Home Saç Bakımı Saçlar Hava Kirliliğinden Etkilenir Mi?

Saçlar Hava Kirliliğinden Etkilenir Mi?

0
saclar ve hava kirliligi

İnsanoğlu vücudunda pek kıl olsun istemez ancak saç istisnai bir durumdur. Erkekler ve kadınlar saçlarına önem verirler ve özen gösterirler. Bu bakımdan bakımlı saçlara sahip olmak önemlidir. Saç, yapısı itibariyle kirli kokuları ve pis havayı hapseder. Özellikle sigara içenler için bu büyük sorun haline gelmektedir. Saç ne kadar uzun olursa o kadar kirli havayı hapsetme durumu oluşur. O yüzden saç bakımı ve temizliği büyük önem taşır. İnsanlar kendileri sigara içmese bile, sigara içilen ortamlarda bulunduklarında dahi saçlarına ve üstlerine sigara kokusu siner. Sigara kokusu sinen kıyafetler değiştirilip kokudan arındırılabilir ancak saça sinen kötü kokular ancak saçı yıkamakla ve bakım yapmakla giderilir.

Saç kesinlikle temizlik ve bakım ister ancak dışarıya çıktığımızda mutlaka çevre kirliliğinden kaynaklanan kötü hava dolayısıyla bazı istenmeyen kokuları çekebilir. Hava kirliliği saçlarda kötü kokuları hapsetmesinin dışında yıpranmaya da sebep olabilir. Hava kirliliğinden kaynaklanan kötü kokular ve kimyasallar bakımsız saçları soluklaştırabilir. Bunun olmasını engellemek için saçlara günlük bakım yapmak büyük önem taşımaktadır. Böylece saçlarınız kirlense, yıpransa veya solsa dahi günlük yaptığınız bakımlar sayesinde çok fazla olumsuz yönde etkilenmez. Saçlarınız hava kirliliğinden uzak tutmak için şapka, bere gibi aksesuarla kapatabilirsiniz. Ancak saçları kapatmak uzun soluklu bir çözüm yolu olmayabilir. Örttüğünüz saçlarınız dipleri yeterince hava almaz ise yine saçlarınız yapısı için zararlı bir durum ortaya çıkabilir. Bu durumda saç bakımı ve temizliği yine ön plana çıkmaktadır.

Saç maalesef hava kirliliğinden ciddi derecede etkilenir. Ancak birçok kişide görülen saç dökülmesi, kellik gibi durumları hava kirliliğine bağlamak doğru olmaz. Eğer aşırı hava kirliliğine maruz kalmış bir ortamda uzun süre kalmak durumundaysanız ve bu yıllar boyunca devam ederse, saçlarınıza yapısal anlamda ciddi zararlar verebilir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version