Ana SayfaKişisel GelişimSağlıksız Bir İlişkiyi İyileştirmek İçin 4 Öneri

Sağlıksız Bir İlişkiyi İyileştirmek İçin 4 Öneri

-

#1 Bir Terapist Bakın

Sağlıksız bir diyaloğa yakalandıysanız ve ilişkiyi iyileştirmek istiyorsanız, eşinizden birlikte bir terapiste görünmeyi isteyin. Bir terapist bağırmalarınızda, suçlamalarınızda, soyutlamalarınızda, varsayımlarda bulunmanızda ve etkili iletişim kuramamamanız gibi rahatsız edici hissettiğiniz sağlıksız alışkanlıklarınızı kırmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda duygusal kaçınmaya, davranış değiştirmeye ve ilişkinizde sahip olduğunuz görüşleri değiştirmeye yardımcı olabilir. Bir terapisti görmek ilişkinizin mahkum olduğu anlamına gelmez – bu durumu geliştirmek için birlikte çalışmaya istekli olduğunuz anlamına gelir.

#2 Bağımlılıktan Vazgeç

Bağımsız bir ilişki içerisindeki işlevsiz davranışlar, bir kişinin sorumsuzluğunu, bağımlılığın ya da sağlığın kötü olmasını destekleyen ya da olanak tanıyan bir kişiye benzeyebilir. Eğer ikna edici iseniz, partnerinizi uzun vadede etkilediğinizi bilseniz bile ona yardım etmezseniz suçluluk hissedebilirsiniz. Bağımsızlık genellikle çocukluk döneminde kök salmış ve bastırılmış duyguları içerebilir (savaşa girmekten kaçınmak için sessiz kalırken ihtiyaç duyduğunuzda konuşmazsınız) ve “hayır” demezsizniz. Bu duruma maruz kaldığınızda sizi ve eşinizi diğer insanlardan soyutlayabilir ve ilişkiniz dışında arkadaşınız olmayabilir.
Bağımlılık konusunda kendinizi eğitin ve (veya eşinizin) kendini yenilgiye uğratan davranışlarını belirlemek için biraz zaman ayırın.

#3 Eşinizin Mahremiyetine Saygı Gösterin

Bir ilişki içinde olmak her anı birlikte geçirmek ya da her şeyi paylaşmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Eşinizin gizlilik ve alan ihtiyacına saygı gösterin. Kıskançlık ortaya çıkarsa, kıskançlığın doğrudan eşinizin eylemleriyle ilişkili olmayabileceğini düşündüğünüz bir şey olduğunu kendinize hatırlatın.
Eşinizin şifrelerini sosyal medya hesaplarına veya e-posta adresini talep etmeyin. Eşinizin mahremiyetine saygı gösterin ve eşinize güvenmeye istekli olun.
Sizin veya eşinizin birbirlerinin davranışlarını sürekli olarak izlemesi sağlıklı değildir. Bu durum kıskanç olma veya kontrol etme ile düzeltilemez, bu durum sağlıklı bir ilişki için ikinize de zarar verecektir.

#4 Kötüye Kullanım Uyarı Ve İşaretlerine Dikkat Edin

İlişkiler, güç ve kontrol değil, saygı ve eşitlik üzerine inşa edilmelidir. İlk bakışta bazı davranışları pek düşünemezsiniz, saygısız davranışlar ile ilişki içinde bir kötü bir ton yaratırsınız. Eşiniz mağrur hakaret ediyorsa, bağırıyorsa, aşağılayan veya saygısız ise bunları not alın. Kötü muamele için mazeret yoktur. İstismar, bir bireyin yaptığı bir seçimdir ve kurban olmak zorunda değilsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz