Ana SayfaBeslenmeSağlıklı Karbonhidratlar Tüketme Rehberi

Sağlıklı Karbonhidratlar Tüketme Rehberi

-

Obeziteden kalp rahatsızlıklarına kadar pek çok sağlık sorununa neden olan bilinçsiz karbonhidrat tüketimi nedeniyle, kişilerin yaşam kaliteleri ciddi bir biçimde düşebilir. Bunu önlemek için sizlere sağlıklı karbonhidratları tüketme rehberi hazırladık:

Doğru seçimi yapın

Karbonhidratları vücudunuza güç veren bir hammadde olarak düşünün. Onların size enerji vermeleri için şeker üretmeleri gerekir. İki çeşit karbonhidrat vardır: basit ve karmaşık. Basit karbonhidratlar çabuk yanan yakıtlara benzer. Vücudunuzda hızlı bir şekilde şekere dönüşerek kana karışırlar ve tüm organlarınıza yayılırlar. Bu yüzde daha az yemek yemek istersiniz. Kompleks karbonhidratlar basit karbonhidratlara göre genellikle daha iyi bir seçimdir. Onların vücudunuzda parçalanması çok daha uzun sürer.

Sadece basit karbonhidratlardan kaçının

Bu o kadar da kolay bir şey değil ama şeker eklenerek işlenmiş gıdalar genellikle sağlıklı bir seçenek değildir ve bunlardan kaçınmanız sağlığınızı ciddi oranda düzeltir. Basit karbonhidratlar dengeli bir diyetin parçası olan bazı gıdalarda doğal olarak bulunur. Örneğin, çoğu süt ve süt ürünleri, laktoz veya süt şekeri içerir.

Ekmek konusunda dikkatli olun

Ekmekte bulunan karmaşık karbonhidratlar sizin için iyi değildir. Bunun için tahıllarla yapılmış ekmekleri tüketmeyi tercih edin. Arpa, çavdar, yulaf ve kepekli buğday en iyi seçeneklerdir.

Sağlıklı Karbonhidratlar Tüketme Rehberi

Meyvelere ağırlık verin

Meyvelerde bolca şeker bulunur ama bu, meyvelerin basit karbonhidratları içerdiği anlamına gelmez. Meyveler oldukça sağlıklı bir seçimdir. İçlerindeki lif, şekerin parçalanmasını yavaşlatmaya yardımcı olur. Ayrıca, çoğu C vitamini ve potasyum gibi besin maddelerinin iyi bir kaynağıdır. Armut ve elma gibi kabuklarıyla beraber yiyebileceğiniz meyveler özellikle lif bakımından zengindirler.

Sağlıklı Karbonhidratlar Tüketme Rehberi

Ne içtiğinizin farkında olun

İçtiğiniz gazlı içecekler basit karbonhidratların gizemli bir kaynağı olabilir. Çünkü şeker içermeyen soda, genellikle yüksek fraktozlu mısır şurubu içerir. Ürün etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirin. Normal bir sodada 39 gram karbonhidrat bulunabilir ve tüm bunlar şekerden gelir.

Mevsimine göre tüketin

Her mevsimin kendine özel meyve ve sebzeleri vardır ve bunların çoğu karmaşık karbonhidratlar içerir. Tatlı patates ve kabak gibi nişastalı sebzeler, bu mevsimde tüketebileceğiniz en sağlıklı besinlerdir.

En sağlıklı karbonhidratlar; bakliyatlar

Bakliyat tüketimi karışık karbonhidratları almak için çok iyi bir seçimdir. Bol miktarda lif içeren bakliyatlardan yeşil mercimek, kırmızı mercimek, fasulye, nohut ve bulguru tüketebilirsiniz. Ayrıca son dönemlerde oldukça popüler olan kinoa, sağlıklı karbonhidratlar arasındadır.

Sağlıklı Karbonhidratlar Tüketme Rehberi

Patlamış mısır o kadar da kötü bir tercih değildir

Patlamış mısır aslında tam bir tahıldır. Bunun anlamı, patlamış mısırın karmaşık karbonhidratlar ve lif bakımından son derece zengin olduğudur. En sağlıklı tercihiniz, hiçbir şekilde yağ ve tuz ilave etmeden yaptığınız patlamış mısırlardır. Yağ ve tuz yerine en sevdiğiniz kurutulmuş otlar ve baharatlar ile mısırınızı hazırlayabilir ve çok daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Sağlıklı Karbonhidratlar Tüketme Rehberi

Hangi pirinç?

Beyaz ya da esmer pirinçten hangisini tercih etmeniz gerekiyor? Beyaz pirinç “rafine edilmiş” bir tahıldır, yani işleme sırasında lif gibi bazı temel besin maddelerini kaybeder. Ancak esmer pirinç, kompleks karbonhidratların iyi bir kaynağıdır.

Sağlıklı Karbonhidratlar Tüketme Rehberi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz