Ana SayfaBeslenmeSağlıklı Ciltler İçin En İyi 10 Yiyecek

Sağlıklı Ciltler İçin En İyi 10 Yiyecek

-

Beslenme sağlık için çok önemlidir. Sağlıksız beslenme, metabolizmanıza zarar verebileceği gibi, kilo almanıza ve hatta kalp, karaciğer gibi sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Ne yediğiniz cildinizi de etkiler.
Diyetin vücudu nasıl etkilediği hakkında daha fazla şey öğrendikçe, yediğiniz şeyin cilt sağlığınızı ve yaşlanmasını da önemli ölçüde etkileyebileceğini gün geçtikçe daha belirgin şekilde görüyoruz.
Bu yazı, cildinizi sağlıklı tutmak için en iyi 10 yiyeceğe göz atmanız açısından faydalı olacaktır. 🙂
balık
#1 Yağlı Balık
Somon, uskumru gibi yağlı balıklar sağlıklı ciltler için mükemmel bir besin kaynağıdır. Bunlar, cilt sağlığını korumak için çok önemli olan zengin omega-3 yağ asitlerini içerir.
Omega-3 yağ asitleri, cildin esnek ve nemli olması için gereklidir.
Balıklarda bulunan omega-3 yağları, kızarıklık ve aknenin neden olduğu iltihaplanmayı azaltır ve hatta cildinizin güneşin zararlı UV ışınlarına karşı daha az hassas olmasını sağlar.
Bazı araştırmalar, balık yağı takviyelerinin, sedef hastalığı ve lupus gibi deriyi etkileyen hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.
Yağlı balıklar aynı zamanda cildin en önemli antioksidanlarından olan E vitamini kaynağıdır. Cildi serbest radikallerden ve enflamasyondan korumak için yeterli E vitamini almak önemlidir.

avokado

#2 Avokado
Avokado sağlıklı yağlar konusunda oldukça yüksek bir besin kaynağıdır. Bu yağlar, cildinizin sağlığı da dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok konuda yarar sağlar.
Bu yağların yeterince alınması cildin esnekliği ve nemlendirilmesi açısından önemlidir.
700’den fazla kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, toplam yağın, özellikle avokadolarda bulunan sağlıklı yağların yüksek miktarda alınmasının, daha esnek bir cilde sahip olmasıyla ilişkili olduğu bulunmuştur.
Ön kanıtlar, avokadoların cildi güneşin zarar görmesine karşı koruyabilecek bileşikler içerdiğini de göstermektedir. Cildin UV hasarı, kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerine neden olabilir.
Sağlıklı ciltler için C vitamini de gereklidir. Cildinizi güçlü ve sağlıklı tutan ana yapısal protein olan kolajen oluşturmak için cildinizin buna ihtiyacı vardır.
C vitamini ayrıca cildinizi güneş ve çevre kaynaklı oksidatif hasara karşı korur.
#3 Ceviz
Cevizin sağlıklı ciltler için mükemmel bir gıda olması kaçınılmazdır.
Vücudunuzun yapamadığı yağlar için iyi bir temel yağ asitleri kaynağıdır.
Omega-6 yağ asitleri Batı diyetinde bol miktarda bulunurken, omega-3 yağ asitleri kaynakları nadirdir. Cevizler bu yağ asitleri ile iyi bir oran içerir.
Dahası, cevizler cildinizin düzgün çalışması ve sağlıklı kalması için gereken diğer besin maddelerini içerir.
Ceviz ayrıca az miktarda antioksidan vitamin E, C vitamini ve selenyum içerir.
#4 Tatlı Patates
Beta-karoten bitkilerde bulunan bir besindir.
Vücutta A vitaminine dönüştürülebilir. Havuç, ıspanak ve tatlı patates gibi ve koyu yeşil sebzelerde bulunur.
Tatlı patatesler mükemmel bir kaynaktır.
Beta karoten gibi karotenoidler, doğal bir güneş kremi olarak hareket ederek cildinizi sağlıklı tutar.
Tüketildiğinde, bu antioksidan cildinize eklenir ve cilt hücrelerinizi güneşe maruz kalmadan korur. Güneş yanığı, hücre ölümü ve kuru cildin ortaya çıkan etkilerini önlemeye yardımcı olabilir.
#5 Kırmızı veya Sarı Biber
Tatlı patatesler gibi, dolmalık biberler de mükemmel bir beta-karoten kaynağıdır.
Bunlar C vitamini içeren, cildi sıkı ve güçlü tutan aynı zamanda protein kolajen oluşturmak için gerekli olan antioksidanı en iyi şekilde içerir.
Kadınlarda yapılan geniş gözlemsel bir çalışma; C vitaminini bol miktarda almak, ciltte kırışık görünme ve yaşla birlikte kuru olma olasılığının düşük olması ile ilişkili bulunmuş.
brokoli
#6 Brokoli
Brokoli de bu listenin içinde. Çünkü çinko, A vitamini ve C vitamini gibi cilt sağlığı için önemli olan birçok vitamin ve mineralle doludur.
Ayrıca beta-karoten gibi çalışan bir karotenoid olan lutein içerir. Cildi cildin kurumasına ve buruşmasına neden olabilecek oksidatif hasara karşı korur.
#7 Domates
Domatesler büyük bir C vitamini kaynağıdır.
Domatesler tüm önemli karotenoidleri içerdiğinden, sağlıklı bir cildi korumak için mükemmel bir besindirler.
Bununla birlikte, karotenoidlerin emilmesi için yağa ihtiyaç vardır. Bu nedenle domatesleri peynir veya zeytinyağı gibi bir şeyle karıştırın.
#8 Soya
Soya, vücutta östrojeni taklit edebilen veya bloke edebilen bitki bileşiklerini içerir.
Cildin olası faydaları dahil olmak üzere çeşitli potansiyel sağlık yararları da olabilir.
30’lu ve 40’lı yaşlardaki kadınlarda yapılan küçük bir çalışmada; 8-12 hafta boyunca her gün soya izoflavonlarının tüketilmesinin, ince kırışıklıkları düzenlediğini ve cilt esnekliğini geliştirdiğini bulmuştur.
#9 Bitter Çikolata
Çikolata yemek için bir neden daha! 🙂
Kakaonun cilt üzerindeki etkileri oldukça etkileyici.
Bir çalışmada, günde sadece 20 gram antioksidan içeren bitter çikolata yemenin cildin iki kattan daha fazla UV radyasyonuna dayanmasına izin verebileceğini bulmuştur.
Diğer birçok çalışmada da, kırışıklıkların ortaya çıkmasıyla ilgili gelişmeler dahil olmak üzere benzer sonuçlar doğmuştur.
Kanıtlar, kakaonun cildinizi genç tutmak ve hasardan korumak için güçlü bir araç olabileceğini göstermektedir. Sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak ve ek şeker oranını en aza indirmek için en az % 70 kakao içeren bitter çikolata yediğinizden emin olun.
#10 Yeşil Çay
Yeşil çay da cildinizi hasar ve yaşlanmaya karşı koruyabilir.
Yeşil çayda bulunan güçlü bileşikler, cildinizin sağlığını korumak ve geliştirmek için çeşitli yollarla çalışırlar.
Diğer birçok antioksidan içeren gıdalar gibi, düzenli olarak yeşil çay tüketmek de cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyabilir.
60 kadın üzerinde yapılan 12 haftalık bir çalışmada, yeşil çayın günlük içilmesinin güneş ışığından oluşan cilt kızarıklığını % 25’e kadar azaltabileceğini buldu. Aynı zamanda cildin nemini, pürüzlülüğünü, kalınlığını ve elastikiyetini geliştirdiği gözlemlenmiş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz