabilir derken bir yandan en acil olarak çözüm üretilmesi gerekmektedir. Geçen zaman zarfında kendini geri bırakmaları sadece gelişimlerini zedeler. Mutsuz olarak yetişen çocuklar başta okul olmak üzere birçok mecrada kendilerini gösteremezler. Uzman hekimlerinin de aynı noktada olduğu konuya açıklık getirmek oldukça önemli ve gerekli. Çocuklarda mutsuzluk nedenleri olarak belirlenen konuların başında aile içi geçimsizlik olarak tespit edilmiştir. Ailesi mutsuz olanlar çok fazla zaman kaybına uğramadan çocuklarını da mutsuz etmeye devam ediyorlar. Kişisel problemler, iş yerinde yaşanan problemler ve geçim sıkıntısı insanları çileden çıkarmaya yetse de çocuklarının gelişim süreçlerini düşünmeden yapılan her hamle zarar olarak geri dönmektedir.

Diğer taraftan ailelerde problem olmasa da kendini hep üzgün gören çocuklar genel tabirle bilgisayar hastası çocuklar oluyor. O kadar yapacak güzel şeyler varken, günün bütün saatini bir ekrana bakarak geçirmek sıkıntı yaratmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Problem olmadan yaşayan kimse yoktur, ancak problemler yokmuş gibi yaşamak sorunları çözmeye yetmeyecektir.

Aynı zamanda bilinmesi gerekenlerin başında kafasına takılan sorunların neler olduğudur. Bunu bilmeden onu mutlu etmek oldukça zor ve güç olacaktır. İlgi ve alaka tamamen bu eksikliği karşılamak için yeterli bir aracı olacaktır. Bu zaman kadar onunla ilgili hep eksik bıraktığınızı düşündüğünüz bir konu varsa en yakın zamanda bir ödül olarak ona ileterek kendisini iyi hissetmesine neden olabilirsiniz.

Çocukların Keyfini Yerine Getirmek İçin Neler Yapılabilir?

Her anne baba çocuğunun mutluluğunu ister ve onun için bir şeyler planlar. Eğer uzun zaman çocuğuyla vakit geçirmemişse fark eder ve ona göre hareket eder. Çocuklar ebeveynlerine en çok ihtiyaç duydukları zamanlar da yanlarında göremediklerinde mutsuzlaşırlar. Düzenli olarak ailelerin çocuklarıyla vakit geçirmelerine özen göstermelerinde büyük fayda görülmektedir.

Çevresel etkiler yüzünden huzursuzluk yaşanması çok fazla başa gelen bir olaydır. Bununla beraber arkadaşlarıyla olan iletişimin azalması, okulda kendini yalnız hissetmesi en temel keyifsizlik nedenidir. Öğretmenleriyle sürekli diyalog halinde olmak böyle bir durumdan daha erken haberdar olmanızı sağlayacaktır. Her gün okulda neler yaptığını öğrenmeniz, ne gibi olayların yaşandığı hakkında fikir sahibi olmanıza neden olacaktır.

Elektronik cihazlara bir yatkınlığı varsa saatlerine çok fazla dikkat edilmelidir. Bu saatler boyunca bunun yerine daha faydalı şeyler yapabileceği fikrini enjekte edebilirseniz, hayat boyunca lazım olacak bir yardımda bulunmuş olursunuz. Aklınıza gelen tüm çözüm yollarını en uygun şekilde ifade etmeniz onunla bağınızı güçlendirecektir. Çocuk sağlığı ve genel sağlık için mutluluk çok önemli bir reaksiyondur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz