Ana SayfaAşkSağlıklı Bir İlişki İçin 6 Önemli Tavsiye

Sağlıklı Bir İlişki İçin 6 Önemli Tavsiye

Sağlıklı İlişkiler İçin!

-

Sağlıklı ilişkiler (eşiniz olsun veya olmasın) kişiliğinizi ifade etmenize, ikiniz için de en iyiyi oluşturmaya ve ilişkinizi geliştirmeyi ortaya çıkarmanıza izin vermelidir. Özellikle yeni bir ilişki içinde iseniz, ilişkinin başından itibaren olumlu ve sağlıklı bir ilişki için sağlam bir temel oluşturmak gerekmektedir. Odak noktanızı saygılı ve yararlı bir  iletişim ile oluşturup, sonrasında sağlıklı ve doyurucu bir ilişkiden keyif alabilirsin.

#1 Konuş

Eşinizin zihninizi okuyabileceğini veya “anlamaya” sahip olmasını beklemeyin. İhtiyacınız olan veya ifade etmek istediğiniz bir şey varsa bunu kendinize söylemelisiniz. İhtiyaçlarınızı iletemediğiniz zaman sizin için veya eşiniz için bu durum hiç sağlıklı olmayacaktır. Aynı şekilde sizi rahatsız eden şeyleri de tutmayın, bir şey sizi rahatsız ediyorsa eşinize bunu mutlaka söyleyin.
Bir konuşmaya nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız, “Eşinizi dinledikten sonra aklımda bir şey var ve bunu söylemek isterim” deyin. Ayrıca, “Bir şeyler beni rahatsız ediyor ve bunun hakkında konuşmamız gerektiğini düşünüyorum” diyebilirsiniz.”

Sevdiklerinizle konuşun

#2 Dikkatle Dinle

Sağlıklı bir ilişki “ne zaman ve ne zaman” dinleyeceğinizi bilmektir. Engellemeyerek ve eşinizin düşünce ve hislerini tamamlamasına izin vererek dinleme becerilerinizi geliştirin. Gerçekten dinleyin ve eşiniz konuşurken bir yanıt bulmaya çalışmayın. Eşinizin söylediklerinin içeriğini ve duygularını yansıtan aktif dinleme becerilerini kullanın. Sonuç olarak “Anladığımdan Emin Oldum” diyene kadar dinleme becerilerinizi geliştirmeye çalışmalısınız.

Dinlemek

#3 Sağlıklı Sınırlar Yaratın

Sınırlar, kendinizi tuzağa düşürülecek şekilde değildir; ilişkide beklentileri korumak ve beklentileri anlamak için yaratılmıştır. Bir şey sizi rahatsız ettiğinde, onu dile getirin ve işlerin nasıl değişmesi gerektiğini ve her birinizin nasıl değişiklik yapacağını tartışın. Bir kişi diğeri ile çok fazla vakit birlikte vakit geçirmek istiyor ve karşısındaki o kadar zamanını harcamak istemiyorsa, ne kadar zamanın birlikte ve ne kadarının birbirinden ayrı olmasının sınırlarını belirlemek önemlidir.
Örneğin, cinsel sınırları (cinsel tercih olmak üzere) ve sosyal sınırları (haftada bir arkadaşınız veya etkinlikleriniz için) için zaman oluşturmak isteyebilirsiniz.
Eşinizin sizi kontrol etmesine izin vermeyin ve eşinizi kontrol etmek için yola koyulmayın. Sınırları belirlemek, birbirine saygı göstermek ve ilişkiyi iyi işleyen bir seviye ile taviz göstermektir.

#4 Açık İletişim Kurun

Açık bir iletişim olmadan oluşacak bir ilişki insanların en kötü halini çabucak ortaya çıkarabilecek yapıya sahiptir. İstediğiniz&istemediğiniz bir şey ve durum olduğunda veya bir ihtiyacınız olduğunda eşinize mutlaka açıkça ifade edin. Kendinizle mücadele etmeyin, mutsuz olduğunuzda eşinizi memnun edecek bir şey söylemeyin, söylemeye çalışmayın. Duygularınızı ifade etmek, gözlem yapmak veya düşüncelerini paylaşmak için ” rasyonel ifadeler “ kullanmayı deneyin. Açıklamalarınız; Kendinize açık ve doğrudan ifade edebilmenizi ve başkalarına karşı suçlama ve suçlamalardan kaçınmanızı, kendi düşünceleriniz ve duygularınız için sorumluluk almanızı sağlar.
Doğru şekilde iletişim kurmak için, “Bence / hissetmek / istemem …” şeklinde ifadelerden yararlanın.

açık iletişim kurmak

#5 Duyguları İfade Edin

Düşüncelerinizi ve duygularınızı eşinizle paylaşın ve ortaya çıkan duygulara ve sonuçlarına açık olun. Stresli durumlarda partnerinizin duygularına ilgi gösterin ve onu mümkün olduğunca destekleyin. Duygusal olarak eşinizle bağlantı kurmak deneyiminizle empati kurmanızı sağlayacaktır.
Duygusal olarak eşinizden kopuk hissediyorsanız, duygular hakkında soru sormaya başlayın (suçlamayın veya varsayım yapmayın). Eşinizin hislerini keşfederek ona karşı daha fazla merhamet hissetmeye başlayabilirsiniz.

duygularınızı açın

#6 Birlikte Kontrol Edin

İlişkiyi tartışmak için periyodik olarak birbirinize zaman ayırın. Bazen programlarda değişiklik olabilir ve bir şeyleri birbirine bağlamak veya konuşmak için zamanı kaçırabilirsiniz. Bazen ilişki hedeflerini ve beklentilerini ortaya çıkarmak isteyebilirsiniz. Fakat zor konuları görmezden gelerek ya da zamana bırakıp kendiliğinden çözüleceğini düşünmek bir ilişkinin parçalanmasının en hızlı yoludur.
Kontrol örneği için “Dün ki anlaşmazlığımızdan sonra iyi misin? Yalnızca aramızdaki duygular ya da çözemediğimiz şeyler olup olmadığından emin olmak istedim” şeklinde olabilir.
İlişki beklentileri açısından aynı sayfada olup olmadığınızı partnerinize sorun. Birlikte hareket etmeyi, cinsel doyumu, evliliği, çocukları veya taşınmayı planlayabilirsiniz.
Beraber olarak ne istediğinizi ve eşinizin ve sizin buna nasıl uyduğunu ona açıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz