Ana SayfaSaç BakımıSaçlar Üzerine Bilinen 10 Yanlış Bilgi

Saçlar Üzerine Bilinen 10 Yanlış Bilgi

-

Çocukluğumuzdan beri saçlarımız üzerine söylenen yüzlerce efsane vardır. Bunların çoğu bizi ürkütse de aslında yanlış inanıştan öteye gitmezler.
Necibe.com ekibi olarak sizin için bu efsaneleri derledik ve okuyucularımızla paylaşmak istedik.

Efsane # 1 : Saçınızı Ne Kadar Çok Keserseniz, Okadar Daha Uzun Olur

Saçlar Üzerine Bilinen 10 Yanlış Bilgi

Saç köklerinden büyür ve bu yüzden saç kesimi herhangi bir şekilde büyüme hızını etkilemez. Buna ek olarak, popüler inancın aksine, saç köklerinin sayısı genetik bir özellik olduğu için başınızı tıraş etmek saç yoğunluğunu etkilemez.

Efsane # 2 : Saçın Kendi Kendine Kuruması , Saç Kurutma Makinesinden Daha İyidir

Saçlar Üzerine Bilinen 10 Yanlış Bilgi
Kısa saçlarınız birkaç dakika içinde kuruyorsa, saç kurutucuya gerek yoktur. Bununla birlikte, saç yapısı içine nüfuz eden su moleküllerini saç kurutucu ile kurutmak ve keratinleri onlardan temizleyerek onları kırılgan ve kuru hale getirmek daha iyidir.

Efsane # 3 :  Saçlar Şampuana Alışır

Saçlar Üzerine Bilinen 10 Yanlış Bilgi
Saçlar ölü dokudan oluştuğundan dolayı “bağımlılık” durumu söz konusu değildir. Başka bir deyişle, saçınızı aynı şampuanlarla uzun süre yıkasanız bile, bu saçlarınıza hiçbir şekilde alışkanlık yapmaz. Belli bir markayı kullandığınızda saçınıza iyi geldiğini düşünüyorsanız, birçok faktörün etkilediğini bilmelisiniz.

Efsane # 4 : Kepeklenmenin Başlıca Nedeni Kuru Bir Kafa Derisidir

Saçlar Üzerine Bilinen 10 Yanlış Bilgi
Bu konuda bildiğiniz her şey aslında tam tersi. Kepek, yağlı bir kafa derisi bulunan insanlarda ortaya çıkar. Bu yüzden, bu problem ortaya çıktığında, beklentilerinizin aksine durumun kötüleşmesine neden olan ve saçınızı yağlandıran şampuandan uzak durmalısınız.

Efsane # 5. Saç Uçları İyileştirilebilir

Saçlar Üzerine Bilinen 10 Yanlış Bilgi
Özel maskeler veya yağlar yardımıyla bir süre saç uçlarınızı sağlıklı tutabilirsiniz. Bununla birlikte, onlardan kurtulmak için saçlarınızı zaman zaman kesmeniz gerekiyor.

Efsane # 6. Sık Sık Tarama Saçları İyileştirir

Saçlar Üzerine Bilinen 10 Yanlış Bilgi
Aşırı sık saçlarınızı taramak, cilt yağını saç boyunca dağıtır ve çok daha hızlı kirlenmesine neden olur. Bununla birlikte, taramanın kendisi saç sağlığını etkilemez ve hatta çok zarar bile verebilir. Bu nedenle, saçınızı yalnızca gerektiğinde taramak daha iyidir. Bu durumda saç boyunca hafif bir miktar yağ dağıtılacak ve parlak görünmesine, ancak kirli olmamasına yardımcı olacaktır.

Efsane # 7. Doğru Bakım Saçlarınızı Daha Kalın Yapar

Saçlar Üzerine Bilinen 10 Yanlış Bilgi
Saç kalınlığı ve saç kökü sayısı genetik bir özelliktir, bu nedenle bakım kalitesi kalınlığı herhangi bir şekilde etkileyemez. Ancak saç bakım ürünleri saç hacmi vermekle mükemmel şekilde etkili olabilmektedir.

Efsane # 8. Saçınızı Ne Sıklıkla Yıkarsanız O Kadar Yağlı Olur

Saçlar Üzerine Bilinen 10 Yanlış Bilgi
Renk, kalınlık ve kıvrımlarda olduğu gibi, yağ hücreleri tarafından salınan yağ miktarı genetik olarak belirlenir. Bu nedenle ne yazık ki, sık sık veya nadiren yıkanma saçlarınızın ne kadar hızlı kirleneceğini etkilemez. Bununla birlikte, doğru seçilmiş bakım çeşidi bezlerin düzenini ayarlayabilir ve saçlarınız daha yavaş kirlenir.

Efsane # 9. Beyazlamış Saçı Kopartırsanız Yerine Daha Fazlası Çıkar

Saçlar Üzerine Bilinen 10 Yanlış Bilgi
Her insan için saç miktarı bakıma ya da uygun beslenmeye bağlı olduğundan, birkaç tüy kopartmak, yerine yenisinin çıkmasına neden olmaz. Bunun dışında, gri saçları koparmamanız daha iyi, çünkü folikül hasarına veya batmış tüylere neden olabilirsiniz.

Efsane # 10. Soğuk Su, Sorunları Kapatır Ve Saç Düzleşir

Saçlar Üzerine Bilinen 10 Yanlış Bilgi
Saçlar ölü dokudan oluştuğundan, ne soğuk ne sıcak su, cilt kütlesi durumunu etkileyemez.

Bonus: Doğru Miktarda Şampuan Kullanın

Saçlar Üzerine Bilinen 10 Yanlış Bilgi
Şampuan miktarı saç uzunluğu ve yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Bir parça şampuan genellikle yeterli olur – çok fazla köpük saç derisini kurutabilir. İlk yıkamada yeterli olduğunu hissederseniz,  şampuanlamayı tekrarlamanıza gerek yoktur.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz