Ana SayfaSaç BakımıSağlıklı Bir Saç için Doğal Maske

Sağlıklı Bir Saç için Doğal Maske

-

Kuru ve yıpranmış veya yavaş uzayan saçlarınızın sağlıklı ve canlı görünmesi için birçok yöntem denemiş ve sonuç alamamış olabilirsiniz. Bu konuda çok uzun süredir araştırma yapıp, birçok yöntem denedim. Ancak duyduğum, okuduğum birçok yöntemi deneyip, fazla sayıda bakım maskesi ve kremler kullandım.

Bu süreçte öğrendiğim ilk bilgi doğru beslenme, doğal ve etkili ürünler kullanıp, doğal yöntemlerle saçıma haftalık bakımlar uygulamam gerektiği oldu. Bu yazımda bahsedeceğim maskeyi size doktorunuz veya internette ulaşacağınız bir yazı da önerecektir.  Eczaneden alabileceğiniz üç adet vitamin ampulünü doğal yağlarla karıştırıp uygulamış olacak ve etkisini üç dört kullanım sonrası fark edeceksiniz.

Maske İçin Gerekli Malzemeler

  • E Vitamini Ampul
  • Bepanthene Ampul
  • B Vitamini Ampul
  • Bitkisel Yağ (Tercihe Göre): Badem Yağı, Hindistan Cevizi Yağı, Zeytinyağı

Ampulleri  bir eczaneden edinebilirsiniz. Malzemeler konusunda en dikkat edilmesi gereken yağların doğal ve güvenilir yerlerden elde edilmesidir. Bu maske için genelde badem yağı tercih edilir.

Ben haftada iki kere uyguladığım bu maske için bir gün sadece badem yağı tercih ederken, haftanın diğer günü Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak uyguluyorum.

Hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında katı haldedir. Bu yüzden sıcak suyla doldurduğum geniş bir kapta kavanoz içinde katı haldeki  Hindistan cevizi yağını bir dakika bekleterek erimesini sağlıyorum. Erimiş haldeki yağı ve Zeytinyağını karıştırıp, daha önceden hazırladığım ampul karışımına ekliyorum.

Karışımı, saç boyası için kullanılan  boya kabı yardımıyla karıştırıp, fırça yardımıyla uyguluyorum. Saçımı boyuyormuş gibi diplere fırçayla uyguladıktan sonra en son kalan karışımı ellerimle saç uçlarıma ve kalan diğer kısma uyguluyorum.

Bu maske haftada en az bir en fazla iki kere uygulandığında istenen etkiyi gösterecektir. Ben haftada iki kere kullanıyorum. Saçta en az iki saat bekletildiğinde saç dipleri tarafında emilecektir. Gece saçına bu karışımı uygulayıp, uyuyan ve sabah yıkamayı tercih edenler de vardır. Ancak kokusu ağır olan bu karışımı dört saatten fazla bekletmeyi tercih etmiyorum. Hem bu sürenin  karışımın saç dipleri tarafından  emilmesi için yeterli olduğunu düşünüyor hem de ağır kokunun saçımda uzun süre kalmasını istemiyorum.

Nasıl Uygulanmalıdır?

Resimlerde gösterildiği gibi ilk olarak saç diplerine bir fırça ile ya da elinizin  beş parmağını da kullanarak masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Maske;  saç diplerini besleyip, yumuşatırken saçınızın uçlarının ve diğer bölümünün de nemlenip, canlı görünmesini sağlayacaktır. Diplere uygulamayı tamamladıktan sonra saçın diğer bölümüne de uygulamalısınız.

Maske ne kadar kullanıldığında etkili olur?

Maske haftada en az bir en fazla iki kere kullanılmalıdır. Etkisi bir ay sonra gözle görülebilir. Ancak

etkisini yeterince gösterebilmesi için en az üç ay kullanılması gerekir.

Nemsiz, kuru ve yıpranmış ve yavaş uzayan saçlar için etkili olan bu maske,  kimyasal  yöntemlerle   zarar görmüş bir saç için etkili değildir.

Maske yaparken şampuan  ve saç kremi kullanımı

Saçlarınıza doğal bir yöntem ile sağlık kazandırmak isterken şampuan ve saç kreminizi de bitkisel seçmelisiniz. İçeriğinde SLS, Paraben gibi zararlı maddeleri içermeyen bir şampuan ve saç kremi saçlarınızın sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşması için etkili olacaktır. 

Sağlıklı saçlar için son öneriler

Saçlarınıza doğru saç bakım ürünleri kullanıp,  bu doğal maske ile sağlıklı bir görünüm kazandırmak isterken sağlıklı beslenmeyi ve düzenli olarak saçlarınızı en fazla iki ayda bir uçlarından kestirmeyi unutmamalısınız. Saçları ılık su ile yıkayıp, her gün yeterli miktarda su içmek de saç sağlığı için oldukça önemlidir.

Uygulayıp faydasını gördüğüm bu maske umarım sizin saçınızda da istediğiniz etkiyi gösterir. Yazımın sonunda sizinle kendi saçımı da paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz