Ana SayfaSaç BakımıSaçlarımız Neden Dökülür?

Saçlarımız Neden Dökülür?

-

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre günde 50 ila 100 saç kılı kaybetmek normal olarak görülmektedir. İnsan kafasında ortalama olarak yaklaşık 100 bin tüy var ise, bu küçük fark göze asla çarpmaz. Yeni saç normalde kayıp saçların yerini alır, ancak bu durum her zaman gerçekleşmiyor. Saç dökülmesi yılda kademeli olarak gelişebilir veya aniden ortaya çıkabilir. Saç dökülmesi kalıcı veya geçici olabilir.

Saç dökülmelerinde ciddi anlamda fazlalık hissettiğiniz anda, önlem almak ve kel kalmamak için acil bir şekilde doktorunuzla görüşme sağlamalısınız. Doktorunuz, saçlarınızda yaşanan dökülmelere karşı çözüm üretebilir, tedavi önerebilir veya farklı doğal çözümler için sizlere tavsiyelerde bulunabilir.

Saçlarınız Neden Dökülüyor?

Öncelikle, saç dökülmesi konusunda bir takım sorunların baş gösterdiğini düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken bir saç uzmanına (dermatolog) veya kendi özel doktorunuza danışmalı ve saç dökülmesinin nedenlerini araştırmalısınız.

Saç dökülmesinin en yaygın nedeni, kalıtsal erkek veya kadın tipi kelliktir. Bir kellik deneyiminiz varsa, bu tip saç dökülmesine sahip olabilirsiniz. Bazı cinsel hormonlar kalıtsal saç dökülmesini tetikleyebilir. Erken ergenlik döneminde de saç dökülmesi söz konusu olabilir.

Bazı durumlarda, saç büyümesi döngüsünde basit bir durma ile saç dökülmesi meydana gelebilir. Büyük hastalıklar, ameliyatlar veya travmatik olaylar saç dökülmesini tetikleyebilir. Bununla birlikte, saçlarınız genellikle tedavi olmadan büyümeye başlayacaktır.

Hamilelik, doğum, doğum kontrol haplarının kullanımını bırakan hormonal değişiklikler ve menopoz geçici saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesine neden olabilecek tıbbi durumlar arasında tiroid hastalığı, alopesia areata (kıl köklerine saldıran bir otoimmün hastalık) ve saçak gibi saç derisi enfeksiyonları bulunur. Liken planus ve bazı lupus türleri gibi yara izine neden olan hastalıklar, yara izi nedeniyle kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi, kanseri, yüksek tansiyonu, artriti, depresyonu ve kalp problemlerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlara bağlı olabilir.

Fiziksel veya duygusal bir şok farkedilebilir saç dökülmesini tetikleyebilir. Bu tür şoklara örnek olarak ailenin ölüm, aşırı kilo kaybı veya yüksek ateş sayılabilir. Trikotilomani olan insanlar (saç çekme bozukluğu) başlarını, kaşlarını veya kirpik saçlarından çekme zorunluluğuna sahiptir. Çekiş saç dökülmesi, saçları sıkı bir şekilde geriye çekerek folliküllere baskı uygulayan saç stillerinden kaynaklanabilir.

Saçlarım Çok Fazla Dökülüyor, Ne Yapmalıyım?

Saçlarınızın normalden fazla dökülmesi, farklı sorunları beraberinde getirebilir. Saç dökülmesinin fazla olduğunu hissediyorsanız, en yakın zamanda bir doktora giderek durumunuzu anlatmalı ve doktorunuzun (dermatalog) vereceği tavsiyelere ya da tedavi seçeneklerine harfiyen uyum göstermelisiniz.

Ayrıca, internet ortamında yer alan saç dökülmesine karşı alınan önlemlere dair bilgiler içeren doğal tedavi seçeneklerinden önce doktorunuzla görüşün. Doktorunuz uygun gördüğü sürece, bu tür doğal tedavi seçeneklerini göz önünde bulundurmalı fakat uyacağınız tedavi seçeneklerine de bağlı kalarak hareket etmeniz, hem genel sağlığınız hemde saçlarınızın sağlığı açısından önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz