No menu items!
More
  Ana SayfaSağlığınızın Kötüye Gittiğini Gösteren 7 İşaret
  Array

  Sağlığınızın Kötüye Gittiğini Gösteren 7 İşaret

  -

  Dudaklarınız soğuk, her zamankinden daha çok uyuduğunuz halde kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsunuz. Bu belirtiler kimi zaman tek başına sağlığınızın kötüye gitmeye başladığına işaret olabilir ve dikkat etmeniz gereken önemli belirtilerdir. Bazen sağlığınızın bozulduğunun farkına bile varamazsınız. Peki sağlığınızın kötüye gittiğini nasıl anlarsınız?

  1-) Dudaklarda Çatlak
  B12 vitamini eksikliği dudaklarda çatlamaya neden olur. Kötü bir durum karşısında vücudumuzun ilk verdiği tepkilerin izleri genellikle dudaklar ve ağızda baş gösterir. Dudaklarda çatlak anemi hastalığının belirtilerinden biridir ve ciddiye alınmalıdır.

  2-) Boy Kısalması
  Boyunuzda gözle görülür bir kısalma söz konusu ise muhtemelen osteoporoz veya başka bir kemik rahatsızlığı ile karşı karşıyasınız demektir. Bu çok ciddi bir durumdur ve acil müdahale gerektirir. İlerleyen süreçte kemiklerin zayıflaması ile birlikte kırılmalar, omurgalarda eğilmeler yaşanabilir. Kesinlikle ihmal edilmemelidir.

  3-) Çok Sık Soğuk Algınlığına Yakalanmak
  Çok sık hapşırma ve soğuk algınlığı durumu yaşıyorsanız, bu bağışıklık sisteminizin zayıfladığının belirtisidir ve muhtemelen C vitamini eksikliği yaşıyor ya da bir virüse yakalanmışsınız demektir. Bu durumda basit bir kan testi ile problemin nedeni tespit edilmeli ve bir doktora görünmelidir.

  4-) Koyu İdrar
  Sağlık durumunuzu anlayabilmeniz için tavsiye edilen şeylerden biri de idrarın renginin kontrol edilmesidir. Sağlıklı bir bireyde idrar, açık renkli berrak olmalıdır. Koyu sarı idrar böbreklerde bir problem olduğunun göstergesi olabilir.

  5-) Akne ve Sivilceler
  Vücudunuzda sık sık akne ve sivilcelerin çıkması sadece cilt bakımı ile ilgili olmayabilir. Bu aynı zamanda bir alerjik bir reaksiyondur. Cildinizle ilgili yaşadığınız bu tip bir durum ihmal etmeye gelmez.

  6-) Uykusuzluk
  Uyku düzeninin değişmesi, uykunun sık sık bölünmesi ve diğer uyku problemleri psikolojik birtakım rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Uyku bozuklukları, stres, anksiyete, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların işaretidir.

  7-) Çok Fazla Uyumak
  Uykusuzluk gibi, çok fazla uyumak ve buna karşın yeterince dinlenememek de rahatsızlık belirtisidir. Normalden fazla uyuduğunuz halde yorgun uyanıyorsanız, bu tiroid bezlerinde sorun olduğu anlamına gelebilir. Bu durum uzun sürdüğü takdirde bir doktora müracaat edilmelidir.

  Sağlığınızı korumak için, vücudun vermiş olduğu tepkileri iyi gözlemlemek ve kesinlikle ihmalkar olmamak önemlidir.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz
  Lütfen adınızı buraya yazın