Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Saç Bakımı Saçlarımız Neden Dökülür?

Saçlarımız Neden Dökülür?

-

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre günde 50 ila 100 saç kılı kaybetmek normal olarak görülmektedir. İnsan kafasında ortalama olarak yaklaşık 100 bin tüy var ise, bu küçük fark göze asla çarpmaz. Yeni saç normalde kayıp saçların yerini alır, ancak bu durum her zaman gerçekleşmiyor. Saç dökülmesi yılda kademeli olarak gelişebilir veya aniden ortaya çıkabilir. Saç dökülmesi kalıcı veya geçici olabilir.

Saç dökülmelerinde ciddi anlamda fazlalık hissettiğiniz anda, önlem almak ve kel kalmamak için acil bir şekilde doktorunuzla görüşme sağlamalısınız. Doktorunuz, saçlarınızda yaşanan dökülmelere karşı çözüm üretebilir, tedavi önerebilir veya farklı doğal çözümler için sizlere tavsiyelerde bulunabilir.

Saçlarınız Neden Dökülüyor?

Öncelikle, saç dökülmesi konusunda bir takım sorunların baş gösterdiğini düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken bir saç uzmanına (dermatolog) veya kendi özel doktorunuza danışmalı ve saç dökülmesinin nedenlerini araştırmalısınız.

Saç dökülmesinin en yaygın nedeni, kalıtsal erkek veya kadın tipi kelliktir. Bir kellik deneyiminiz varsa, bu tip saç dökülmesine sahip olabilirsiniz. Bazı cinsel hormonlar kalıtsal saç dökülmesini tetikleyebilir. Erken ergenlik döneminde de saç dökülmesi söz konusu olabilir.

Bazı durumlarda, saç büyümesi döngüsünde basit bir durma ile saç dökülmesi meydana gelebilir. Büyük hastalıklar, ameliyatlar veya travmatik olaylar saç dökülmesini tetikleyebilir. Bununla birlikte, saçlarınız genellikle tedavi olmadan büyümeye başlayacaktır.

Hamilelik, doğum, doğum kontrol haplarının kullanımını bırakan hormonal değişiklikler ve menopoz geçici saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesine neden olabilecek tıbbi durumlar arasında tiroid hastalığı, alopesia areata (kıl köklerine saldıran bir otoimmün hastalık) ve saçak gibi saç derisi enfeksiyonları bulunur. Liken planus ve bazı lupus türleri gibi yara izine neden olan hastalıklar, yara izi nedeniyle kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi, kanseri, yüksek tansiyonu, artriti, depresyonu ve kalp problemlerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlara bağlı olabilir.

Fiziksel veya duygusal bir şok farkedilebilir saç dökülmesini tetikleyebilir. Bu tür şoklara örnek olarak ailenin ölüm, aşırı kilo kaybı veya yüksek ateş sayılabilir. Trikotilomani olan insanlar (saç çekme bozukluğu) başlarını, kaşlarını veya kirpik saçlarından çekme zorunluluğuna sahiptir. Çekiş saç dökülmesi, saçları sıkı bir şekilde geriye çekerek folliküllere baskı uygulayan saç stillerinden kaynaklanabilir.

Saçlarım Çok Fazla Dökülüyor, Ne Yapmalıyım?

Saçlarınızın normalden fazla dökülmesi, farklı sorunları beraberinde getirebilir. Saç dökülmesinin fazla olduğunu hissediyorsanız, en yakın zamanda bir doktora giderek durumunuzu anlatmalı ve doktorunuzun (dermatalog) vereceği tavsiyelere ya da tedavi seçeneklerine harfiyen uyum göstermelisiniz.

Ayrıca, internet ortamında yer alan saç dökülmesine karşı alınan önlemlere dair bilgiler içeren doğal tedavi seçeneklerinden önce doktorunuzla görüşün. Doktorunuz uygun gördüğü sürece, bu tür doğal tedavi seçeneklerini göz önünde bulundurmalı fakat uyacağınız tedavi seçeneklerine de bağlı kalarak hareket etmeniz, hem genel sağlığınız hemde saçlarınızın sağlığı açısından önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size...