Ana SayfaSaç BakımıSaçların Yağlanmaması İçin Bunları Uygulayın

Saçların Yağlanmaması İçin Bunları Uygulayın

-

Saçların normal seviyelerde yağlı olmaları aslında iyi bir şeydir. Saçınızda bulunan yağ saçlarınızı yumuşatacaktır ve saçlarınızı dış faktörlerden olumlu bir şekilde koruyacaktır. Zaten saçlardaki yağın temel amacı saçlarınızı dış faktörlerden korumaktır. Ancak bu yağın fazla olmasının da zararları vardır elbet. Saç uzmanı doktorları saçları her gün şampuanlayarak yıkamanın, saç yağını azalttığından dolayı kısa süre içerisinde saçlarda yıpranmaların oluşacağından bahsediyorlar.

Fakat aşırı yağlanmakta olan saçlar yine oldukça problem. Bunun sebebi yağlanan saçlar saçların daha hızlı kirlenmelerine ve saç hacminin kayıp olmasına sebebiyet vermektedir. Yine saçların en azından fazla yağlanmaması amacı ile uygulayabileceğiniz çeşitli kürler, bakım tavsiyeleri de vardır.

Saçların Yağlanmasının Önüne Geçin

Saçlarınızın fazla yağlanmamasını engellemek için uygulayabileceğiniz yöntemler de var. Saçları her gün yıkamayın ama. Her gün yıkarsanız saç derisi kurur ve saç derisi koruma yapmak için çok daha fazla yağ yapar bu nedenle saçlarınız artık daha hızlı bir şekilde yağlanmaktadır. Okuldan, işten döndüğünüz zaman da saçlarınızı kuru şampuan ile yıkayabilirsiniz veya sadece durulayabilir ve biriken fazla yağı alabilirsiniz.

Bir hafta içerisinde sadece iki gün şampuan kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Şampuanınızı alırken de doğal şampuanlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Yine yağlı saçlara özel üretilmiş olan şampuanların faydasını görürsünüz. Bu yüzden saç tipinize uygun olan şampuanı tercih edin.

Yine nemlendirici kremleri de alırken dikkat edin. Bazı kremler saç tellerinizde kalarak fazla ağırlık yapmaktadır ve saç telleri de yağlı olduğu için saçlarınızı hacimsiz gözükür ve kolay şekil alamazlar. Saç kremini saçlarınıza sürüyorken uçlara sürmemelisiniz. Saç diplerine sürmeniz uygun olur.

Saç tellerini de ağırlaştırmakta olan ve saç hacmini ortadan kaldıran bazı şekillendirme ürünlerine de başvurmayın. Bu ürünler zaten saçınıza faydadan çok zarar sağlar. Saç dökülmesini hızlandırır.

Saçları Sık Taramayın

Saçlarınızı sık bir şekilde taramamalısınız. Saçı sık bir şekilde taramanız yağ üretimini yükseltir ve ellerinizi de saçlarınızdan genellikle uzakta tutun. Elleriniz ile saçlarınızda oynarsanız saçlarınız daha çok yağ salgılamaktadır. Yine elinizde bulunan kir ve ter saçların yıpranmasına neden olacaktır.

Saçlarınızı da duruluyorken sıcak su kullanmayın. Soğuk da olmasın. Ilık su kullanmanız oldukça iyi olacaktır. Ancak saç derisindeki kanın daha hızlı akmasını sağlamak için 1 dakika soğuk suda yıkayabilirsiniz. Bu

Yine saçlarınıza sirke uygulamanız saçınız için çok faydalıdır. Sirke saçınızı güçlendirir, temizler ve saçları parlatır. Sirkeli su ile durulama işlemi yaptıktan sonra saçlarınızı saç kurutma makinesi ile kurutmak yerine kendi kendine kuruması için serbest bırakın.

Yine saçlarınızda kırık var ise düzenli bir şekilde onları alın.

Saçınızı düzleştirme amacı ile maşa kullanımını durdurun. Aşırı yağ üretimine sebep olmaktadır. Yine saçlarınızı aşırı sıkı bir şekilde bağlamamalısınız. Saçlarınızı rahat bırakın. En önemlisi de saçlarınız için dengeli ve güzel beslenin. Saçınız için gerekli olan tüm mineral ve vitaminleri almalısınız çünkü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz